Test nbox HDTV !!! Na HDTVPOLSKA.COM

Test nbox HDTV !!! Na HDTVPOLSKA.COM

273
0

Testy te odbyły się na dekoderze testowym a ich wyniki mogą różnić się od finalnego produktu. Zostały przeprowadzone w momencie gdy trwały testy kanałów i było ich niewiele ale dopiero teraz możemy ujawnić wyniki.(było to jakiś czas temu) Testów finalnego, sklepowego produktu można spodziewać się na forum 11-12 październik w temacie do tego przeznaczonym.
Witam wszystkich HD Maniaków. Jak to lubię mówić w momentach maksymalnego podniecenia: JEST JEST JEST JEST JEST!!!!!!!!!!! :P Wkońcu pod ostry nóż poszedł najnowszy dekoder ITI czyli nbox HDTV. Od razu powiem żeby troszkę rozluźnić atmosferę ; ) : aktualnie konkurencja może się pakować ale co tam posłuchajcie co ma wam do powiedzenia pmcomp który aktualnie wyjechał za granicę naszego pięknego kraju ale od czego jest Admin ; ).pmcomp

Siema HD Maniacy!

Właśnie wpadł w nasze rączki najnowszy Set-Top Box (nazywany dalej STB) a jeszcze dalej Dodany obrazek nbox HDTV czyli to na co czekaliśmy: High Definition w naszym domu w pełni legalnie i wkońcu bez zbędnych kombinacji. Potrzeba nam tylko: wspomnianego nboxa HDTV, Anteny, wygodnej kanapy, popcornu, coli i porządnego telewizora – najlepiej LCD lub Plazme co nieoznacza, że CRT się nie nadaje. Ale żeby uzyskać MAXa potrzeba właśnie odbiornika HD Ready.

nbox HDTV – początek

Ale od początku. Otwieramy pudełko a w nim: nbox HDTV (bardzo lekki na pierwszy rzut oka), pilot, baterie do pilotra, kabel SCART, zewnętrzny zasilacz do STB (zewnętrzny! czyli jak się popsuje to wymieniamy tylko zasilacz a nie cały dekoder) i instrukcja obsługi. Jak już pisaliśmy wcześniej kable do HD trzeba będzie sprawić sobie we własnym zakresie (do kupienia jako akcesoria od ITI).

Jak zapewne większość z Was wie STB jest firmy ADB (Advenced Digital Brodcast). I co najważniejsze to polska firma!!!! Nowe rozwiązania są bardzo drogie i kosztowne a także trudno dostępne zatem ITI stowrzyło swój własny projekt a do prac zaprosiło właśnie tą firmę, lidera tego typu rozwiązań na świecie. To nie tylko wsparcie naszego rodzimego rynku (no teraz to juz Polska będzie znana na świecie Dodany obrazek ) ale serwis, który mamy pod ręką! Wkońcu to tylko urządzenie i może się zdarzyć jakiś problem zatem mamy 24/h pomoc na miejscu u Nas w kraju a nie czekanie tygodni jak to jest w przypadku sprzętu z zagranicy. W dodatku sprzęt ITI jest najbardziej zaawansowanych urządzeniem jakie można sobie wymarzyć!

Firma ITI Neovision od samego początku założyła sobie nadawanie sygnału wg. standardów DVB-S2 z wykorzystaniem kompresji MPEG-4 (H.264), która na dzień dzisiejszy zapewnia najlepszą jakość obrazu jednocześnie najefektywniej wykorzystując pasmo nadawcze dostępne na transponderze satelitarnym!! Koniec katowania Nas przez Cyfrę+ czy Polsat cyfrowy marnym MPEG-2, który pokazuje nam to co pokazuje: pokaz pixeli, tragiczną wręcz jakość obrazu na LCD czy Plaźmie! Wkońcu możemy o tym zapomnieć właśnie dzięki kompresji MPEG-4 Oczywiście można nadawać HD w MPEG-2 ale jest nieefektywne i nieekonomiczne. Jednym słowem:MPEG-2 to jedna wielka PORAŻKA i nic tego już nie zmieni.

