4.47K
1
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
Jeśli chodzi o skalowanie sygnału SD to LG EG910V radzi sobie z tym typowo, podobnie do każdego innego telewizora testowanego w bieżącym roku. Oczywiście warunkiem tego jest wyłączenie funkcji wyostrzających obraz (znajdują się w menu „opcje obrazu”), oraz wyzerowanie suwaków ostrości. Ten drugi zabieg nie jest jednak tym co zalecam zawsze robić. Z reguły, nieznaczne wyostrzenie krawędzi i/lub uwypuklenie detali jest pożądane, szczególnie podczas oglądania gorszych kanałów telewizyjnych. Chcę zwrócić jedynie uwagę na to, że po wyłączeniu funkcji przetwarzających obraz, materiał SD wygląda naprawdę podobnie na wszystkich telewizorach.
Przejścia tonalne są bardzo płynne jeśli mowa o jasnych partiach obrazu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ telewizor jest w stanie przyjąć i wyświetlić 10 bitowy kolor. Trochę gorzej sytuacja ma się w pobliżu czerni, bowiem telewizor OLED musi korzystać z algorytmów roztrząsających (ditheringu) by wygenerować ciemne odcienie barw. Zjawisko jest podobne do tego z plazm, jednak znacznie lżejsze – z bliższych odległości widać „mrowienie” w ciemniejszych rejonach. Z normalnej odległości oglądania (sprawdź nasz kalkulator odległości od TV Ultra HD) jest to raczej nie zauważalne.
Taki sam film puszczony na wyświetlaczu LCD, oraz OLED, wydaje się trochę ostrzejszy na tym drugim!
Muszę także zaznaczyć, że oglądanie treści nawet o słabej jakości jest w pewien sposób przyjemniejsze na telewizorze OLED. Tutaj obraz staje się jakby bardziej ostry i krystaliczny. Nie ma w tym wcale żadnego metafizycznego przekazu. To czyste fakty. Na wyświetlaczu OLED kontrast, pomiędzy sąsiadującymi ze sobą pikselami, jest znacznie wyższy niż w telewizorach LCD, a definicją ostrości jest przecież lokalny kontrast. Można więc powiedzieć, że wyświetlacz OLED ma zwyczajnie lepszą ostrość obrazu bez jakichkolwiek sztuczek!
Stare filmy, przeskalowane do Ultra HD, wyglądają świetnie. Nie ma oznak jakiejkolwiek niepożądanej obróbki sygnału. Wszystko jest jak trzeba!
Zdaje się jednak też, że i w modelu EG910V (podobnie jak 930) zastosowany został pewien system permanentnej redukcji szumów, którego nie da się wyłączyć. Tego typu systemy znane były dobrze z telewizorów niższej klasy wypuszczanych na rynek kilka lat wstecz. Po co? Szczerze powiedziawszy nie wiem, pewnie po to by maskować niedoskonałości obrazu. Problem w tym, że one niewiele poprawiały, a dosyć sporo psuły. W EG910V system ten działa jednak zupełnie inaczej i sądzę, że jego zastosowanie ma także inny cel. Podejrzewam, że producent dodał go po to by ograniczyć trochę zjawisko ditheringu ciemnych odcieni, opisane w poprzednim akapicie. Muszę jednak przyznać, że działanie systemu jest mało dotkliwe. Szczerze mówiąc prawie go nie widać. Algorytm nie działa bowiem na tyle agresywnie by rozmywać na przykład ziarno filmowe. Tak czy inaczej, uważam, że jakiekolwiek funkcje zmniejszające ilość detali powinny nie mieć miejsca w żadnym TV, a szczególnie w high-endowym OLED!
Niewyłączalna redukcja szumów | Tryb PC – wyłączona obróbka obrazu |
---|---|
Ponieważ, nie udało pozbyć się nam efektu mory przy robieniu zdjęć zjawiska, postanowiliśmy pożyczyć zdjęcia od naszych zaprzyjaźnionych testerów z hdtvtest.co.uk
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości, pozwala odczuć wyraźną różnicę. Pod warunkiem jednak, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.
1724
Zobacz więcej komentarzy na forum
1724
Uwaga na napis NETFLIX przy wyszukiwania filmów napis jest czerwony średniej wielkości po prawej stronie ekranu na dole. Jest obecny cały czas podczas szukania filmów. Mi pięknie po czterech latach wypalił matrycę. NETFLIX ma do w d….. Powiedziano mi, ze nie mieli takich skarg. Może wy coś zrobicie żeby ten napis zniknął, bądź znikał po minucie, w końcu wiem gdzie jestem. Za TV LG 65 cali oddano mi pieniądze, bo naprawa była nieopłacalna. Trochę odjęli pieniędzy za eksploatację, ale według mnie postąpili uczciwie. Za prawie pięć lat eksploatacji oddali 8K, TV z ubezpieczeniem wtedy kosztował 14K