Home Fachowa publicystyka i artykuły Co to jest Mini LED? Czy warto kupić telewizor z takim ekranem?
Co to jest Mini LED? Czy warto kupić telewizor z takim ekranem?

Co to jest Mini LED? Czy warto kupić telewizor z takim ekranem?

6.96K
1

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele różnego rodzaju telewizorów. Poszczególne modele wyróżniają się przede wszystkim technologiami, w jakich produkowane są ich ekrany. Od kilku lat stale na popularności zyskują modele Mini LED, ale czym tak naprawdę są i co zapewniają? Czy warto sięgnąć po taki model?

Telewizory Mini LED – co to jest i dla kogo takie modele będą odpowiednie?

Rosnąca świadomość klientów oraz oczekiwania dotyczące jakości obrazu wymuszają na producentach telewizorów ciągłe doskonalenie wprowadzanych na rynek produktów. Dotychczas najbardziej popularne były telewizory LCD, które, choć oferują wysoką jakość obrazu, mają istotną wadę – brak głębokiej czerni, co w porównaniu do modeli tańszych może sprawiać, że czerń wydaje się szara. W odpowiedzi na ograniczenia technologii LCD pojawiły się telewizory OLED, cechujące się szeroką gamą barw, wiernie odwzorowanymi kolorami oraz wysokim kontrastem. Telewizory OLED zapewniają jeszcze lepszą jakość obrazu, a różnice między nimi, a telewizorami z technologią LCD są szczególnie widoczne podczas wyświetlania ciemnych scen. Mimo że obie technologie są nadal bardzo popularne, niektórzy konsumenci poszukiwali kompromisu, który łączyłby najwyższą jakość obrazu charakterystyczną dla OLED z długowiecznością matryc LCD. Tym kompromisem okazała się technologia Mini LED.

telewizory 2022 2023 promocje wyprzedaże gdzie kupić sklepy ceny

Jak działają telewizory Mini LED?

Technologia Mini LED, podobnie jak LCD, do wyświetlenia obrazu wykorzystuje diody LED emitujące światło pod wpływem przepływającego prądu. Znaczącym przełomem, który wpłynął na rozwój, a następnie sukces telewizorów Mini LED, było zmniejszenie diod LED, których średnica w opisywanej technologii nieraz jest mniejsza niż 1 mm. Tak mały rozmiar LED-ów pozwolił producentom na stworzenie niezależnych stref podświetlenia. Krótko mówiąc: diody LED w matrycy Mini LED pogrupowane są w strefy. Każda ze stref jest niezależnie od siebie podświetlana lub wygaszana w zależności o danej sceny, co daje większy kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi elementami obrazu. Naturalnie im więcej niezależnych stref podświetlania, tym wyższa jakość obrazu. A jak technologia Mini LED sprawdza się w praktyce?

Zalety technologii Mini LED

Telewizory korzystające z technologii Mini LED cechują się lepszą kontrolą nad oświetleniem strefowym, co przekłada się na lepszą jakość obrazu, głębszą czerń i większą jasność. Dzięki większej liczbie diod LED telewizory Mini LED mogą osiągnąć większą jasność niż tradycyjne telewizory LCD, co jest korzystne w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Mają także lepszą kontrolę lokalnego wygaszania, co pozwala na precyzyjniejszą kontrolę poziomu jasności i czerni w poszczególnych obszarach ekranu oraz lepsze wrażenia z konsumowania treści HDR. Telewizory Mini LED mogą być także smuklejsze niż LCD, a to oznacza nierzadko bardziej elegancki wygląd. Poprzez lepszą kontrolę nad jasnością i kontrastem, mogą także osiągnąć lepszą reprodukcję kolorów. Dzięki szybszej reakcji diod LED mogą zmniejszyć efekt smużenia w dynamicznych scenach, co jest ważne podczas oglądania sportu lub grania w gry. Mają też zazwyczaj dłuższą trwałość niż tradycyjne podświetlenie LCD, co oznacza potencjalnie dłuższą żywotność. Ponadto, mogą być bardziej energooszczędne niż niektóre tradycyjne technologie podświetlenia, a to przekłada się na niższe rachunki za prąd.

telewizor telewizory mini led miniled co to hisense
fot. Hisense

Zaawansowane telewizory Mini LED z oferty firmy Hisense

Jeżeli interesujesz się technologią Mini LED w telewizorach, to możesz sprawdzić ofertę takich modeli marki Hisense z rocznika 2023. Oferujące najwięcej wysokiej klasy doznań propozycje to modele U7KQ, U8KQ oraz flagowy UXKQ. Lada moment na naszym portalu ukażą się ich kompleksowe testy, ale warto przyjrzeć się z bliska kluczowym cechom tych produktów.