Dobra wracamy do dekodera. Co można powiedzieć o jego wyglądzie? R E W E L K A. Wkońcu nie trzeba się wstydzić swojego dekora od platformy cyfrowej. Ten wygląda jak sprzęt z najwyższej półki a nie tania, plastikowa podstawka pod kwiatek Dodany obrazek Jego wykonanie to pierwsza liga światowa. Od przodu mamy kieszeń na kartę w systemie CONAX (z lewej strony), która jest połączona z dekoderem tzn, że nie będzie działać na żadnym innym nawet innym nbox HDTV. Karta oczywiście jest ładnie chowana i jej nie widać. Design pierwsza klasa. Na obudowie znaczki: Dolby Digital, HDMI, DVB, mhp (multimedia home platform). Wypas : )

Oczywiście od tyłu komplet złącz: HDMI (HDCP)((576i, 576p, 720p, 1080i), component(720p i 1080i), SCART (composite, s-video lub RGB, USB), Ethernet, USB 2.0, SPDIF, wejścia analogowego dźwięku, na antene i wejście na zasilacz. Brak przejścia dla innego dekodera. Dla nie których minus.

Te dwa ostatnie gniazda są bardzo ważne ponieważ w przyszłości umożliwią podłączenie STB do domowej sieci LAN czy do Internetu, podłączenie zewnętrznych kart pamięci, twardych dysków, klawiatur czy innych peryferiów znanych nam z PC-ów. Dzięki tym możliwościom sprzętowym oraz zaimplementowanemu w urządzenie systemu operacyjnemu o nazwie „multimedia home platform” – to taka Java do odbiorników satelitarnych (mhp – h w takim kółko jak znak @, popatrzcie na przedni panel urządzenia), ITI Neovision będzie mogła rozszerzyć funkcjonalność i zaoferować swoim klientom interaktywne usługi multimedialne takie jak www, email, portale tematyczne, VoIP, streaming video, odtwarzanie plików MP3, zdjęć, plików video …

Problemem napewno jest wielkość nboxa. Nie jest ona typowa troszkę nie pasuje do reszty sprzętu. Wymiary: 32cm x 22,5cm x 4,8cm ale i tak budzi szacunek. Jak mówiłem: w porównaniu do konkurencji to sprzęt o powalającym designie Dodany obrazek

Na przednim panelu widzimy jeszcze czteropozycyjny wyświetlacz pokazujący na standbay’u aktualną godzinę (czyli mamy zegarek) a podczas pracy numer wybranego kanału ew. rozdzielczość aktualnego sygnału video podawanego na wyjścia HDMI lub component (576p, 576i, 720p lub 1080i) lub typ sygnału video podanego na wyjście SCART (SD1 dla composite video, SD2 dla RGB i SD3 dla s-video).Po prawej stronie kilka przycisków: klawisze kursora, OK, oraz najbardziej potrzebne: MENU, EPG i chyba najważniejszy, przynajmniej przy pierwszej instalacji systemu, klawisz RES (służący do zmiany rozdzielczości sygnału video na odpowiednich wyjściach). Klawisz RES jest bardzo ważny, ponieważ w tego typu odbiornikach, które mogą wyświetlić sygnał HD, nie wszystkie sygnały video mogą być wyświetlone na wszystkich wyjściach np. sygnał HD 1080i nie może być podany na wyjście SCART, ponieważ to wyjście z założenia nie spełnia standardów i nie obsługuje sygnałów HD. Dla konsumenta klawisz RES w prosty sposób po pierwsze przy pierwszej instalacji pozwala uzyskać obraz na ekranie telewizora, a po drugie dobrać potem najwłaściwszą rozdzielczość sygnału w zależności od posiadanego telewizora i rozdzielczości obsługiwanych przez telewizor. Pamiętajmy, że nie wszyscy mamy już w domach telewizory HD Ready.

