Nie tak dawno, bo na początku lipca, do redakcji HDTVPolska trafiło najnowsze dziecko ze stajni Hisense, które spotkało się z naszą dobrą oceną. Skuszeni ciekawością zamówiliśmy kolejny produkt producenta, który analogicznie powinien być jeszcze bardziej interesujący za sprawą chociażby technologii Mini LED. W końcu praktycznie każdy z telewizorów producenta z tym podświetleniem charakteryzuje się czymś, co faktycznie przyciąga uwagę i każe zastanowić się, dlaczego inni — bardziej znani producenci — nie są w stanie bądź nie chcą implementować szeregu usprawnień do nawet tańszych odbiorników. Hisense U8NQ, bo to właśnie o nim mowa, kontynuuje linię telewizorów premium tego potentata. Jeszcze w marcu zachwycaliśmy się jego bezpośrednim poprzednikiem, a już dziś mamy możliwość przetestować następcę. Warto również wspomnieć, że ten miał swoją premierę dosłownie kilka dni temu, więc nasza chęć przetestowania go jest jeszcze większa, gdyż z pewnością znajdzie się multum konsumentów szukających sprawdzonych informacji na temat tego modelu. Czym tym razem chce nas zachęcić Hisense? Jak możemy wyczytać (i od razu się zgodzić): “… niezwykły od pierwszego wejrzenia”. Dalej możemy wyczytać o oszałamiającej jasności 3000 nitów, zapewnionej dzięki zaawansowanemu podświetleniu Mini LED, czy miliardzie żywych kolorów. I pomimo że brzmi to jak zwyczajny marketingowy tekst, faktycznie znajdziemy w nim sporo prawdy. Tym, co stanowi faktyczną zmianę, jest obecność niejako rozszerzenia do dwóch formatów HDR wyposażonych w dynamiczne metadane, tj. Dolby Vision IQ oraz HDR10+ Adaptive. Wspomnimy o nich oczywiście w odpowiednich akapitach. Zapomnielibyśmy jeszcze o jednej istotnej zmianie, jaką jest zapewnienie producenta o maksymalnym zminimalizowaniu odblasków świetlnych. Dlaczego to takie ciekawe? Hisense U8NQ nie posiada bowiem powłoki anti-glare ale nowy ekran antyodblaskowy. Trzeba też dodać, że w głosowaniu kilkudziesięciu wydawców i twórców multimediów z 29 krajów z całego świata (w tym HDTVPolska), został uznany za najlepszy Premium Mini LED TV w swojej klasie przez stowarzyszenie EISA. Zakończmy jednak ten przydługi wstęp i zacznijmy to, co wszystkich interesuje — wnikliwe testy i pomiary. Zapraszamy!
Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.
Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
- Spektroradiometr Jeti SpectraVal 1511 HiRes
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!
Dostępność telewizora | |
Telewizor Hisense U8NQ 65″ (Nowość 2024) | 6 999 zł |
Telewizor Hisense U8NQ 75″ (Nowość 2024) | 8 999 zł |
Hisense – co to za firma? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?
Początki marki Hisense sięgają 1969 roku, kiedy to w Qingdao rozpoczęto produkcję odbiorników radiowych. W 1996 firma rozszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory, a rok później rozpoczęła produkcję telewizorów. W 2002 do oferty włączono chłodziarko-zamrażarki. W 2008 roku Hisense stał się międzynarodowym producentem po przejęciu firmy Kelon. Było to pierwsze duże przejęcie w branży AGD. W 2019 roku Hisense obchodziła 50. rocznicę istnienia firmy.
W listopadzie 2020 miesięczny dochód Hisense International Co., Ltd pobił rekord 700 milionów dolarów, ustanawiając historyczny kamień milowy w historii tego przedsiębiorstwa.
