TEST: Android TV Philips PUS 6501 Ultra HD

TEST: Android TV Philips PUS 6501 Ultra HD

4.51K
0

Android TV

 

Jak dobrze pamiętacie, firma Philips zaprezentowała pierwsze modele telewizorów z systemem android już dwa lata temu. Przeprowadzaliśmy wtedy stosowne testy, które pokazywały, że w systemie tkwi naprawdę ogromny potencjał. Rok 2015 przyniósł kolejną wersję androida czyli Lollipop 5.1. W tym roku telewizory zostaną wyposażone w najnowszą wersję android M (także modele z 2015 roku). Zdaje sobie sprawę, że temat jest wrażliwy ale musicie mi wierzyć na słowo 😉 , że w przypadku tego modelu podczas kilkudniowych testów nie mieliśmy żadnego problemu ze stabilnością oraz działaniem systemu.

 

Telewizor posiada czterordzeniowy procesor oraz 16GB wbudowanej pamięci.

 

45.jpg

Jak widać mamy tutaj do czynienia z najnowszą wersją systemu czyli 5.1 API 22. Już niedługo system dostanie aktualizację do androida M.

 

Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smarfonach na systemie Android. Jednak mogą preinstalować aplikacje. Na terenie Polski dostaliśmy zatem wybrane aplikacje od razu na naszym pulpicie telewizora. Znajdziemy tam m.in serwisy wideo: Netflix, Ipla, Player od TVN, VoD Onet, FilmBoxLive, Tuba.fm, Gazeta.tv, Wybieram.tv, Pogody.tv, Kinoplex, Chili.tv. Jeżeli coś się nie pojawi wchodzimy do sklepu i bez problemu doinstalowujemy interesujące nas aplikacje. Menu jest bardzo szybkie i przejrzyste. Oparto je na kilku poziomach jak rekomendacje, kolekcje Philips, aplikacje czy gry.

46.jpg 47.jpg
48.jpg 49.jpg

W tym roku Philips dodał obsługę kodeka VP9 czyli będziemy mogli oglądać filmy w rozdzielczości 4K np. z aplikacji YouTube (od modelu 6100 wzwyż)

 

Cała idea najnowszej wersji Androida znajdującego się w telewizorze została oparta o kilka istotnych aspektów:

 

1. Dzięki platformie Android TV dostajemy bardzo szczegółową i dokładną obsługę głosową telewizora. Możemy głosowo wyszukiwać interesujące nas rzeczy oraz zadawać pytania na które dostaniemy odpowiedź na ekranie telewizora. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z niższym modelem TV pilot nie został wyposażony w funkcje głosowe. Aby takowe się pojawiły, należy ściągnąć odpowiednią aplikację na smartfona (Android TV Remote Control).

42.jpg 43.jpg
44.jpg 45.jpg

Za pomocą dedykowanej aplikacji możemy bez większych problemów wydawać do TV polecenia oraz wykonywać inne rzeczy związane z obsługą ekranu

 
2. Google Cast. Rozwinięcie idei dongla Chromcasta. Teraz nie musimy już jednak nic wpinać do TV. Bardzo ważną funkcjonalnością jest przesyłanie materiałów z urządzeń mobilnych na ekran telewizora. Jednak nie dzieje się to na zasadzie kopii lustrzanej, która po pierwsze obciąża nasz telefon oraz powoduje, że nie możemy już nic na nim robić a po drugie dana aplikacja nie jest wymagana w samym TV!. Opiszę to na przykładzie aplikacji TWITCH. W rogu aplikacji znajdziemy ikonkę castowania, która po naciśnięciu wywoła materiał od razu na ekranie naszego telewizora. TWITCH to chyba najbardziej popularny serwis do oglądania streamów z różnych gier. W przypadku castowania sam ekran wykorzystany jest do podglądu chata a na ekranie TV obserwujemy np. rozgrywkę w LOLa :D Samych aplikacji mających funkcję castowania jest na rynku ponad 600. I jeszcze raz przypomnę: dana aplikacja nie musi być w ogóle dostępna na TV by mogła być oglądana w formie castu!
 
52.JPG
 

 
3. Dostęp do sklepu Google Play. Daje nam to możliwość wybierania spośród setek tysięcy aplikacji oraz gier. Telewizor posiada 16GB wbudowanej pamięci. Do TV można podłączyć dysk twardy i rozszerzyć pamięć maksymalnie do 64GB. Do telewizora można podłączyć kilka padów. Ja użyłem np. pada od X360 oraz Razera od PC. Działają też pady na Bluetootha (testowałem ASUSa). Co ważne jeżeli kupimy jakąś aplikację na smartfonie to od razu pojawi się możliwość instalacji jej na TV: chodzi tutaj o jedno konto Google ID.
 

 

Często pytacie w postach na forum jak uruchomić przeglądarkę Chrome na telewizorze Philips, która nie jest od razu dostępna z poziomu menu? Aby to wykonać należy:

 

1. Zainstalować program BD tools:

 

31.jpg

 

2. Z lewej strony menu wybrać zakładkę Playstore Shorcuts a następnie pozycję Chrome. Dalej postępować zgodnie z instrukcjami widocznymi na ekranie telewizora:

32.jpg 33.jpg
34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg 39.jpg

Do telewizora można podłączyć mysz oraz klawiaturę

 

(4506)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

333
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x