Home News Telewizory MiniLED mają wyprzedzić OLED w segmencie premium już za kilka lat. Liderami LG i Samsung
Telewizory MiniLED mają wyprzedzić OLED w segmencie premium już za kilka lat. Liderami LG i Samsung

Telewizory MiniLED mają wyprzedzić OLED w segmencie premium już za kilka lat. Liderami LG i Samsung

4.58K
0

Według najnowszego raportu koreańskiej firmy UBI Research, już w 2024 w świecie telewizorów roku ma dojść do symbolicznej zmiany warty w sektorze high-end: telewizory z podświetleniem MiniLED mają wyprzedzić modele OLED pod względem udziałów w rynku. Liderem technologicznym ma być wtedy TCL, ale to LG i Samsung będą przewodzić w rankingach sprzedaży.

Telewizory MiniLED to przyszłość? Za kilka lat mają wyprzedzić OLEDy

Analiza UBI Research dostarczyła sporej dawki interesujących informacji na temat przyszłości rynku telewizorów. Mimo iż dziś na szczycie segmentu premium spoczywają modele OLED, to do 2025 roku sytuacja ma się odwrócić na korzyść obecnych w stawce od 2019 telewizorów z podświetleniem MiniLED. Pierwszym producentem, który zdecydował się na zastosowanie technologii bazującej na znaczniej mniejszych diodach LED rozlokowanych na matrycy, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych telewizorów LCD, był chiński TCL.

Wedle danych twórców raportu, liderem na polu rozwoju technologii MiniLED pozostanie za kilka lat TCL, natomiast największą sprzedażą będą mogli się pochwalić wymienieni wyżej LG i Samsung. Już w 2021 roku mamy zobaczyć prawdziwy wysyp telewizorów MiniLED (nowe Neo QLED od Samsunga, seria LG QNED), a poniższy wykres sugeruje, że obecny trend wkrótce się obróci:

Telewizory MiniLED mają wyprzedzić OLED w segmencie premium już za kilka lat. Liderami LG i Samsung
W 2024 MiniLEDy mają mieć większy udział w rynku od OLEDów; fot. UBI Research

Autorzy zwracają jednak uwagę na jedną bardzo ważną kwestię – roszada na szczycie sektora high-end wcale nie musi oznaczać kroku naprzód w jakości obrazu. W raporcie czytamy, że aby telewizor MiniLED mógł dorównać wydajnością konkurentowi z organicznymi diodami samoemisyjnymi, musi posiadać tyle samo lokalnych stref wygaszania, co zastosowanych diod. To będzie jednak niemożliwe, jako że na dziś ocenia się, że maksymalna liczba takich stref w MiniLEDzie może sięgnąć najwyżej 3 000. Warto przy tym zaznaczyć, że żaden z dostępnych dotąd na rynku telewizorów w tej technologii nie posiada nawet 1 000 stref wygaszania. Im większy telewizor i przekątna, tym łatwiej zastosować ich więcej.

Telewizory MiniLED mają wyprzedzić OLED w segmencie premium już za kilka lat. Liderami LG i Samsung
Liczba stref wygaszania w telewizorach MiniLED nie odpowiada ilości użytych diod LED, co może być głównym hamulcem w rozwoju tej technologii; fot. Gizmochina

Szacuje się, że w 2021 roku sprzedanych zostanie około 2,5 miliona telewizorów MiniLED. Kolejne lata mają przynieść stabilny przyrost i wywindować tę technologię na szczyt. MiniLEDy jeszcze długo nie będą jednak tanie – przytoczone badania wskazują, że przeciętny telewizor może kosztować pomiędzy 1 500 a 6 000 dolarów (ok. 5 600-22 400 zł), zależnie od rozmiaru ekranu i liczby zaimplementowanych stref wygaszania.

Źródło: https://www.gizmochina.com/2021/01/20/miniled-tv-overtake-oled-tv-high-end-market-2025/


Więcej na temat telewizorów:

(4581)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x