Od ponad 50 lat, Hisense angażuje się w rozwój innowacji w dziedzinie elektroniki użytkowej. Obecnie jest najchętniej wybieraną marką telewizorów w Chinach, Australii i RPA oraz drugim producentem chłodziarko-zamrażarek w Chinach. Zatrudnia ponad 80 000 osób w 54 firmach i ma 12 ośrodków B+R na całym świecie. Wszystko po to, aby oferować produkty wysokiej jakości, nowoczesne i przystępne cenowo, które poprawiają jakość życia klientów.
Cechy telewizorów Hisense U8NQ Mini LED okiem producenta (modele 75″, 65″):
- Pełne podświetlanie matrycy: Ciesz się fenomenalnym kontrastem i głęboką czernią dzięki bezpośredniemu podświetleniu matrycy w telewizorze HISENSE U8NQ. Gęsto rozmieszczone diody LED za ekranem umożliwiają precyzyjną kontrolę jasności, co przekłada się na ostre, dynamiczne kolory i doskonałą jakość obrazu.
- HDR z jasnością do 3000 Nitów: Hisense Total HDR oferuje niesamowite efekty wizualne dzięki formatom Dolby Vision, HDR10, HDR10+ i HLG. Jasność do 3000 nitów gwarantuje szczegółowy i bogaty obraz, pełen głębi detali.
- Miliard żywych kolorów: Technologia Quantum Dot w telewizorach HISENSE U8NQ zapewnia bogatsze i bardziej realistyczne kolory. Doświadcz szerokiej gamy barw, intensywnych kolorów i precyzyjnych gradientów, które idealnie odzwierciedlają rzeczywistość.
- 144 Hz GAME MODE PRO: Graj w trybie GAME MODE PRO z częstotliwością odświeżania 144 Hz, ciesząc się ultra płynną rozgrywką i minimalnymi opóźnieniami MEMC. Każda klatka jest wyraźna, co zapewnia doskonałe wrażenia z gry.
- Perfekcyjny obraz: Technologia Total Ambient Adaptive automatycznie dostosowuje ustawienia kolorów i jasności do warunków oświetleniowych, dzięki czemu obraz jest zawsze taki jak powinien być, bez względu na porę dnia czy nocy.
- Kino w domu: Doświadcz kina IMAX bez wychodzenia z domu dzięki telewizorom HISENSE U8NQ z funkcją IMAX Enhanced. Certyfikat IMAX Corporation gwarantuje najwyższą jakość obrazu i dźwięku DTS, przenosząc Cię w sam środek akcji.
- Filmmaker Mode: Oglądaj filmy zgodnie z wizją twórców dzięki trybowi Filmmaker Mode. Ten tryb dopasowuje dźwięk, format obrazu, kolorystykę i liczbę klatek do oryginalnych założeń filmowców, zapewniając autentyczne wrażenia filmowe.
- Dolby Vision Atmos: Technologia Dolby Vision Atmos łączy wyjątkowy obraz HDR z kinowym dźwiękiem przestrzennym, tworząc niesamowity realizm i przenosząc Cię w sam środek akcji. Rozrywka domowa wchodzi na nowy poziom.
- Antyodblaskowy ekran: Ekran antyodblaskowy w telewizorach HISENSE U8NQ eliminuje negatywne wpływy światła słonecznego i lamp, zapewniając jakość obrazu o każdej porze dnia i nocy.
- Dynamiczne mapowanie tonów: Dynamiczne mapowanie tonów PRO analizuje każdą klatkę obrazu w czasie rzeczywistym, dostosowując jasność, kolory i cienie. Maksymalizuje to potencjał techniczny telewizora, zapewniając zaskakującą jakość obrazu.
- Ekologiczny Pilot: Ekologiczny pilot HISENSE Solar Remote ładowany jest za pomocą światła otoczenia lub złącza USB-C. To innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie zmniejsza ilość elektrośmieci i oszczędza Twój portfel.
