Powrót

TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!

Zeszłorocznym modelem S95C Samsung rozbił bank. Ich flagowy model telewizora QD-OLED święcił triumfy i okazał się prawdziwym bestsellerem sklepowych półek. I próżno szukać ku temu jakiegokolwiek głosu sprzeciwu, gdyż wolumen sprzedaży okazał się być niezwykle okazały, co tylko potwierdza zainteresowanie telewizorami wyposażonymi w panele organiczne tego producenta. Zgodnie z przysłowiem “Kto stoi w miejscu, ten się cofa”, producent nie mógł jedynie zwiększyć jasności, dodać kilku “ficzerów”, a faktycznie musiał przygotować na ten rok coś zupełnie nowego. Dlatego po raz pierwszy w historii wykorzystano kluczowe cechy dwóch różnych linii telewizorów: OLED oraz The Frame, tworząc pierwszego matowego OLED-a w tym rozmiarze. Według producenta takie połączenie pozwala na nieskazitelną wręcz pracę w warunkach mocno nasłonecznionego salonu. Zresztą ci, którzy widzieli telewizory serii The Frame, zdecydowanie wiedzą, że komfort oglądania przy świetle dziennym jest o wiele wyższy. Tego, czego również nie można odmówić najnowszemu flagowemu modelowi, jest znakomita moc świetlna nie tylko w materiałach HDR (która, nawiasem mówiąc, jest ogromna), ale także w tych o standardowej palecie barw. Całą resztę można określić jako powrót tego, za co pokochaliśmy zeszłoroczny model, w odświeżonej formie. Znajdziemy tu więc najnowszą odsłonę procesora wspartego sztuczną inteligencją, szerokie wsparcie dla graczy czy – z jeszcze bardziej prozaicznych – moduł One Connect. Przejdźmy jednak do tego, co bardziej Was zainteresuje: do samego testu i recenzji. Sprawdźmy, czy z braku nowego modelu od Sony, czy jednak samodoskonaleniu się, to Samsung w tym roku przejmie koronę najlepszego telewizora, którą od wielu lat okupuje japoński producent. Zapraszamy!

Dostępność telewizora
Samsung OLED S95D 55″ (Nowość 2024) 11 899 zł
Samsung OLED S95D 65″ (Nowość 2024) 15 499 zł (w wybranych sklepach)
Samsung OLED S95D 77″ (Nowość 2024) 21 999 zł

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Najważniejsze cechy i funkcje telewizora Samsung S95D według producenta

Dalsza część testu na kolejnych podstronach.

Czym właściwie jest matryca i technologia QD-OLED od Samsung Display?

Technologia QD-OLED, trzeciej już generacji według koreańskiego producenta ma wyeliminować niedoskonałości wyświetlaczy WRGB OLED tworzonych przez LG Display za pomocą kilku usprawnień. Sprawdźmy, czy tak jest, rozpoczynając od samej konstrukcji matrycy. W przypadku ekranów WRGB do czynienia mamy z białymi diodami OLED, przesłoniętymi filtrami barwnymi. Główną wadą tego rozwiązania jest wydajność energetyczna – filtry absorbują znaczną część światła w związku z czym możliwość reprodukcji wysokich jasności są ograniczone. Szczytem technologii OLED, od kilku lat, są poziomy 700 – 800 nitów, które i tak niełatwo osiągnąć (ma to szanse się zmienić w tym roku wraz z panelami nowego typu – MLA). Każdy dodatkowy nit jasności to duże obciążenie dla diod organicznych, co zwiększa ryzyko wypalenia (w obecnych matrycach WRGB nie jest ono duże, jednak i takie przypadki się zdarzają). W przypadku QD-OLED nie mamy do czynienia z filtrowaniem światła, ale z konwersją długości fali za pomocą kropek kwantowych. To dużo wydajniejsze rozwiązanie, które pozwala uzyskać wyższą jasność przy jednocześnie mniejszym ryzyku wypaleń:

Zalety matrycy QD-OLED

Kropki kwantowe stosowane w matrycy Samsunga mają zapewnić nam nie tylko wyższą jasność, ale jeszcze lepsze pokrycie szerokiej palety kolorów. Producent chwali się, że jego wyświetlacze potrafią osiągać nawet 1500 nitów w HDR oraz pokryć paletę barw Rec.2020 na poziomie 85+%. Pokrycie jest faktem, lecz poziom luminancji to 1645 nitów w S95D. Takie wyniki są wyższe od najlepszego telewizora ubiegłego roku, Sony A95L, oraz konkurencji wyposażonej w matrycę WRGB wspartą MLA, czyli LG G3. Zaletą matryc produkcji Samsung Display jest jednak brak białego subpixela, który jest aktywny zawsze. Rezultatem będzie oczywiście o wiele bardziej dynamiczny i żywy obraz z zachowaniem wszystkich cech matryc OLED, czyli idealnej czerni oraz nieskończonego kontrastu.