Co siedzi wewnątrz nboxa? Największa uwage należy zwrócić oczywiście na serce dekodera czyli: procesor STMicroelectronics o symbolu STi7100 (ten przykryty czarnym radiatorem), chip typu all-in-one, odpowiedzialny za dekodowanie sygnałów video SD jaki i HD w standardach MPEG-2 i MPEG-4 (H.264/AVC), skalowanie sygnału video, dekodowanie sygnałów audio oraz jednoczesną obsługę dwóch zdekodowanych strumieni video podawanych na wyjścia video (czyli równocześnie na HDMI i na component), o znakomitych parametrach i osiągach, pozwalający ponad to na obsługe innych interface’ów jak np. USB 2,0 czy ATA. Chip ten jest w tej chwili jednym z najnowocześniejszych układów na rynku stosowanym w najnowocześniejszych STB, urządzeniach HD-DVD i BlueRay.

Dodatkowo unikalna cechą jest zastosowanie specjalistycznego jednoukładowego kontrolera Ethernet firmy Standard Microsystems Corporation (SMSC LAN91C113IDS). Trzecim bardzo ciekawym układem jednoukładowy demodulator (STB0899) produkcji także wspomnianej firmy STMicroelectronics. Poza tym pamięc typu flash (64 MB) do przechowywania programu sterującego (firmware) oraz kości pamięci RAM (192 MB) dostarczone przez Hynixa.

Wyżej wspomniałem o systemie kodowania CONAX. Tak jest to CONAX i to w najnowszej wersji czyli CAS7. Napewno ze względu na DVB-S2 będzie to dosyć spore utrudnienie dla piratów. Ale ktoś tam pewno kiedyś to złamie tylko jak patrzę na ceny pakietów to niewiem po co to łamać.

Pilot: wyjątkowo duży, poręczny, wykonany z „gumowanego” plastiku, dobrze leży w dłoni, dokładnie opisane klawisze i żadnych niespodzianek z rozmieszczeniem klawiszy: wszystko logiczne. Nie jest to chiński kawałek plastiku za 2 centy ale kawał porządnego sterownika.
Instrukcja obsługi: obszerna, napisana łopatologicznie, z opisem wszystkich funkcjonalności, zawierająca zdjęcia.

Instrukcja do ściągnięcia stąd w kolorze: http://rapidshare.de…0/nbox_HDTV.pdf

Menu i oprogramowanie

Od razu mówię: jak ktoś lubi grzebać to polecam Dreamboxa (tylko jakiego hehe). Założeniem tutaj miała być prostota: chodzi oto, że odpalamy tuner i mamy HD bez zbędnych kombinacji. I tak właśnie tu jest. Wszystko oparte na wspomniaje javie działa wyjątkowo szybko. Bałem się, że może być wolno a jednak: szybkość to rewelacja. Na nic nie czekamy itd. A jak wygląda ta prostota? Prosze bardzo:

Pasek informacyjny: podczas oglądania danego kanału można wyświetlić pasek informacyjny zawierający najważniejsze informacje o kanale: nazwa kanału, nazwa oglądanego programu oraz statusy parametrów które użytkownik może zmienić (o ile opcja jest aktywna) np. język programu, język podpisów (subtitles), format obrazu. Można wejść także w okno szczegółowego opisu oglądanego programu.

EPG (electronic program guide) – przewodnik po programach. EPG pozwala na korzystanie z informacji o programach zaszytych w programach FTA oraz uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o programach z platformy „telewizji nowej generacji” na tydzień wprzód.