- Menu gracza: Menu gracza pozwala wygodnie dostosować każdy parametr rozgrywki, od proporcji obrazu po jasność. Kontroluj wszystkie statystyki, aby cieszyć się precyzyjną rozgrywką.
- Tryb Sportowy AI: Dzięki częstotliwości odświeżania 120 Hz i trybowi sportowemu AI, dynamiczne transmisje sportowe są płynne i wyraźne. Telewizor usuwa szumy, pokazując szybką akcję w pełnej wyrazistości.
- Hi-Concerto: Hi-Concerto łączy telewizor HISENSE U8NQ z soundbarem, tworząc wyjątkowe efekty dźwiękowe. Każdy dźwięk jest doskonale słyszalny, co pozwala cieszyć się bogactwem dźwiękowych detali.
- Bogactwo połączeń: Telewizor HISENSE U8NQ obsługuje standardy połączeń bezprzewodowych i kablowych, w tym WiFi6E, HDMI 2.1, AirPlay, Bluetooth i WiSA Ready. Możesz podłączyć konsolę, smartfon czy głośniki bez opóźnień i z wysoką przepustowością.
- VIDAA SMART TV: VIDAA Smart TV to szybki system z dostępem do popularnych aplikacji i serwisów streamingowych. Personalizuj swoje doświadczenia i ciesz się cyfrową rozrywką na najwyższym poziomie.
- Sterowanie Głosowe: Steruj telewizorem HISENSE U8NQ i inteligentnym domem za pomocą komend głosowych dzięki VIDAA Voice i Amazon Alexa. Wystarczy wypowiedzieć komendę, aby zrealizować swoje polecenie bez potrzeby sięgania po pilota.
- Mini-LED: Seria telewizorów Hisense Mini-LED to kolejny krok w rozwoju technologii domowej rozrywki. Podświetlenie Mini-LED, procesor Hi-View i technologia Quantum Dot zapewniają wyższą jakość obrazu.
Co to jest technologia Mini LED?
Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:
Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED.
Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.
Budowa i wygląd Hisense U8NQ
Tuż po rozpakowaniu pudełka pierwsze, co rzuca się w oczy, to jakość wykonania telewizora. Cała ramka okalająca ekran, jak i podstawa, zostały w całości zrobione z porządnego kawałka aluminium. Sama część, na której Hisense U8NQ stoi, bardzo przypomina wyglądem rozwiązanie stosowane u konkurencji na literę “S” z kraju na “K”. Niemniej jednak swoje zadanie spełnia bardzo dobrze i nie pozwala telewizorowi przesunąć się chociażby na centymetr. W tym miejscu warto wspomnieć, że do jej zamontowania będzie potrzebna pomoc przynajmniej jednej osoby, gdyż jej montaż wymaga podniesienia telewizora bądź położenia go na płaskiej powierzchni, czego jednak nie rekomendujemy. Wracając do ramek, te licują się z powierzchnią matrycy, tworząc spójną całość i dając efekt jednej tafli. Na samym tyle urządzenia, naturalnie dla tej półki i producenta, znajdziemy zestaw audio z rozbudowanym subwooferem.
Za sterowanie telewizorem odpowiada zupełnie nowy, przeprojektowany pilot. I tutaj bardzo miłe zaskoczenie: został on wykonany ze szczotkowanego aluminium, przez co faktycznie nie jest najlżejszy, ale zdecydowanie pewniej trzyma się w dłoni i daje przyjemniejsze odczucia z korzystania. Na samej bryle znajdziemy wszelkie niezbędne klawisze oraz skróty do najpopularniejszych aplikacji, w tym Netflix, Disney+, Rakuten, Amazon Prime czy YouTube. Co ciekawe, w dolnej części umieszczono panel solarny, dzięki któremu możemy oczywiście ładować urządzenie. Musimy przyznać, że na przodzie ma zdecydowanie więcej sensu niż w przypadku konkurencji.