Wygląd i budowa Samsung S95D

Design urządzenia nie przeszedł drastycznych zmian względem ubiegłorocznego modelu. Nie oznacza to jednak niczego złego; w końcu po co zmieniać coś, co faktycznie jest dobre i po prostu wygląda bardzo dobrze? Tak więc, gdy tylko zachce nam się postawić telewizor na szafce RTV, ujrzymy niezwykle smukłą taflę matrycy z minimalistyczną podstawką. Jednak jeśli macie możliwość, to osobiście polecamy powiesić najnowszy nabytek na dedykowanym uchwycie producenta, zapewniającym maksymalną bliskość względem ściany, dzięki czemu S95D będzie wyglądać niczym designerski obraz. Oczywiście portami nie powinniśmy się w ogóle przejmować dzięki modułowi OneConnect, który łączy się zaledwie jednym przewodem. Jego ukrycie będzie zdecydowanie łatwiejsze niż grubych przewodów HDMI. Warto jeszcze podać same rozmiary, w których będziemy mogli zakupić S95D, a są one raczej standardowe, czyli zaczynamy od 55″, przechodzimy do 65″ i kończymy na 77″. Jako ciekawostkę podajemy jeszcze cenę, z jakiej wystartował największy z nich, ponieważ w dniu premiery jest tańszy od swojego poprzednika o całe 2000 polskich złotych.

Sterowanie oraz dostępne porty i złącza

Wydawanie poleceń urządzeniu obudowa się za pośrednictwem znanej już minimalistycznej konstrukcji. Pilot jest niewielkich rozmiarów i został wyposażony jedynie w najważniejsze klawisze oraz kilka skrótów do najpopularniejszych serwisów VoD. Warto również wspomnieć o możliwości ładowania go słońcem dzięki wbudowanemu panelowi solarnemu.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wszystkie porty i złącza są oddzielone od telewizora i połączone z nim przewodem światłowodowym. Warto wspomnieć, że nie powoduje to negatywnych skutków w odniesieniu do opóźnień. W końcu nie ma nic szybszego od światła. Sam zestaw portów jest dość standardowy. Znajdziemy tutaj przede wszystkim aż 4 złącza HDMI w standardzie 2.1, 2 porty USB, złącze Ethernet, wyjście optyczne oraz tunery telewizyjne, w tym aktualny DVB-T2 HEVC.

Dlaczego właśnie telewizor OLED?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak, jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

fot. ZDNET

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, jednak nie można powiedzieć, że panele wykonane w technologii QD-OLED są nietrwałe. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Jeżeli chodzi o systemy zapobiegające wypaleniu i retencji obrazu, to w Samsungu OLED S95D są one w zakładce “Konserwacja panelu”. Możemy tutaj włączyć bądź wyłączyć poszczególne funkcje. Zalecamy jednak zostawić je tak jak zostały ustawione przez producenta. Nie ma potrzeby uruchamiać ich ręcznie.

Testy syntetyczne

Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy QD-OLED
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 144Hz (natywnie) / 120Hz (przy włączonym upłynniaczu)
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR:  756cd/m2, HDR: 1678cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu niskie, ekran matowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,3
  • maks. dE: 0,4
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 1 554cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • brak wyników
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p144Hz po oznaczeniu złącza HDMI jako “PC”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • FreeSync Premium Pro
  • G-Sync
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 4k@144Hz
  • 1080p@144Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Samsung S95D został wyposażony w matrycę QD-OLED o natywnej częstotliwości odświeżania na poziomie 144Hz. Oczywistą zaletą wykorzystania tego rodzaju matrycy jest kontrast i czerń. Są one bowiem idealne dzięki temu, że każdy piksel może działać niezależnie od drugiego za sprawą impulsów elektrycznych. Można powiedzieć, że działają one na zasadzie kodu binarnego, gdzie “1” oznacza informację, a “0” jej brak. I tak jak mówimy, że najlepsze telewizory Mini LED posiadają kilka tysięcy stref podświetlenia, tak telewizory OLED o rozdzielczości 4K mają ich dokładnie 8 294 400. Taka ilość pokazuje, jak wielka przepaść dzieli te dwie technologie.

Nasze testy oczywiście nie obyłyby się bez analizy widma podświetlenia oraz zdjęcia spod mikroskopu. Na pierwszym z nich widzimy charakterystyczny dla technologii QD-OLED rozkład światła w zakresie RGB, gdzie każdy z kolorów mocno odcina się od drugiego. Pozwala to na osiągnięcie szerokiego pokrycia palet DCI-P3 oraz BT.2020 wykorzystywanych w materiałach HDR, co w połączeniu z nieskazitelną czernią daje niesamowite przeżycia. Już teraz możemy powiedzieć, że pierwszy z nich jest pokryty w 99,6%, a drugi (znacznie szerszy) w 87,7%, co jest wynikiem rewelacyjnym i na ten moment nieosiągalnym dla matryc WRGB. Zdjęcie spod mikroskopu ukazujące strukturę sub-pikseli matrycy QD-OLED pokazuje charakterystyczne trójkątne ułożenie, brak białego sub-piksela oraz silne działanie powłoki antyrefleksyjnej.

Zalecane ustawienia

Standardowo do naszych testów używamy najlepszego trybu fabrycznego. Ponownie najlepszym z nich okazał się być “FILMMAKER MODE”. Co prawda i ten jest dość daleko od wizji reżyserskiej, aczkolwiek użytkownik, który nie chce przeprowadzać profesjonalnej kalibracji tylko w ten sposób może w małym stopniu wpłynąć pozytywnie na jakość wyświetlanego obrazu.