Menu główne (setup);
Użytkownik może zdefiniować:
– typ podłączonego odbiornika (4:3, 16:9) oraz parametry obrazu (oryginalne, powiększony, rozciągnięty). W każdej chwili podczas oglądania użytkownik może zmienić parametry wyświetlania obrazu.
– parametry kontroli rodzicielskiej
– zmienić kod PIN
– zaktualizować oprogramowanie (firmware) odbiornika (w sposób automatyczny z satelity)
– uzyskać informacje diagnostyczne
Oraz najważniejsze:
– zdefiniować użytkownika (dostępnych jest 4-ech, wybieranych klawiszami koloru dla TXT), dla których oddzielnie zdefiniować można listę ulubionych programów oraz kontrolę rodzicielską.

Ważne: tworzenie listy programów ulubionych jest bardzo proste (zaznaczenie, klik i już jest w ulubionych).

Dostęp do programów odbywać się może przez podanie z pilota jego numeru lub wybór z EPG (przy podziale na tematykę np. wszystkie, dzla dzieci, film itp.).

Dobra to teraz to na co czeka cała Polska hehe czyli JAKOŚĆ OBRAZU!!!!!!!

Sygnał HD

Dekoder podłączany był do telewizorów wszystkimi możliwymi wejściami czyli HDMI, component dla sygnałów HD oraz SCART (dla composite video i RGB) dla sygnałów SD.

Aktualnie nie ma jeszcze wszystkich kanałów na platformie gdyż są właśnie w fazie testów ale codziennie coś nowego dochodzi.

Jako programy testowe HD służyły: francuski niekodowany program HD: LUXE.HD (przekazy z targów IFA) nadawany w 1080i oraz sygnał testowy ITI Neovision będący zlepkiem programów demonstracyjnych kanałów Pro7, SAT1, Astra, Discovery HD. Oba programy nadawane w MPEG-4, także nadawany w 1080i.

Leci już także NSPORT HD i Liga mistrzów w HD od 2 tygodni Dodany obrazek

Chyba nie musze mówić jaka jest jakość HD: zwalająca z nóg!!!!!! Do SD nie ma co wogóle porównywać! Ale nawet materiał w MPEG-2 może się chować ;p Nie ma błędów na krawędziach widocznych szczególnie dla MPEG-2.

Liga mistrzów narazie leci bez komentarza bo po co : ) Można się delektować dzień i noc nad jakością obrazu. Na to wszyscy czekali! Coś takiego za 16zł? (4EU?) No nie mam pytań a to tylko jeden z kanałów w tym pakiecie.

Właściwie jakość obrazu zależy tylko od posiadanego odbiornika! Chodzi mi oczywiście o HD! Najlepiej FULL HD – to chyba jasne. Tylko tam zobaczymy MAX co daje na nowa platforma N.

Ważne jest, że nie były widoczne błędy kompresji, widoczne nawet przy kompresji MPEG-4, wtedy gdy nadawca pakuje materiał i ma on niski bitrate. Obraz wolny był od jakichkolwiek pixelizacji. Nawet w motywach „płynącej wody” np. wodospadu.
Przejście z rozdzielczości 720p czy 1080i na niską 576 i przejście na sygnał RGB (czyli downscalowanie sygnału HD przez odbiornik do sygnału SD) powodowało natychmiastowe skurcze żołądka i chęć na wymioty. Oko ludzkie jest tak skonstruowane, że natychmiastowo przyzwyczaja się do dobrego czyli jakości sygnału HD i przejście na SD jest dramatem. No cóż, lepsze wrogiem dobrego.

Sygnał HD jest najlepszy jaki kiedykolwiek widziałem! Wart każdej złotówki i wart kupienia telewizora wysokiej rozdzielczości. Gdy to pisałem brak było jeszcze Discovery HD oraz Kanału filmowego HD. Zatem się nie wypowiem ale to nie zmienia nic gdyż skoro tak wygląda HD to i tak samo będzie wyglądać TAM a nawet lepiej (da się lepiej?) bo Discovery HD to mistrz nad mistrzami!