Złącza i porty
Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI (w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB (w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niestety złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości. Warto również wspomnieć o tym, że posiadając moduł CAM, trudnym bądź niemożliwym będzie korzystanie z dwóch złączy HDMI. Cóż, dziwne rozmieszczenie. Przejdźmy jednak do tego co nas najbardziej interesuje, czyli do pomiarów i testów.
Testy syntetyczne
Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 150 000 zł:
- Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!
Badana cecha: | wynik: |
Rozdzielczość i przekątna ekranu | 3840×2160, 65″ |
Typ matrycy | LCD (z podświetleniem Mini-Led), QLED typ. VA |
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) | 144Hz |
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) | 4612:1 |
Kontrast w filmach (więcej – lepiej) |
|
Maksymalna jasność po kalibracji | SDR: 663 cd/m2, HDR: 2148 cd/m2 (skrawek ekranu – L20) |
Odbicia od ekranu | średnie, ekran satynowy |
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej) |
|
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) | 830 cd/m2 |
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej) |
|
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) | Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” oraz “PC” |
Dodatkowe funkcje dla graczy |
|
Obsługa 10 bitowego koloru | Tak (w UHD) |
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Hisense U8NQ wykorzystuje matrycę VA o natywnej częstotliwości odświeżania
Analiza widma podświetlenia potwierdziła słowa producenta i mamy tu do czynienia z pełnoprawną powłoką QDEF (QLED), która zapewnia bardzo szerokie pokrycie palety barw DCI-P3 (97%) oraz BT.2020 (82%). Takie wyniki pozwolą na wyświetlenie niesamowicie
Zalecane ustawienia
Zmianą w stosunku do lat ubiegłych, najlepszym trybem fabrycznym okazał się w tym przypadku najnowszy tryb “Filmmaker”. Włączenie tego trybu to wszystko, co może zrobić użytkownik, by otrzymać najlepszą jakość obrazu bez wykupowania usługi profesjonalnej kalibracji.
Testy szczegółowe
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Tryb fabryczny “FILMMAKER” SDR
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw standardowych | 4,7 | maksymalna | 11,0 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 4,0 | maksymalna | 11,0 |
Średnia deltaE palety szarości | 6,6 | maksymalna | 10,9 |
Kalibracja Hisense U8NQ
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw standardowych | 1,3 | maksymalna | 4,4 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 1,4 | maksymalna | 3,0 |
Średnia deltaE palety szarości | 0,4 | maksymalna | 0,9 |
Przyszedł czas na naszą ulubioną część testu, bo jak inaczej można ocenić, czy telewizor nadaje się do czegoś, jak nie poprzez ocenę wierności kolorów. Producent, dzięki współpracy z inżynierami z Hollywood, jakiś czas temu zaimplementował tryb “Filmmaker”, który ma być najbardziej wierny w oddaniu intencji reżyserskich. Na pokładzie telewizora Hisense U8NQ znajdziemy takie opcje jak 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS). Dzięki wykorzystaniu tych narzędzi oraz naszych przyrządów i wiedzy byliśmy w stanie znacząco poprawić to, co pokazywał testowany telewizor. Praktycznie wszystkie mankamenty stały się przeszłością, dzięki czemu możemy Hisense U8NQ przyznać całkiem wysoką ocenę w kontekście sprawności w materiałach SDR.
Kontrast i czerń
Jak wspominaliśmy na samym początku, Hisense U8NQ został wyposażony w wysokokontrastową matrycę VA, wspartą zaawansowanym podświetleniem Mini LED. W trakcie przeprowadzania testów udało nam się je policzyć i ich całkowita liczba wynosi równe 1600. Konkretniej rzecz biorąc, jest to 40 stref w poziomie i analogicznie taka sama liczba w pionie. Przypomnijmy sobie jego bezpośredniego poprzednika, który miał o 600 stref mniej. Tak duża zmiana jest praktycznie niemożliwa w telewizorach konkurencji, a tutaj mamy do czynienia z prawie 1,6-krotnym wzrostem. Wiemy jednak, że sam producent nie zawsze był w stanie poskromić taką liczbę stref, co daje pole do pewnego zaskoczenia oraz pytania, czy tym razem dostaniemy tylko wyższe cyferki, czy jednak idącą z nimi jakość obrazu. Warto o tym wspomnieć, gdyż producent z produktu na produkt chwali się najnowszym i jeszcze bardziej dopracowanym algorytmem podświetlenia. Zobaczmy więc, jak będzie tym razem.