Należy pamiętać, że w nim filmy 24p będą wyraźnie ”szarpać” przy szybkich ruchach kamery, gdyż ma domyślnie wyłączoną funkcję poprawy płynności ruchu (“upłynniacz”). Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja.

Naturalnie zalecamy też wyłączenie każdej z opcji związanej z oszczędzaniem energii oraz wszelkich ulepszaczy. Od 2022 roku firma Samsung wprowadziła w swoich telewizorach funkcję inteligentnej kalibracji. Pozwala ona teoretycznie na kalibrację ekranu za pomocą smartfona. W praktyce jednak – choć ten dodatek na pewno należy odnotować na plus – nie jest on tożsamy z profesjonalną kalibracją przeprowadzoną za pomocą fachowych urządzeń.

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “FILMMAKER MODE” przed kalibracją

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,5 maksymalna 4,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,4 maksymalna 3,3
Średnia deltaE palety szarości 1,8 maksymalna 3,3

Profesjonalna kalibracja Samsung S95D

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 1,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 2,4
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,4

Po wstępnych oględzinach najnowszego flagowca koreańskiego producenta przyszedł czas na przyjrzenie mu się z bliska i dokonanie (surowej) oceny jakości reprodukcji kolorów. Zwyczajowo najpierw na tapet weźmiemy materiały SDR w najlepszym trybie fabrycznym “Filmmaker Mode”. Spójrzmy w pierwszej kolejności na gammę, gdyż to właśnie ona jest tutaj najistotniejszym trybikiem w machinie obrazu, odpowiadającym za kontrastowość, a co za tym idzie ogólny wygląd filmu czy też serialu. Na samym początku wykresu możemy dostrzec wyraźne zwyżkowanie w górę, sięgające wartości 2.6 z referencyjnego 2.4 w najciemniejszych partiach materiału. Taki skok skutecznie zabije nam najciemniejsze sceny, które będą wyglądać jak jednolita czarna masa. Idąc wykresem w prawą stronę do jaśniejszych i najjaśniejszych partii obrazu, S95D dość wyraźnie je prześwietlał, co doprowadzało do nadmiernego skontrastowania obrazu. Teraz, gdy tą kwestię mamy za sobą, spójrzmy na balans bieli, czyli ogólnie mówiąc wykres odpowiedzialny za to, jak czysty jest obraz. I mamy tu na myśli taki pozbawiony różnego rodzaju zafarbu, który bardzo łatwo możemy zauważyć chociażby w trybie dynamicznym, charakteryzującym się silnym niebieskim odcieniem. Jak sami widzicie, bohater testu posiadał ubytek w kolorze czerwonym, przez co miało się wrażenie, że oglądana treść jest spowita niebiesko-zielonym “filtrem”.

Teraz możemy spojrzeć na S95D z innej strony, czyli tej po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji. Przypomnijmy, że każda sztuka jest inna i błędy w każdym telewizorze mogą być różne. Utrzymajmy pierwszeństwo gammy i tym razem rzućmy okiem na nią w pierwszej kolejności. Niestety nasza sztuka nie chciała współpracować, by w pełny pozbyć się problemu utraty detali w czerniach, za to pozwoliła wymodelować wykres na zdecydowanej długości materiału. Jedyne, co możemy powiedzieć o balansie bieli po przeprowadzonym zabiegu, to to, że jest on praktycznie wzorcowy. Dzięki takiemu wynikowi pozbyliśmy się wszelkich zafarbów, a obraz i kolory zostały przywrócone do swoich oryginalnych postaci.

Kontrast i Czerń

Najważniejszym kryterium przy ocenie jakości obrazu jest kontrast i czerń. Te dwa parametry wpływają bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych aspektów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu i czerni można porównać do samolotu bez skrzydeł. Dlatego najlepszą matrycą w tej kategorii pozostaje zwykły OLED WRGB oraz QD-OLED. Matryca OLED/QD-OLED charakteryzuje się brakiem podświetlenia. By otrzymać kolor, przez piksel przepuszczany jest impuls elektryczny. Dlatego jeśli nie będzie on zasilony, nie zaświeci się. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy niesamowicie głęboki i wciągający obraz, którego na próżno szukać w matrycach LCD. Różnica bowiem jest tak duża, że zauważymy ją gołym okiem, nawet na półce sklepowej.

SCENA (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu) Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Czerń absorpcyjna

Czerń absorpcyjna to ta, którą postrzegamy przy zapalonym świetle. W najprostszym teście możemy porównywać dwa wyłączone telewizory. Wyniki w tej kategorii zależą od powłoki matrycy, która może lepiej lub gorzej pochłaniać światło. Dzięki matowej powłoce Samsung S95D poradził sobie z problemem blasków, czy bezpośrednich odbić widzianych na ekranie, aczkolwiek czerń nadal pozostała na podobnym poziomie. Ponieważ światła mają tendencję do rozpraszania się na matowej powłoce, ekran nie jest zbyt kontrastowy podczas oglądania w dzień, ale trzeba przyznać, że bezpośrednich odbić światła w nim nie widać.

