TEST: BenQ W2000 Projektor Full HD DLP
39.97K
0
Ustawienia obrazu
Reklamy na stronie producenta i nazewnictwo pewnych funkcji mocno sugeruje, że w BenQ W2000, szczególna waga została przyłożona do odwzorowania barw. Przede wszystkim mocno zaznaczana jest kompatybilność ze standardem Rec 709, czyli tym do którego skalibrowane są monitory w studiach filmowych, co zapewnia, że każdy z nich prezentuje obraz tak samo. W menu projektora znajdziemy nawet taką etykietę obok trybu Cinema. Upraszcza to użytkownikowi wybór (nie trzeba się zastanawiać, który tryb świeci podobnie do monitorów i projektorów studyjnych). Co ciekawe tryb “Cinema Rec 709” jest także domyślnym wyborem po zresetowaniu urządzenia do fabrycznych ustawień. Następnym zaskoczeniem jest jego domyślna konfiguracja. W projektorach tej klasy popularną praktyką jest domyślne włączanie funkcji uwypuklających różne cechy obrazu, takich jak system brilliant color (wzmacnianie barw), czy kontrast dynamiczny, oraz wszelkich innych redukcji szumów, czy wyostrzania. Te dwie ostatnie funkcje w prawdzie są włączone, jednak tak nieznacznie, że ich działania prawie wcale nie widać. Wygląda na to, że BenQ bardzo przyłożył się w tym modelu do zapewnienia czegoś co obiektywnie można uznać za dobry, poprawny obraz.
Powyższe materiały reklamowe, ze strony producenta, sugerują mocny nacisk na poprawną reprodukcję barw, w myśl standardów studyjnych
By zrobić wszystko, co można zrobić w domowym zakresie, sugeruję więc upewnić się, że mamy włączony tryb Cinema, a następnie wyłączyć redukcję szumów (zjechać suwakiem na 0) w menu ustawień zaawansowanych.
Muszę jednak wspomnieć jeszcze o pewnym błędzie oprogramowania na który się natknąłem i dać receptę na jego rozwiązanie. Z niewyjaśnionych przyczyn W2000 miał często problem z rozpoznaniem formatu źródła i gubił przez to detale w czerniach i bielach. Zacznijmy od podstaw: nasze odtwarzacze blu-ray, dekodery telewizji, komputery, czy amplitunery, mogą wysyłać sygnał w kilku formatach zapisu. Dozwolony jest YCbCr, oraz RGB i każdy z tych formatów może używać tzw. pełny lub ograniczony zakres dynamiki. Przyjęło się, że w świecie wideo zawsze powinien być używany zakres ograniczony w przypadku YCbCr, zaś przy RGB nie jest to oczywiste. 95% naszych urządzeń wykorzystuje jednak format YCbCr i kłopoty teoretycznie nie powinny występować. Jak duże było więc moje zdziwienie, gdy podłączyłem do projektora swój generator i wypuściłem z niego YCbCr (oczywiście w klasycznym wariancie ograniczonym) a następnie zorientowałem się, że detale w czerniach i bielach są zgubione! Rozwiązaniem problemu było wejście do menu obrazu i ustawienie złącza HDMI na zakres pełny (PC), czyli odwrotnie niż nakazywałaby logika… Ponadto inaczej traktowane były też formaty RGB, tu przeważnie projektor rozpoznawał je poprawnie, ale gubił kilka odcieni tuż ponad czernią z jakiejś innej, niewyjaśnionej przyczyny…
By nie brnąć jednak zbyt daleko w techniczne zawiłości, które mogą odstraszyć domowych użytkowników, pragnących jedynie podłączyć urządzenie i cieszyć się obrazem, powiem jak należy sprawdzić, czy problem nas dotyczy. Jeśli interesuje nas sprawdzenie odtwarzacza blu-ray, odtwarzacza plików lub komputera:
- Na początek pobieramy następujące pliki testowe: AVS HD 709
- Rozpakowujemy je do folderu i zgrywamy tylko jedną planszę – Basic Settings -> APL Clipping.mp4
Tak powinna wyglądać interesująca nas plansza testowa – białe paski przynajmniej do 234 i czarne od 17.
- Odtwarzamy ją i upewniamy się, że widzimy pasek czarny (black) na prostokątach z numerami od 17 wzwyż i tak samo biały (white) od numeru 234 w dół. Jeśli zarówno jeden jak i drugi nie odróżnia się od tła to wchodzimy w menu projektora, w ustawienia złącza HDMI i zmieniamy zakres z “Automatyczny” na “Pełny (PC)”. Ponawiamy weryfikację.
- Jeśli naszym źródłem jest tuner telewizyjny to proponuję zrobić następująco: znajdujemy na jakimś kanale film z pasami, robimy na nim pauzę i przełączamy wtedy pomiędzy ustawieniami HDMI. Jeśli zmiana powoduje pogorszenie czerni to zostajemy przy poprzednich ustawieniach. Może jednak okazać się, że czerń jest równie smoliście głęboka, a pojawia się dużo detali w czerniach, których nie widzieliśmy wcześniej. Jak na poniższym zdjęciu:
Problem z zakresem dynamiki – po lewej i poprawny obraz – po prawej. Warto upewnić się, że nie tracimy detali w czerni przez jedno ustawienie.
Co ciekawe, projektor posiada certyfikat ISF, pomimo, że jego cena mogłaby nie wskazywać na takie dodatki. Przypomnę więc co daje taka certyfikacja:
Certyfikat ISF gwarantuje, że projektor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc.
Po profesjonalnej kalibracji istnieje możliwość zablokowania ustawień pinem w trybie ISF.
18
Zobacz więcej komentarzy na forum
18
Subskrybuj
0 komentarzy