Tuż po przeprowadzonym teście organoleptycznym (czyt. “na oko”) jesteśmy w stanie powiedzieć, że testowany telewizor zachował dość podobną jakość czerni i kontrastu co poprzednik, aczkolwiek z pewnymi zmianami. Tak jak drugiego i trzeciego wyniku nie warto brać pod lupę, gdyż są one tak naprawdę przy tych rzędach wielkości marginalne, tak pierwszy i ostatni są warte pochwały. Hisense U8NQ jest w stanie bardzo dobrze wygasić duże czarne powierzchnie, i przy warunkach absolutnej ciemni można je porównać prawie do telewizorów OLED.
Obsługa Ultra HD / 4K
Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1
Hisense U8NQ wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec.2020. Telewizor został wyposażony w aż dwa formaty HDR oparte o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. Sygnały w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, Max, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu
Cecha: | Wynik: |
CERTYFIKAT UHD PREMIUM | Tak |
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) | 97% / 82% |
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI | Tak |
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) | Dolby Vision, HDR10+ |
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD | Pełna – na osobnym trybie obrazu |
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą
Tak jak wyniki algorytmu wygaszania można było uznać za zróżnicowane, tak treści HDR poszły testowanemu telewizorowi bardzo dobrze. I tutaj, trochę żartem powiemy, że nawet obietnica jasności do 3000 nitów została spełniona, gdyż nigdzie nie było mowy, że takowy poziom osiągniemy w scenach rzeczywistych. To, czym Hisense nas ciągle zaskakuje, to fakt, że telewizory tego producenta mają niesamowicie duże zaplecze maksymalnej jasności, aczkolwiek nie są w stanie jej w pełni wykorzystać. Średnia jasność na poziomie 830 nitów zapewni wyraźny efekt HDR, który nie będzie wydmuszką, a pokaże nam nową jakość obrazu. Całkiem ciekawą zmianą w stosunku do poprzednika jest zmiana zachowania podczas wyświetlania ciemnych scen ze źródłem wysokiej jasności. Zdaje się, że jasność pełnoekranowych scen poświęcono na dopracowanie tych bardziej detalicznych, dzięki czemu możemy mówić o wzroście jasności na poziomie 200 nitów, co już na pierwszy rzut oka widać. Osoby zastanawiające się nad zakupem U8NQ należy jeszcze uświadomić o jednej ważnej opcji o nazwie “Funkcja dynamicznego mapowania tonów”. Powoduje ona, że obraz jest zbyt jasny w każdej scenie i powoduje posteryzację. Natomiast po jej wyłączeniu zgodność z monitorem referencyjnym jest znacznie lepsza, aczkolwiek nie idealna. Warto jeszcze wspomnieć o dwóch nowościach, czyli Dolby Vision IQ oraz HDR10+ Adaptive, których założeniem jest dynamiczne dostosowywanie obrazu do warunków panujących w pomieszczeniu dzięki czujnikowi światła.
Sprawdźmy jednak, jak Hisense U8NQ poradził sobie w starciu z naszą referencją:
- Jak widzimy na naszym sliderze porównawczym, Hisense U8NQ raczej nie będzie w stanie zabiegać o miano referencyjnego obrazu. Widocznie telewizor ten przepala niektóre tony, co prowadzi do spadku głębi i kontrastu.