Kolejnym pozytywnym aspektem zastosowania nowego wykończenia matrycy jest łatwość jego czyszczenia. W skrócie mówiąc, nie ma szans, że zobaczymy oleiste smugi, pod warunkiem że będziemy czyścić telewizor zgodnie z zaleceniami. Podczas testów wystarczała jedynie szmatka z mikrofibry i chuchnięcie.

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Samsung S95D reprezentuje wybitny poziom jasności w materiałach SDR. Jasność na poziomie 756 nitów jest nową najwyższą wartością zmierzoną przez redakcję HDTVPolska dla telewizora OLED! Oznacza, to, że telewizor bez problemów poradzi sobie w nasłonecznionym pomieszczeniu. Tak wysoka luminancja utrzymuje się do 40% wypełnienia ekranu bielą, po czym jasność spada dość gwałtownie. Będzie miało to znaczenie przede wszystkim przy materiałach z dużą ilością bieli, np. w sportach zimowych. Trzeba przyznać, że na tym polu S95D dosłownie błyszczy, chapeau bas!

Wynik 292 nitów na 100% wypełnieniu ekranu bielą jest wynikiem fenomenalnym. Jest to nowy rekord pomiarów matryc OLED.

Reprodukcja detali w czerni

Zagadnieniem pokrewnym do poziomu czerni jest kwestia tego, czy najciemniejsze detale obrazu są widoczne, czy się z nim zlewają. Bardzo częstym terminem odnoszącym się do tego zjawiska, który możemy spotkać za granicą jest “Black Crush”. Pod tym względem właściwie nie ma telewizora idealnego. Każda z technologii posiada swoje mankamenty, mniejsze bądź większe. W telewizorach LCD detale mogą być nazbyt przyciemnione (na skutek działania algorytmu lokalnego wygaszania), lub mieć granatowy zafarb ze względu na ograniczony kontrast matryc. Na Samsung S95D uświadczymy jedynie lekkich stłumionych detali w czerniach, co jest znakomitym wynikiem i widoczną poprawą w porównaniu z modelami z ubiegłych lat.

Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1 Samsung S95D wspiera rozdzielczość Ultra HD, wraz formatami HDR, takimi jak HDR10, HLG oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w format HDR wspartego o dynamiczne metadane, czyli HDR 10+. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, Amazon Prime, Rakuten.TV), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy z OPPO UDP-203 i sygnał HDR10+ aktywował się bez najmniejszego problemu. Wciąż jednak nie ma wsparcia dla Dolby Vision. W poprzednich latach informowaliśmy o problemie związanym z przełączeniem pomiędzy paletami DCI-P3 oraz BT.2020, na szczęście w tym roku S95D jest wolny od tego mankamentu. Dzięki temu obraz po kalibracji będzie jeszcze lepszy!

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99,6% / 87,7%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na tym samym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy! Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 1645 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 1463 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 1697 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1412 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1678 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą

Tak jak się spodziewaliśmy, sprawność Samsunga S95D w treściach HDR jest niezwykle imponująca. Średnia jasność pomiarów opiewa na 1554 (!) nity, co na chwilę pisania testu jest najwyższą wartością zmierzoną przez redakcję HDTVPolska w telewizorze OLED. Przypomnijmy, że czempion telewizorów zeszłorocznych, czyli Sony A95L, prezentował niższe rezultaty. Z tego powodu jesteśmy trochę zawiedzeni brakiem następcy, który na tym polu mógłby konkurować w roku 2024. Nie odbiegajmy jednak za daleko od tematu. I tak jak w słoneczny dzień, dzięki matowej powłoce, oglądanie nie będzie problemem i z pewnością będzie bardzo satysfakcjonujące, tak nabiera nowego oblicza po zapadnięciu zmroku lub zasłonięciu rolet. Zapewniamy Was, że przeżycia związane z taką luminancją są niezapomniane i niezwykle realistyczne, wręcz powodujące smutek, gdy będziemy musieli się od nich oderwać. Całości dopełnia fakt, że w tym roku inżynierowie Samsunga postarali się i detale będące w czerniach są dobrze widoczne, dając poczucie niezwykle pełnego obrazu. Przypomnijmy również, że matryce QD-OLED są pozbawione białego subpiksela, dzięki czemu kolory są niezwykle nasycone i naturalne. W tym miejscu dołożymy również kilka słów o przejściach tonalnych, gdyż z redaktorskiego obowiązku musimy o nich wspomnieć, nie zważając na wcześniejsze zachwyty. Krótkim, żołnierskim słowem: są one dobre, jednakże w bardziej wymagających scenach da się odczuć, że mogłyby być lepsze. Nie jest to coś, na co zwrócimy większą uwagę, jednakże od czasu do czasu da się to zauważyć. Biorąc jednak pod uwagę całokształt, Samsung S95D jest niewiarygodnie świetnym telewizorem do treści HDR. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu testów, sprawdźmy, jak sobie poradził z naszą referencją:

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb “FILMMAKER MODE” przed kalibracją (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,2 maksymalna 1,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 4,2
Średnia deltaE palety szarości 1,9 maksymalna 4,4

