Przełom w telewizorach OLED? Ekrany mogą być ponad 40% jaśniejsze! Koniec z wypalaniem? Odkryto nową metodę
Wkrótce jedna z największych przywar telewizorów z ekranami OLED może zostać wyeliminowana. Tego typu odbiorniki gwarantują świetną czerń i perfekcyjny kontrast, ale cierpią na spore ograniczenia jasności. Nowa metoda wytwarzania organicznych diod może sprawić, że techniczne ograniczenia zostaną zniesione a użytkownik zobaczy wyższą jasność w filmach czy grach! Ekspert w temacie przewiduje, że do oczu odbiorców może wkrótce docierać nawet ponad 40% więcej światła!
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy telewizor LG OLED A1 48″ idealny do filmów już 1400 złotych taniej of premiery! Genialna promocja 3591 zł! – gdzie?
Telewizory OLED: jasność wkrótce ponad 40% wyższa? Nowa metoda produkcji organicznych diod
Nowo odkryta metoda produkcji organicznych diod elektroluminescencyjnych może zrewolucjonizować rynek telewizorów OLED. Modele oferowane obecnie przez producentów posiadają naturalne ograniczenie w postaci “zduszonej” jasności. Nawet 80% światła wyzwalanego przez organiczne diody LED pozostaje we wnętrzu konstrukcji, dopuszczając do oczu oglądającego zaledwie jego ułamek. Z tego powodu w przypadku OLEDów mówimy o górnej granicy znajdującej się na poziomie około 1000 nitów – i to w przypadku wybitnych jednostek. Technologia LCD i jej pochodne oferuje znacznie wyższe poziomy jasności.
Pośrednio także z tego wynika problem z żywotnością i wypalaniem paneli OLED. Producenci wyciskają z zainstalowanych na matrycach diod ostatnie soki, szczególnie w dobie powszechnej dostępności przeróżnych formatów HDR. W efekcie zwiększa się wydajność i jasność tych paneli, ale skraca żywotność. Jeśli ten problem zostałby wyeliminowany, trudno byłoby już cokolwiek zarzucić technologii OLED.
Właśnie dlatego niedawne odkrycie naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu w Michigan wzbudza tyle ekscytacji i nadziei. Nowy sposób konstruowania organicznej diody ma umożliwić znaczne poszerzenie jej możliwości. Co ciekawe, nie zakłada on produkcji większej ilości światła. Założeniem jest poprawienie przepustowości tego światła, czyli uwolnienie jego większej ilości. Odkrycie badaczy zapobiega ograniczeniu emisji, dzięki czemu panel staje się znacznie jaśniejszy. O ile?
Mówi się o gwarantowanych już teraz 20 procentach. Ma to zapewnić prosta podmiana jednego z materiałów w procesie produkcji diody. Changyeong Jeong, jeden z autorów dokumentacji zbudowanej wokół odkrycia, uważa, że kiedy rozwiązanie trafi już do producentów, konkurencja na rynku może przyczynić się do dalszych postępów. Jego zdaniem niebawem nawet przeszło 40% więcej światła emitowanego przez organiczne diody może trafiać przez panel OLED bezpośrednio do oczu widza.
Na dodatek wedle obecnych założeń, nowa metoda nie wprowadzi żadnych komplikacji w całym procesie wytwarzania paneli OLED. Wydajna energetycznie konstrukcja diody może ponoć zostać z łatwością zaimplementowana, nie wpływając na koszt ani czas produkcji matrycy. Kiedy może dojść od przełomu? Jeśli opisywane odkrycie rzeczywiście wpłynie w ten sposób na jasność OLEDów, mowa zapewne o kilku najbliższych latach. Uniwersytet z Michigan złożył już dokumenty patentowe związane z nową technologią.
Źródło: https://www.tomsguide.com/news/oled-nanotech-breakthrough-could-deliver-brighter-tvs-and-longer-lasting-phones
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Telewizor OLED? Wiemy, gdzie kupić najtaniej w lipcu! Sprawdźcie aktualne porównanie cen
- 2000 zł w kieszeni przy zakupie nowego telewizora Sony? Najnowsze modele BRAVIA XR OLED i LCD w świetnej akcji cashback! Gdzie?
- Samsung coraz bliżej wdrożenia w telewizorach zupełnie nowej technologii obrazu: QNED. Czym jest i dlaczego może pokonać OLED?
- Kibic oszalał po meczu Szwecja – Polska na EURO 2020. TV OLED czy QLED wylądował 3 piętra niżej? Są zdjęcia. Gwarancja raczej nie pomoże
- Czy Samsung faktycznie kupuje panele OLED do telewizorów od LG? Jest konkretna odpowiedź producenta! QLED czy OLED?
Według mnie tylko wyższa jasność jest tutaj ciekawa, bo wypalanie się obecnie (przy normalnym użytkowaniu) nie jest problemem. Przynajmniej w Philipsach są dobre systemy, które przed tym chronią i np. nie jest problemem granie na konsoli. Tetrisa bym się nie odważył układać, ale w Cyberpunka można grać bez obaw 😉
No to LG Display musi naszykować dużo siana.
Czemu LG? Może Samsung lub Sony?
Bo tylko LG produkuje panele oled . Twoja ignorancja poraża.