- I tym razem możemy zauważyć znaczący spadek kontrastu. Możemy również zaobserwować wyraźny ubytek w zachowaniu ogólnej tonalności obrazu.
Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
Tryb “FILMMAKER” przed kalibracją (HDR)
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw standardowych | 2,4 | maksymalna | 5,3 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 3,6 | maksymalna | 5,3 |
Średnia deltaE palety szarości | 4,0 | maksymalna | 8,5 |
Profesjonalna kalibracja Hisense U8NQ HDR
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw standardowych | 0,9 | maksymalna | 1,7 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 1,6 | maksymalna | 5,5 |
Średnia deltaE palety szarości | 2,6 | maksymalna | 7,4 |
Po wszystkich testach “sprawnościowych” telewizora w kontekście materiałów HDR zobaczmy jednak, jak prezentuje się na “sucho”. Tak jak w przypadku materiałów SDR, w sekwencji testowej bierze udział najlepszy zmierzony tryb, którym pozostaje “Filmmaker”. Jednocześnie warto wspomnieć, że wykres gamma został zastąpiony krzywą EOTF, która bardziej zaawansowanie ukazuje tempo wzrostu jasności. I już od pewnego czasu pozostaje ona dla nas zagadką, gdyż, jak sami widzicie, przed przystąpieniem do procesu kalibracji stoi ona na bardzo dobrym poziomie, który możemy zaobserwować najczęściej w telewizorach japońskiego producenta na “S”.
Odwzorowanie ruchu
Hisense U8NQ posiada natywną matrycę o odświeżaniu 144Hz, co samo w sobie powinno zapewnić dobrą ostrość ruchu. Trzeba pamiętać, że upłynniacz wykorzystuje maksymalnie 120Hz, natomiast po jego wyłączeniu telewizor wykorzysta maksymalnie tyle ile dostanie ze źródła (50 fps w przypadku telewizji). Biorąc pod uwagę całość, możemy uznać działanie systemu za pozytywne, i artefakty związane z upłynnianiem ruchu są widoczne jedynie w specyficznych przypadkach. Tak wygląda odwzorowanie ruchu na ekranie:
Granie na konsoli i PC
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1
Hisense U8NQ oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem: “Gra” oraz “PC”. Tryby te charakteryzują się bardzo niskim opóźnieniem oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4 z małym zastrzeżeniem, o którym napiszemy w późniejszym akapicie.
Rodzaj sygnału | Opis | Ustawienia telewizora | Wynik |
[GRY] 1080p60Hz + HDR | Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR | “Gra” | 16 ms |
[GRY] 1080p120Hz + HDR | Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR | “Gra” | 8 ms |
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 | Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) | “PC” | 8 ms |
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 | Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) | “PC” | 16 ms |
[GRY] 4K60Hz + HDR | Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR | “Gra” | 16 ms |
[GRY] 4K120Hz + HDR | Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR | “Gra” | 8 ms |
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision | Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision | “Gra” | 16 ms |
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision | Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision | “Gra” | 8 ms |
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz | Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek | “Filmmaker” | 113 ms |
Hisense U8NQ posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4k wraz HDR, jak i Full HD. Input lag przy nastawach 60Hz wynosi 16ms, a przy 120Hz już tylko 8ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.