Profesjonalna kalibracja

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,4 maksymalna 2,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,7
Średnia deltaE palety szarości 0,6 maksymalna 2,4

Samsung S95D w pomiarach materiałów z szeroką paletą barw troszkę nas zaskoczył. Przypomnijmy sobie jednak, czym dokładnie zastąpiono wykres gammy. Krzywa EOTF pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Inaczej mówiąc, oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, a oś Y poziom jasności. Skoro już przy niej jesteśmy, to przy niej zostańmy. Nasza sztuka i tym razem nie współpracowała do końca, czego skutkiem jest lekkie ściemnienie scen o mniejszej jasności oraz lekkie przepalenie tych o najwyższej. Jednakże nie można powiedzieć, że jest to coś, co będzie oddziaływało na ostateczne doznania. Z bardziej przyziemnych rzeczy, balans bieli był bardzo podobny do tego, który widzieliśmy już w materiałach SDR, co i tym razem skutkowało nieprzyjemnym niebiesko-zielonym tintem. Jednakże i tym razem zdołaliśmy wymodelować wykres do praktycznie idealnego poziomu. Poważniejszą rzeczą były jednak same kolory (w szczególności magenta oraz zielony), których niemożność wyregulowania doprowadziła do większych błędów deltaE niż te docelowe, chociaż i tak mocno spadły. Jednak jak zawsze powtarzamy, każda sztuka jest inna, i tym razem do redakcji trafiła taka, a nie inna. W tej zakupionej przez Was mogą, choć wcale nie muszą, one występować. Pomimo tego nie możemy nie polecić S95D jako rewelacyjnego wyboru do treści HDR.

Odwzorowanie ruchu

Samsung S95D odświeża obraz 120 razy na sekundę (do 144Hz, gdy podamy taki sygnał natywnie) oraz posiada funkcję upłynniacza ruchu “Upłynniacz Ruchu Pro”, który skutecznie upłynnia ruch przy materiałach o mniejszej ilości klatek. Funkcja ta znajduje się w menu “Ustawienia wyrazistości obrazu” gdzie do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach 24p i 25p (Redukcja drgań), drugi zaś za ostrość ruchu przy treściach wideo 50i/p i 60i/p (Redukcja rozmycia). Mamy również do dyspozycji opcję ”Clear motion”, która jest niczym innym jak systemem BFI (black frame insertion), a więc uzyskujemy naturalniejszy ruch bez widocznego ”szarpania”, ale kosztem migotania obrazu i mniejszej luminancji.

Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu, jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego.

Ustawienia Auto Motion Plus Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie: bardzo duże Maksymalna jasność: 756 cd/m2 Powielenie krawędzi: brak (krawędzie rozmyte) Poprawa płynności filmów (24p): Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)
Użytkownika Redukcja rozmycia: 10 Smużenie: umiarkowane Maksymalna jasność: 756 cd/m2 Powielenie krawędzi: brak Poprawa płynności filmów (24p): Dowolnie regulowane funkcją “red. drgań”
Użytkownika Redukcja rozmycia: 10 Clear Motion: Smużenie: brak Maksymalna jasność: 380 cd/m2 Powielenie krawędzi: brak Poprawa płynności filmów (24p): Brak, obraz bardzo mocno migocze

Odwzorowanie ruchu testowanego telewizora stoi na bardzo wysokim poziomie, typowym dla matryc OLED odświeżanych 120 razy na sekundę. Samsung S95D wyposażony został w naszym zdaniem udany system upłynniania ruchu – Auto Motion Plus. Dzięki jego połączeniu z wysokim odświeżaniem matrycy idealnie będzie się nadawał do dynamicznych treści, takich jak sport czy filmy akcji. Niezmiennie nie polecamy włączania opcji Clear Motion ze względu na silne migotanie obrazu. W przypadku matrycy OLED warto wspomnieć o ilości rozmycia przy treściach HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Samsung S95D OLED! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Samsung S95D oferuje jeden tryb przystosowany do grania i współpracy z komputerem: „Gra”. Posiada on bardzo niskie opóźnienie oraz oferuje reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 9 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika/Gra” 5 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 9 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 9 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “FILMMAKER MODE” 68 ms

Samsung S59D posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4K wraz z HDR, jak i Full HD. Input lag przy nastawach 60 Hz wynosi 9 ms, a przy 120 Hz już tylko 5 ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy. Tutaj podkreślić trzeba jeszcze, że Samsung jako jedyny producent na rynku oferuje upłynniacz ruchu w trybie gra, który znacznie poprawia odbiór gier działających w 30 fps nieznacznie, podnosząc input lag. Opóźnienie wtedy wynosi tylko 20ms i nadal jest to wartość pozwalająca na bardzo płynną rozgrywkę. Naturalnie osoby posiadające mocny PC mogą podać jeszcze sygnał 144Hz, który może na pierwszy rzut oka nie jest jakiś spektakularnie większy, ale patrząc na to w procentach, sprawa się rozwija, bowiem jest to 20% wzrost płynności, co z pewnością każdy odczuje.

