Telewizory Micro LED staną się tanie szybciej niż myślimy? Opracowano przełomowe rozwiązanie redukujące koszty! Wkrótce w naszych salonach?
Południowokoreańskim i amerykańskim inżynierom udało się ponoć opracować wydajniejszą i mniej kosztowną metodę produkcji ekranów Micro LED, które wykorzystywane są między innymi w bajecznie drogich telewizorach. Dzięki ich odkryciu proces adaptacji tej technologii w kinie domowym może się znacznie skrócić! O co dokładnie chodzi?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Samsung przesuwa premierę wyczekiwanych telewizorów? Przełomowe modele Micro LED 88 i 77 cali dopiero w 2022 roku! Ile będą kosztować?
Telewizory Micro LED: ceny mogą zacząć spadać! Osiągnięto przełom w procesie produkcji
Zespół inżynierów składający się z pracowników południowokoreańskiej firmy Seoul Viosys oraz amerykańskiego Solid State Lighting & Energy Electronics Center (SSLEEC) poinformował, że opracował lepszą metodę produkcji matryc Micro LED. Naukowcom udało się wyprodukować zielone diody LED o średnicy zaledwie 1 mikrometra, a ponadto także rozwiązać problemy związane z wydajnością czerwionych LEDów, których produkcja sprawia najwięcej kłopotów i pochłania najwięcej funduszy.
Czerwone mikro-diody LED są bardzo trudne do masowego wytwarzania ze względu na pojawiający się przy takiej skali spadek tak zwanej Zewnętrznej Wydajności Kwantowej (EQE). To stosunek liczby fotonów emitowanych przez diodę LED do liczby wprowadzonego ładunku elektrycznego.
W przeciwieństwie do telewizorów LCD LED czy Mini LED, które wykorzystują diody LED jako podświetlenie, wyświetlacze Micro LED korzystają z milionów maleńkich, indywidualnie zarządzanych czerwonych, zielonych i niebieskich diod jako pikseli, które bezpośrednio emitują światło. Micro LED jest technologią samoemisyjną, taką jak dzisiejsze telewizory OLED, za wyjątkiem tego, że MicroLED nie ma problemów z ryzykiem wypalenia, a jednocześnie osiąga znacznie wyższy poziom jasności.
Zmniejszenie odstępu pomiędzy pikselami umieszczonymi na matrycy to ogromne wyzwanie dla tej drogiej technologii obrazu. Bez widocznych postępów w tym aspekcie trudno myśleć o zmniejszeniu rozmiaru ekranów Micro LED. Ostatnio firma Samsung postanowiła przesunąć w czasie premierę swoich mniejszych telewizorów tego typu (88″ i 77″), a jako powód nieoficjalnie wymienia się właśnie problemy na etapie produkcji.
Wspomniany zespół naukowców, którym kierował laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, profesor Shuji Nakamura z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (UCSB), nazwał ostatnie osiągnięcia związane z produkcją ekranów Micro LED „gamechangerem”. Zdaniem inżynierów zaangażowanych w projekt, można już teraz rozpocząć przygotowania do masowej produkcji tego typu wyświetlaczy.
Za tymi postępami z pewnością pójdzie dynamiczniejszy spadek cen gotowych produktów wprowadzanych na rynek. Można mieć nadzieję, że dzięki kolejnym przełomom nie przyjdzie nam zbyt długo czekać na upowszechnienie się tych wielce zaawansowanych telewizorów w domach. Miną jeszcze oczywiście lata, zanim będzie można je traktować jako produkty osiągalne dla większości, niemniej jednak każdy tego typu przełom jest bardzo ważny.
Źródło: https://hdguru.com/game-changing-micro-led-production-advancements-claimed/
Przeczytaj więcej na temat telewizorów Micro LED:
- Spadniecie z krzeseł! Samsung pokazał nowy oszałamiający ekran Micro LED The Wall! 1000 cali, rozdzielczość do 16K i odświeżanie 120Hz – tylko spójrzcie
- Samsung z nowym dostawcą. Wkrótce konsumencka premiera telewizorów Micro LED?
- 110-calowy telewizor Samsung MicroLED w pierwszym sklepie stacjonarnym! Jacy szczęściarze mogą go zobaczyć na żywo?
- Pierwsze osoby już testowały telewizor Samsung MicroLED nowej generacji! Czy to QLED i OLED w jednym? Rewolucja w kinie domowym
- Jakie telewizory cieszą się największą popularnością w Polsce? Porównanie technologii OLED, QLED, MiniLED i MicroLED
baju baju