TEST: Android TV Philips PUS 6501 Ultra HD

TEST: Android TV Philips PUS 6501 Ultra HD

4.51K
0

Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg

 

Średnia deltaE barw standardowych 4,0, maksymalna 8,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,5, maksymalna 7,8
Średnia deltaE palety szarości 4,3, maksymalna 7,8

 

W fabrycznym trybie film paleta barw dosyć dobrze pokrywa się z wzorcowym Rec 709, jednak mieszanki kolorów są nadmiernie skierowane w stronę różu. To wina zbyt niskiego udziału składowej zielonej. Gamma (charakterystyka jasności) jest całkiem niezła, jednak uwydatnia nieznacznie detale w czerniach. To jednak nie jest kłopot, bywa wręcz czasem pożądane przy matrycy IPS cechującej się niewysokim kontrastem. Generalnie więc, już w fabrycznym trybie “Film” uzyskujemy w znaczącym stopniu intencję autora materiału wideo, z tym, że jest lekki naddatek różu. Jak widać w galerii przekłamań, błąd ten odbija się w pewnym stopniu na odcieniach skóry, bowiem ściąga barwy żółte w niepożądaną stronę, a poprawne żółcie i czerwienie są kluczowe w procesie wyświetlania poprawnych odcieni skóry. Zobaczmy zatem na ile da się skorygować ustawienia poprzez kalibrację ISF.

 

Po kalibracji

wb_c.png gamut_c.jpg

 

 
Średnia deltaE barw standardowych 1,6, maksymalna 4,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7, maksymalna 3,7
Średnia deltaE palety szarości 1,2, maksymalna 2,0

 

Jak widzimy po diagramach, większość barw udaje się bardzo dobrze “umocować” na miejscu dokonując sprzętowej regulacji. Uzyskanie referencyjnego odcienia szarości, od samej czerni do bieli nie stanowi większego problemu. W tej materii zostają tylko niewielkie przekłamania. Dzięki temu kolory mieszają się w odpowiednich proporcjach i trafiają na swoje miejsca. Średnia błędów z różnych palet oscyluje w okolicach 1,5dE, co jest de facto progiem zauważalności. Można by więc powiedzieć rewelacja. Jedyne większe odstępstwa od poprawności pozostają w rejonie mocno nasyconych barw, bowiem część zieleni (a co za tym idzie barw błękitnych i morskich) jest niewystarczająco nasycona i na to już wpłynąć się nie da. Te istotniejsze jednak obszary, jak np. paleta odcieni skóry, czy czerwieni jest na swoim miejscu i telewizor reprodukuje dokładnie takie barwy jakie chciał reżyser.

 

f_menu2.jpg

Opcje kalibracyjne w trybie ISF są bardzo rozbudowane. To pozwala profesjonaliście na wyciśnięcie ostatnich soków z telewizora!

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:

  • Tryb “Standard”
  • Najlepszy fabryczny
  • Obraz Skalibrowany
  • Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

 

(4506)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

333
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x