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach NIE
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Samsung już od wielu lat pokazuje, jak ważny jest dla niego rynek graczy. Z tego względu praktycznie wszystkie jego telewizory wyposażone w matryce o wyższej częstotliwości odświeżania wyposażone są w szereg udogodnień. Na pokładzie znajdziemy więc tak naprawdę wszystko, czego nam trzeba, od wsparcia w postaci FreeSync po niesamowicie niskie input lagi. Jednakże nie tylko to wyróżnia produkty od koreańskiego producenta. Jako pierwszy wprowadził możliwość dostosowania ekranu telewizora do proporcji monitorów gamingowych, których również jest czołowym producentem. I tak jak wspominaliśmy wcześniej, osoby posiadające odpowiednio mocną konfigurację PC są w stanie podać sygnał o natywnym odświeżaniu ekranu, czyli 144Hz. Żadnym zaskoczeniem nie będzie również brak wsparcia dla Dolby Vision, którego w tej marce w ogóle nie uświadczymy. Jednak w zamian za produkt od Dolby Laboratories otrzymujemy HGiG, które po poprawnym ustawieniu jasności zapewnia zbliżone efekty. To jak – do sklepu i pad w dłoń?

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na szczególną uwagę zasługuje dedykowany upłynniacz ruchu dla trybu gra, który działa świetnie z bardzo niewielkim opóźnieniem. Póki co żaden inny producent nie wprowadził tego rozwiązania do trybu gra z tak dobrym rezultatem. W telewizorze mamy dostęp do ustawień upłynniacza: Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

System działa naprawdę bardzo imponująco. Za sprawą bardzo szybkiego procesora telewizor jest w stanie bez znacznego wzrostu opóźnienia zinterpolować wyświetlany na nim obraz i umilić granie w tytułu działające np. w 30fps. Co ciekawe żaden inny producent nie wdrożył tego rozwiązania do swoich telewizorów, a więc Samsung jest póki co jedyną firmą która oferuje taką funkcjonalność. Opóźnienie podczas korzystania z załączonego upłynniacza w trybie “Gra”, wynosi tylko 19ms. Jest to nadal poziom, na którym możemy komfortowo grać bez widocznego opóźnienia. Auto Motion Plus wpływa bardzo dobrze na poprawę wyrazistości i ruchu w grach. Za sprawą nieznacznie wyższego input laga opcja ta daje nam o wiele wyższy komfort grania szczególnie w tytuły które nie chodzą natywnie w 60fps. Oczywiście z obrazu 30fps nie zrobimy prawdziwego 60fps ale złudzenie jest na tyle mocne, że opcja ta jest na pewno jednym z większych argumentów przy wyborze telewizora do grania.

Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj
Na koniec krótko o funkcji “korektor czerni”. Funkcja ta pozwala uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii. Dokładnie takie same funkcje znamy z monitorów komputerowych dla graczy. Może być przydatne!

Jakość obrazu w grach

Ze względu na to, że Samsung S95D posiada samoemisyjne piksele (co jest oczywiste w technologii OLED), jego obraz w trybie “Gra” nie musi być kompromisem pomiędzy jakością a krótkim opóźnieniem wejścia (tak jak to bywa w telewizorach LCD). Mamy więc równie dobrą czerń, paletę barw i czas reakcji. Jak widać, zaimplementowanie HGiG w S95D daje świetne rezultaty i widać jedynie lekkie rozjaśnienie obrazu, które raczej jest celowe. Z tego powodu brak Dolby Vision nie będzie żadnym argumentem przeciw przy wyborze tego telewizora do gier.

Jakość dźwięku

Samsung S95D został wyposażony w mocny 70-watowy system głośników w konfiguracji 4.2.2. I szczerze mówiąc, ciężko się do czegokolwiek tutaj przeczepić. Ten zestaw po prostu gra bardzo dobrze i z pewnością zadowoli zdecydowaną większość użytkowników. Nawet Ci bardziej wymagający, wtedy gdy nie mogą włączyć swojego zestawu (np. śpiące dziecko), nie powinni być niezadowoleni z jakości oferowanego dźwięku. Praktycznie każda scena jest dobrze słyszalna. Bassy, soprany czy średnie tony, każdy z nich jest wyraźnie zaakcentowany i razem tworzą spójną całość. Różnica względem młodszego brata – S90C jest mocno zauważalna. Warto jednak przypomnieć sobie, że dźwięk w młodszym bracie został niejako ograniczony, aby lepiej uwypuklić różnicę względem modelu droższego. Oczywiście fani mocniejszych basów, czy audiofile i tak zakupią do niego zewnętrzy system audio lub podłączą ten przez nich posiadany. Na pokładzie znajdziemy też takie technologie jak: Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro – Gdy będziemy oglądać telewizję i nagle pojawi się głośny, przeszkadzający odgłos, np. pochodzący z odkurzacza czy miksera, wtedy telewizor automatycznie zwiększy głośność oglądanego materiału. Gdy urządzenie zostanie wyłączone, głos w telewizorze także wróci do poziomu, który był ustawiony w cichym pomieszczeniu Dźwięk Podążający za Obiektem+ – Ta funkcja będzie śledzić ruch konkretnych obiektów na ekranie i kierować efekty dźwiękowe tam, gdzie one się aktualnie znajdują. Helikopter w prawym górnym rogu ekranu? To właśnie tam go najmocniej usłyszycie. Naturalnie najsensowniejszym wzmocnieniem całego systemu będzie wybranie soundbara od tego samego producenta, dzięki czemu będziemy mogli skorzystać z opcji Q-Symphony pozwalającej na jednoczesne wykorzystywanie głośników telewizora oraz “grajbelki”.