A teraz co z niska rozdziałką czyli SD

Znacie odtwarzacze DVD ze scalerami obrazu do 1080i? No to witamy w klubie bo nbox też to umie robić zatem wkońcu obraz na dużych płaskich telewizorach a także zwykłych wygląda wkońcu tak jak powinien. Od 12 pażdziernika możecie zapomnieć o zdaniu typu: plazma się lepiej nadaje do SD. Nie! Teraz musicie mieć nboxa żeby jakość obrazu nawet na 60″ LCD wyglądała DOBRZE!

Jako sygnał SD posłużyły materiały FTA transmitowane w MPEG-2 np. Polsat2, fashion TV, Puls. Jakość zależy tylko i wyłącznie od jakości nadawania stosowanej przez nadawcę choć STB poradził sobie z nimi rewelacyjnie dzięki wbudowanemu skalerowi i upskalowaniu rozdzielczości 576i do 720p czy 1080i.
Programy w SD nadawane przez ITI Neovision w MPEG-4, upscalowane przez STB do 1080i to też uczta dla oka, chociaż nie jest to prawdziwe HD, TVN i TVN24 wyglądały naprawdę miodnie.

Do tego wszystkiego dźwięk w 5.1 na kanałach HD oraz na TVN także nadawany idealnie bez żadnych problemów oraz 2.0 DD też okej.

Hm trochę się rozpisałem ale naprawdę jestem bardzo podniecony nowym dzieckiem ITI > nasz rynek czekał na to od kilku lat. Widać, że ITI to nie byle kto: weszli na rynek z tak nowoczesnym produktem i usługą, że slogan: TELEWIZJA NOWEJ GENERACJI nie jest nawet w 1% przesadzony! TO PRAWDZIWA NOWA GENERACJA WARTA KAŻDEJ ZŁOTÓWKI!

Wasz pmcomp

gmeru

No ładnie się pmcomp rozpisał więc nie będę się powtarzał ale dodam od Siebie parę słów:

– Humax to topowy dekoder MPEG-4 a nbox wydaje mi się jeszcze lepszy chociaż jakość obrazu była tak samo dobra jak na Humaxie. Ale jak wejdzie za miesiąć recorder to w sumie nie widze konkurencji dla niego w całej Europie chociaż może troszkę przesadzam ale wybaczcie mi bo jest się czym podniecać! To polski dekoder!!! Do teraz nie mogę w to uwierzyć!!!! Niech C+ i Polshit spadają albo wprowadzają równie nowoczesny produkt bo inaczej już po nich Dodany obrazek

– Obraz HD zwala z nóg. Widziałem już setki filmów i zawsze to tu to tam wskoczy jakiś pixel np. woda itd a tutaj żadnych problemów! Bitrate musi być naprawdę wysoki! SUPER!

– Obraz SD to także pierwsza klasa. O naziemnym nadawaniu możemy zapomnieć od razu ale także C+ może sie delikatnie mówiąc: “zawstydzić”. Zero pixeli, kwadratów itd a do tego mamy upscala do 1080i i to naprawdę widać! Obraz na TVN i TVN24 żyleta!!!!!!Scaler działa idealnie

– 5.1 też działa mniam : ) Właśnie leciała MagdaM i było cool Dodany obrazek

Yh współczuje wszystkim, że 12 pewno zabraknie sprzętu bo ja bym stał po to nocą….ale to mówi HD Maniak, który czekał na HD w wydaniu polskim od dawien dawna. Dobra to tyle narazie rano o 6 pociąg muszę się wyspać ; )

ITI DZIĘKUJE ZA COŚ TAKIEGO > możemy być dumni w całej EUROPIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Real fotki będą jutro. Mam nadzieję ; ) Bo mam problem z aparatem.

Pozdrawiam
Gmeru

Ps. Dane techniczne nboxa tutaj: http://hdtvpolska.co…?showtopic=1980

(273)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

133
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x