TEST: LG EC930 V OLED 55" Full HD

TEST: LG EC930 V OLED 55" Full HD

455
0
Jeśli chodzi o skalowanie sygnału SD to LG EC930V radzi sobie z tym typowo, podobnie do każdego innego telewizora testowanego w bieżącym roku. Oczywiście warunkiem tego jest wyłączenie funkcji wyostrzających obraz (znajdują się w menu „opcje obrazu”), oraz wyzerowanie suwaków ostrości. Ten drugi zabieg nie jest jednak tym co zalecam zawsze robić. Z reguły nieznaczne wyostrzenie krawędzi i/lub uwypuklenie detali jest pożądane, szczególnie podczas oglądania gorszych kanałów telewizyjnych. Chcę zwrócić jedynie uwagę na to, że po wyłączeniu funkcji przetwarzających obraz, materiał SD wygląda naprawdę podobnie na wszystkich telewizorach. Nadmienię jednak, że EC930 nie oferuje tak zaawansowanych funkcji uwydatniających szczegóły jak na przykład telewizory Sony. Te wciąż przodują jeśli chodzi o algorytmy „upiększające obraz”.
 
Przejścia tonalne są bardzo płynne jeśli mowa o jasnych partiach obrazu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ telewizor jest w stanie przyjąć i wyświetlić 10 bitowy kolor. Trochę gorzej sytuacja ma się w pobliżu czerni, bowiem telewizor OLED musi korzystać z algorytmów roztrząsających (ditheringu) by wygenerować ciemne odcienie barw. Wygląda to więc bardzo podobnie jak w plazmie – z bliższych odległości widać „mrowienie” w ciemniejszych rejonach. Z normalnej odległości oglądania (sprawdź nasz kalkulator odległości od TV Full HD) jest to mało zauważalne.
 
Na zakończenie sekcji muszę opisać pewne niepokojące zjawisko, które dostrzegłem podczas oglądania pierwszych scen filmu „Oblivion”, oraz podczas intro płyty testowej „Spears&Munsil”. W pewnym momencie oglądania zwróciłem uwagę na pewien niedobór subtelnych detali na gładkich fakturach przedmiotów w filmie. Sytuacja występowała bez względu na zaaplikowane ustawienia. Dwa razy sprawdziłem, czy aby na pewno nie jest włączona redukcja szumów, która mogłaby takie zjawisko powodować – nie była. Na stojącym obok, ubiegłorocznym, LG EA980v tego subtelnego problemu nie było jednak widać. Jak się następnie okazało ustąpił on po włączeniu trybu PC, w którym telewizor pracuje jako monitor komputerowy. Co zatem się dzieje? Wszystko wskazuje na to, że LG zastosował w swoim flagowym modelu pewien system permanentnej redukcji szumów, którego nie da się wyłączyć. Tego typu systemy znane były dobrze z telewizorów niższej klasy wypuszczanych na rynek kilka lat wstecz. Po co? Szczerze powiedziawszy nie wiem, pewnie po to by maskować niedoskonałości obrazu. Problem w tym, że one niewiele poprawiały, a dosyć sporo psuły. W EC930V system ten działa jednak zupełnie inaczej i sądzę, że jego zastosowanie ma także inny cel. Podejrzewam, że producent dodał go po to by ograniczyć trochę zjawisko ditheringu ciemnych odcieni, opisane w poprzednim akapicie. Pytanie tylko czemu nie dał możliwości jego wyłączenia. Trochę zmartwiłem się tym znaleziskiem, jednak po lekkim ochłonięciu muszę przyznać, że nie jest ono dotkliwe. Algorytm nie działa bowiem na tyle agresywnie by rozmywać na przykład ziarno filmowe. To też uzasadnia dlaczego nie dopatrzyłem się problemu od razu, a dopiero po dłuższych testach EC930V i EA980V stojących obok siebie. Tak czy inaczej, uważam, że jakiekolwiek funkcje zmniejszające ilość detali powinny nie mieć miejsca w żadnym TV, a szczególnie w high-endowym OLED!
 

Niewyłączalna redukcja szumów Tryb PC – wyłączona obróbka obrazu
53.jpg 54.jpg

Ponieważ nie udało pozbyć się nam efektu mory przy robieniu zdjęć zjawiska, postanowiliśmy pożyczyć zdjęcia od naszych zaprzyjaźnionych testerów z hdtvtest.co.uk

(455)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

354
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Close
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x