System multimedialny Tizen i Smart TV

Sytem Tizen przeszedł jakiś czas temu niemałą metamorfozę. Zamiast standardowego dolnego paska, otrzymaliśmy pełnowymiarowy panel Smart TV. Znajdziemy na nim w pierwszej kolejności zainstalowane aplikacje, ale także podpowiedzi tych, które mogą nam się spodobać. Na samym starcie w telewizorze zainstalowanymi aplikacjami są Player, Netflix, Canal+, HBO Max, Disney+, Prime Video, czy Viaplay. Sam system jest intuicyjny i responsywny. Dodatkowo mamy podgląd na treści polecane przez poszczególne zainstalowane aplikacje, np. rekomendacje Netflixa. Panel domowy oczywiście można dostosować pod siebie, i wyrzucić treści lub aplikacje, które nas nie interesują. Tizen oferuje także dostęp do programów, jak przeglądarka internetowa, jednak aby wygodnie z niej korzystać polecamy podłączenie myszki i klawiatury. Z panelu domowego mamy również dostęp do funkcji, takich jak “Multi View”, “Remote Access”, “Ambient Mode”, podgląd podłączonych urządzeń oraz dostęp do opcji telewizora.

Funkcja Multi View

Multi View to funkcja oferująca możliwość wyświetlania wielu treści w tym samym czasie. Istnieje wiele sposobów konfiguracji i podziału ekranu na części, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieje możliwość np. grania na konsoli i oglądania wideo na aplikacji YouTube jednocześnie. Funkcja umożliwia również zrzut ekranu podłączonego telefonu jako jedno ze źródeł. Możliwości jest na prawdę bardzo wiele. Oto przykładowe ustawienia położenia okien funkcji MultiView:

Istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznej kamery wideo w celu np. wideorozmów i jednoczesnego oglądania treści na ekranie lub w celu monitorowania swojej postawy podczas wysiłku fizycznego. Możemy również użyć aparatu swojego smartfona jako kamery a konfiguracja tego rozwiązania jest bardzo prosta:

Funkcja Remote Access

Bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie, pozwala nam na bezprzewodowe podłączenie swojego komputera PC lub Mac i kontynuowanie pracy lub przeglądania treści zdalnie na telewizorze w zaciszu domowym. Co bardzo ważne, komputer nie musi znajdować się nawet w tej samej lokalizacji aby korzystać z tej funkcji. Mamy również do podstawowych narzędzi biurowych Office 365, które działają bez konieczności podłączenia komputera. Wystarczy, że mamy dostęp do interesujących nas plików na serwerze oraz podłączoną klawiaturę i myszkę. Konfiguracja jest bardzo łatwa a program dodatkowo prowadzi nas za rękę. Tak przebiega ona w przypadku podłączenia komputera PC:

A tak wygląda to w przypadku komputerów z systemem macOS:

Tryb Ambient

Ambient Mode pozwala nam na zamienienie swojego telewizora w obraz lub centrum informacji, podczas gdy nie jest przez nas używany. Tak, w końcu wyłączony telewizor nie będzie tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie a może stać się dekoracją wnętrza. Funkcja ta pozwali nam na między innymi – wyświetlanie prognozy pogody, wiadomości, zegara lub zdjęć czy animacji. Telewizor bardzo inteligentnie potrafi wtopić się w otoczenie, wystarczy sfotografować smartfonem ścianę za ekranem a następnie aplikacja przetworzy zdjęcie i prześle je do telewizora. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zamiast uświadczyć standardowego czarnego ekranu, zobaczymy wybraną przez nas tapetę oraz informacje które nas interesują. Możliwości jest multum. Aplikacja do sterowania telewizorem Samsung posiada zakładkę dedykowaną trybowi Ambient. Można w niej między innymi – wybrać ramkę, tło, jasność ekranu, nasycenie kolorów oraz animacje specjalne takie jak np. wyświetlanie kominka domowego.

Telewizor może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę, a zużycie energii wynosi tylko 40% tego co przy normalnym oglądaniu telewizji. Świadczy to też o tym, że matryce QD-OLED są bardzo wytrzymałe i trwałe.

Automatyczny tryb komfortowy dla oczu

Bardzo ciekawą i przydatną funkcjonalnością jest funkcja komfortu dla oczu, którą możemy ustawić tak aby włączała się automatycznie o wybranej godzinie. Pozwala to między innymi zredukować światło niebieskie oraz dopasować jasność do warunków otoczenia redukując tym samym zmęczenie oczu. Pamiętajmy jednak, że kompletnie zrujnuje to poprawną reprodukcję barw.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2

Samsung S95D posiada bardzo rozbudowany, aczkolwiek prosty w obsłudze interfejs EPG. Daje on nam dostęp do wszystkich podstawowych informacji na temat dostępnych kanałów. Mamy również możliwość podłączenia dysku twardego w celu nagraniu interesujących nas transmisji.