Rodzaj funkcji | Opis | Dostępność |
VRR-HDMI | Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. | TAK |
VRR AMD FreeSync 2 | Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) | TAK |
VRR NVIDIA G-Sync | Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) | TAK |
ALLM | Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. | TAK |
Dolby Vision – Gra | Wsparcie dla Dolby Vision w grach | TAK |
4K 120Hz | Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) | TAK |
1080p 120Hz | Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz | TAK |
1440p 120Hz | Obsługa formatu 1440p w 120Hz | TAK |
1440p 60Hz | Obsługa formatu 1440p w 60Hz | TAK |
QFT (szybka transmisja ramek) | Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. | b.d. |
Taki widok już raczej nie jest żadnym zaskoczeniem; producent od długiego czasu przyzwyczajał nas do bardzo szerokiego zakresu funkcji wchodzących w standard HDMI 2.1. Nie będzie więc żadnym problemem aktywować takich funkcji jak: VRR, ALLM, FreeSync, G-Sync czy rozgrywkę w 4K 120Hz nawet z HDR Dolby Vision, przy zachowaniu jednoczesnego niskiego input lagu. To, co się przewija we wszystkich naszych recenzjach, to lekkie migotanie ciemnych odcieni przy włączonym VRR, co jest już raczej standardem i nie ma sensu nad tym dłużej się rozwodzić. Telewizorami Hisense z pewnością będą najbardziej zainteresowane dwie grupy graczy: ci od Xboxa i komputerów stacjonarnych. Dlaczego? Ci pierwsi są w stanie podać sygnał o rozdzielczości 1440p, który jest doskonałym kompromisem pomiędzy jakością a wydajnością. Drudzy zaś będą mogli cieszyć się jeszcze wyższym odświeżaniem na poziomie 144Hz, naturalnie jeśli posiadają naprawdę mocną jednostkę. Na początku akapitu wspominaliśmy również o mankamencie chromy 4:4:4. Jest ona dość niestandardowa, gdyż się obecna, natomiast pod mikroskopem widać dziwne zachowanie matrycy. Wygasza ona część zielonego subpiksela, przez co szare napisy na ciemnym tle ledwo widać. To samo można powiedzieć o czarnych napisach na szarym tle.
System i Smart TV VIDAA 7.6
Hisense poszedł drogą takich firm jak Samsung i LG, uzbrajając swój telewizor we własny autorski system operacyjny o nazwie VIDAA. Platforma ta działa bardzo szybko i responsywnie. System robi duże wrażenie pod względem prędkości przemieszczania się po różnych zakładkach. Po najnowszych aktualizacjach ciężko nie odnieść wrażenia, że przypomina mix Tizena oraz Google TV.
Przemieszczanie się po menu jest bardzo podobne do Androida bądź nowej wersji Tizena od Samsunga. Obecnie w systemie VIDAA znajdziemy w zasadzie wszystkie aplikacje, które powinny obowiązkowo być dostępne dla rynku polskiego. Nowości możemy doinstalować z marketu aplikacji. Mamy tutaj więc Netflixa, YouTube, Amazon Prime Video, Rakuten TV oraz CDA.PL. We wrześniu zadebiutowała aplikacja MAX, a wraz z nią także Player, który jest jej integralną częścią.
VIDAA nieźle radzi sobie z obsługą plików z USB. Pliki widoczne są w katalogach a np. zdjęcia przegląda się komfortowo.
- Formaty Video: AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM, WMA
- Obsługiwane formaty audio: WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3
- Format obrazu: JPEG, BMP, GIF, MPO
Uświadczymy również bardzo dobrą przeglądarkę stron www dzięki której sprawdzimy interesujące nas treści w sieci:
Przeglądarka posiada również wbudowaną funkcję blokowania niechcianych reklam. Poprawia ona komfort używania przeglądarki szczególnie gdy do nawigacji używamy pilota. Oczywiście nie pochwalamy używania tego typu oprogramowania. To właśnie dzięki reklamom serwisy internetowe mogą istnieć.
Wbudowane głośniki i brzmienie
Hisense, jak to ma w zwyczaju w swoich wysoko pozycjonowanych produktach, zaimplementował imponujący zestaw audio składający się z dwóch głośników średnich tonów, jednego subwoofera i dwóch tweeterów, o łącznej mocy 60W. Oczywiście ocena dźwięku jest subiektywna, aczkolwiek musimy przyznać, że zdecydowana większość osób będzie bardziej niż zadowolona. Producent zaimplementował również wsparcie dla Dolby Atmos, co z pewnością będzie częściej wykorzystywane w przypadku urządzenia tej klasy.