Hisense U7KQ został wyposażony w tradycyjny panel Mini LED. W ofercie znajdziemy wariant 55-, 65- oraz 75-calowy, które kolejno oferują 240, 384 oraz 512 lokalnych stref wygaszania. Deklarowana przez producenta szczytowa jasność serii to 1000 nitów – o 400 więcej w porównaniu do modelu z rocznika 2022. Z myślą o najlepszych wrażeniach audiowizualnych seria U7KQ została wyposażona w technologię Dolby Vision IQ, HDR10+ oraz Dolby Atmos. Podobnie jak w przypadku serii UXKQ i U8KQ, widzowie mogą liczyć na płynność ruchu oraz brak smużenia, dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania: 144Hz Game Mode PRO.

W sierpniu 2023 kapituła EISA – międzynarodowego stowarzyszenia ekspertów od obrazu i dźwięku – przyznała telewizorowi U7KQ nagrodę dla najlepszego wyboru z ekranem Mini LED biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości.

Hisense U7KQ; fot. Hisense

Wyższa seria U8KQ to ulepszona wersja poprzedniej linii U8HQ. W aktualnej ofercie znajdują się modele o przekątnych ekranu 55-, 65- oraz 75-calowych. Wszystkie wyposażone zostały w panel Mini LED PRO, który zapewnia od 672 do 1056 lokalnych stref wygaszania. Jak to wpływa na jakość obrazu w praktyce? Model 55U8KQ oferuje 672 lokalne strefy wygaszania, model 65U8KQ – 1008 lokalnych stref wygaszania, a model 75U8KQ aż 1056 lokalnych stref wygaszania. Co więcej, szczytowa jasność modeli 65 i 55 cali wynosi aż 1500 nitów. Seria U8KQ obsługuje formaty Dolby Vision IQ, HDR10+ Adaptive oraz Dolby Atmos. Dodatkowo, cała seria została wyposażona w matrycę o częstotliwości odświeżania 144Hz Game Mode PRO, która zapewnia płynność obrazu zarówno podczas oglądania filmów, jak i podczas grania na konsoli.

Organizacja EISA modelowi Hisense U8KQ przyznała w ubiegłym roku nagrodę dla najlepszego telewizora z ekranem Mini LED.

Telewizor Hisense ULED U8KQ; fot. Hisense

W aktualnej kolekcji modeli Mini LED od Hisense szczególne zainteresowanie wzbudziła seria UXKQ, która wyposażona została w najbardziej zaawansowany panel MinI LED X. Zapewnia on najwyższą jakość obrazu dzięki nawet ponad 5000 lokalnym strefom wygaszania. Seria UXKQ dostępna jest w dwóch rozmiarach: 65” i 85”. Ekrany oferują odpowiednio 1456 lokalnych stref wygaszania (w przypadku 65”) oraz aż 5184 lokalnych stref wygaszania (w przypadku 85”), przy czym osiągają szczytową jasność wynoszącą 1500 nitów (w przypadku 65”) i 2500 nitów (w przypadku 85”). Zarówno modele 65″ jak i 85″ UXKQ wyposażone zostały w matrycę o częstotliwości odświeżania 144 Hz w trybie Game Mode PRO, co zapewnia doskonałą płynność zarówno podczas oglądania filmów, jak i podczas grania w gry wideo. Oba modele obsługują formaty Dolby Vision IQ i HDR10+ Adaptive oraz Dolby Atmos, zapewniając najwyższej jakości wrażenia audiowizualne.

Flagowy telewizor Hisense UXKQ; fot. Hisense

Pełną wiedzę o telewizorach Hisense Mini LED znajdziesz pod poniższym linkiem:

Dostępność telewizorów
Telewizor Hisense U7KQ 4K 144 Hz 55″ (2023) 3 999 zł
Telewizor Hisense U7KQ 4K 144 Hz 65″ (2023) 4 799 zł
Telewizor Hisense U7KQ 4K 144 Hz 75″ (2023) 7 699 zł
Telewizor Hisense U7KQ 4K 144 Hz 85″ (2023) 9 999 zł
Telewizor Hisense U7KQ 4K 144 Hz 100″ (2023) 17 999 zł
Telewizor Hisense U8KQ 4K 144 Hz 55″ (2023) 4 999 zł
Telewizor Hisense U8KQ 4K 144 Hz 65″ (2023) 6 599 zł
Telewizor Hisense UXKQ 4K 144 Hz 65″ (2023) 7 999 zł
Telewizor Hisense UXKQ 4K 144 Hz 85″ (2023) 19 999 zł

Źródła: własne, Media Expert


Przeczytaj więcej:

(6959)

1 2 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Phi
Phi
7 miesięcy temu

..w skrócie mini-led to lcd!!?
..z podświetleniem z małych diod zamiast większych. Czy producenci wprowadzająw błąd nazewnictwem, podobne artykuły utrwalają dezinformację?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x