Co ważne: telewizor wspiera najnowszy standard nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2!

Wbudowany odtwarzacz plików

Odtwarzacz plików wbudowany w system jest bardzo praktyczny. Pozwala on miedzy innymi odtwarzać pliki z nośników USB, edycję napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodne przewijanie czy wybór ścieżki audio. Trzeba przyznać, że opcji wyświetlania napisów do filmów jest bardzo dużo, od koloru i wielkości czcionki aż po kolor tła oraz kodowanie. Pozwoli nam to na bardzo dokładne dopasowanie pod swoje preferencje:

Istnieje jeszcze opcja obrócenia wyświetlanego materiału wideo lub odtworzenia go w trybie 360 stopni:

Prosta konfiguracja początkowa oraz możliwość sterowania telewizorem

Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

Aplikacja pozwala także wprowadzać wiele automatyzacji, np. włączyć tryb Ambient o odpowiedniej porze, czy też zmienić tryb obrazu po zmroku (po ustalonej godzinie). Możliwości są imponujące!

Wyniki testu Samsung S95D QD-OLED

Zalety

Wady

Werdykt

Tradycyjnie przyszedł czas podsumować wszystko, czego dowiedzieliśmy się na temat Samsung QD-OLED S95D. Musimy się Wam do czegoś przyznać. Test tego telewizora tym razem był bardzo zachowawczy i przebiegł spokojnie. Można powiedzieć, że tak naprawdę wszystko, z czym przywitał nas telewizor, “grało i buczało”. Szukając alegorii do świata innych sprzętów, można to porównać do argumentów używanych przez zwolenników marki Apple. Tu po prostu wszystko działa tak, jak należy, bez żadnego “ale”. Nie oznacza to jednak, że nudziliśmy się przy S95D. Wręcz przeciwnie. Telewizor ten dostarczył nam wiele radości, a wszystkie nowe funkcje i smaczki odkrywaliśmy z nieukrywaną przyjemnością. Po pierwsze, matryca. Tak, QD-OLED nadal robi na nas tak samo wielkie wrażenie jak wtedy, gdy go pierwszy raz zobaczyliśmy i nie mogliśmy się napatrzeć na soczystość i naturalność tych kolorów. Serio, każdy, kto ma starszy telewizor OLED na matrycy WRGB bez technologii MLA, powinien to zobaczyć i jesteśmy pewni, że na nowo zakocha się w technologii matryc organicznych. Jeśli jesteśmy już przy matrycy, nie sposób nie wspomnieć o jej dwóch aspektach: jasności i powłoce. Pierwsze z nich wgniata w fotel jeszcze bardziej niż kiedykolwiek i widać, jak z roku na rok Samsung podkręca śrubę, nie pozwalając LG odetchnąć. Nie można powiedzieć, że to niedobre, wszakże konkurencja jest zdrowa, a przede wszystkim rozwojowa i umożliwiająca nam, konsumentom, zróżnicowany wybór. Drugie natomiast jest tym, czego brakowało telewizorom OLED, czyli większej odporności na warunki świetlne otoczenia. I raczej nie był to dla nas kłopot, gdyż i tak przez znaczną część czasu ekipa redakcji prywatnie w domach ogląda wieczorami przy zasuniętych roletach, ale jesteśmy świadomi, że jesteśmy wyjątkiem. Spora część klientów prowadzi zróżnicowany tryb życia i właśnie problem z refleksami był tym, który prowadził do zaniechania kupna telewizora samoemisyjnego. Na szczęście ten czas się już skończył, natomiast trzeba mieć na uwadze, że matryca nadal wzbudza się przy świetle otoczenia i nie daje takiego kontrastu w dzień jak i w nocy. Trzeba też wspomnieć o drobnym ginięciu detali w czerniach oraz tym, że gradacja kolorów mogłaby być lepsza.

Samsung S95D nie tylko sprawdzi się do filmów i seriali, ale także będzie świetnym kompanem do wszelakich rozgrywek. Natywne odświeżanie matrycy na poziomie 144Hz, wsparte upłynniaczem, dostarczy niesamowicie płynnej rozgrywki. Do tego takie funkcje jak FreeSync, G-Sync, ALLM, VRR jeszcze bardziej uprzyjemnią rozgrywkę. Warto jeszcze raz podkreślić, jak istotną funkcją jest możliwość upłynnienia gier bez natywnych 60 klatek. Dzięki dobrze zaimplementowanemu HGiG, brak Dolby Vision jest w praktyce nieodczuwalny.

Słowem zakończenia warto wspomnieć, że system Tizen podczas testów nie wykazał oznak żadnego zająknięcia się i cały czas pracował bardzo płynnie. Zdecydowanie jest to kandydat do najlepszego telewizora roku 2024.

Dostępność telewizora
Samsung OLED S95D 55″ (Nowość 2024) 11 899 zł
Samsung OLED S95D 65″ (Nowość 2024) 15 499 zł (w wybranych sklepach)
Samsung OLED S95D 77″ (Nowość 2024) 21 999 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(30403)