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC
Hisense U8NQ posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne (zarówno naziemne jak i satelitarne) w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Nawigacja po kanałach jest bardzo płynna, a informacje o kanałach są bardzo czytelne i przejrzyste.
Wyniki testu telewizora Hisense U8NQ
Zalety
- Wysoki kontrast natywny – ponad 4000:1
- Wyniki kontrastu i czerni są na bardzo wysokim poziomie w tej klasie cenowej
- Mały efekt halo/ blooming
- Jakość użytych materiałów
- Szeroki wybór formatów HDR – Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG
- Świetne pokrycie palety DCI-P3 oraz BT.2020
- Natywne odświeżanie na poziomie 144Hz – bardzo dobra płynność obrazu
- Porty HDMI 2.1 z pełna przepustowością 48Gbps
- Świetny system audio o mocy 60W
- Telewizor stworzony dla graczy > każda funkcja jest poprawnie obsługiwana, niskie wartości input lag
- Bardzo dobre odwzorowanie barw w materiałach SDR
- System multimedialny VIDAA – szybki i wygodny
Wady
- Telewizor nadmiernie rozjaśnia lub przyciemnia niektóre sceny w HDR
- Intensywne działanie systemu wygaszania
Werdykt. Hisense U8NQ z Mini LED – czy warto?
Jak zwykle w tym miejscu należy podsumować wszystko to, czego dowiedzieliśmy się na temat telewizora Hisense U8NQ. Trzeba zebrać to wszystko w całość, gdyż wysnuliśmy całkiem sporo wniosków, które trzeba uporządkować. Pierwszym z nich jest to, że producent wyraźnie stara się prześcignąć konkurencję za wszelką cenę i na mnogość sposobów. Praktycznie wszystkie produkty Hisense są wyposażone w niezwykle zaawansowane panele. Telewizor Hisense U8NQ sam w sobie poradził sobie śpiewająco z materiałami SDR, prezentując bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o kolor i o kontrast. Jeśli chodzi o ogólną sprawność telewizora w materiałach HDR, nie można tak naprawdę mieć zastrzeżeń. Tak czy inaczej, średni wynik w produkcjach z szerokim zakresem dynamicznym na poziomie ponad 800 nitów jest po prostu dobry. I właśnie w tym miejscu widać największą nadzieję dla programistów z Hisense, gdyż sceny, które niegdyś były ciężkie dla urządzeń, tutaj nie stwarzają większego problemu. No i nie sposób nie wspomnieć o mnogości formatów HDR, które nie raz i nie dwa z pewnością okażą się niezwykle przydatne, a wręcz potrzebne.
To, czym tak naprawdę wyróżnia się ten globalny producent, to tworzenie telewizorów idealnych do wszelkiej maści rozgrywek elektronicznych. Matryca o maksymalnym odświeżaniu na poziomie 144Hz z pewnością jest łakomym kąskiem dla fanów gier, ale także i wszystkich dynamicznych sportów. Obraz jest niezwykle płynny i ostry. Także wszystkie funkcje będące tożsame ze standardem HDMI 2.1 aktywują się bez najmniejszego problemu i zdecydowanie uprzyjemnią rozgrywkę. Jednak nie tylko dla graczy Hisense U8NQ będzie przynajmniej dobrą opcją. Za sprawą wysokiego odświeżania matrycy osoba oglądająca wszelkiego rodzaju sporty z pewnością nie będzie miała na co narzekać.
Na koniec należy wspomnieć o systemie multimedialnym VIDAA odpowiedzialnym za działanie telewizora, który działa bardzo płynnie i responsywne.
Dostępność telewizora | |
Telewizor Hisense U8NQ 65″ (Nowość 2024) | 6 999 zł |
Telewizor Hisense U8NQ 75″ (Nowość 2024) | 8 999 zł |
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Możecie również u nas przeczytać:
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
(24498)