Home Testy Telewizory OLED Samsung TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!
TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!

TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!

16.49K
3

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Samsung S95D został wyposażony w matrycę QD-OLED o natywnej częstotliwości odświeżania na poziomie 144Hz. Oczywistą zaletą wykorzystania tego rodzaju matrycy jest kontrast i czerń. Są one bowiem idealne dzięki temu, że każdy piksel może działać niezależnie od drugiego za sprawą impulsów elektrycznych. Można powiedzieć, że działają one na zasadzie kodu binarnego, gdzie “1” oznacza informację, a “0” jej brak. I tak jak mówimy, że najlepsze telewizory Mini LED posiadają kilka tysięcy stref podświetlenia, tak telewizory OLED o rozdzielczości 4K mają ich dokładnie 8 294 400. Taka ilość pokazuje, jak wielka przepaść dzieli te dwie technologie.

Nasze testy oczywiście nie obyłyby się bez analizy widma podświetlenia oraz zdjęcia spod mikroskopu. Na pierwszym z nich widzimy charakterystyczny dla technologii QD-OLED rozkład światła w zakresie RGB, gdzie każdy z kolorów mocno odcina się od drugiego. Pozwala to na osiągnięcie szerokiego pokrycia palet DCI-P3 oraz BT.2020 wykorzystywanych w materiałach HDR, co w połączeniu z nieskazitelną czernią daje niesamowite przeżycia. Już teraz możemy powiedzieć, że pierwszy z nich jest pokryty w 99,6%, a drugi (znacznie szerszy) w 87,7%, co jest wynikiem rewelacyjnym i na ten moment nieosiągalnym dla matryc WRGB. Zdjęcie spod mikroskopu ukazujące strukturę sub-pikseli matrycy QD-OLED pokazuje charakterystyczne trójkątne ułożenie, brak białego sub-piksela oraz silne działanie powłoki antyrefleksyjnej.

Zalecane ustawienia

Standardowo do naszych testów używamy najlepszego trybu fabrycznego. Ponownie najlepszym z nich okazał się być “FILMMAKER MODE”. Co prawda i ten jest dość daleko od wizji reżyserskiej, aczkolwiek użytkownik, który nie chce przeprowadzać profesjonalnej kalibracji tylko w ten sposób może w małym stopniu wpłynąć pozytywnie na jakość wyświetlanego obrazu.

Należy pamiętać, że w nim filmy 24p będą wyraźnie ”szarpać” przy szybkich ruchach kamery, gdyż ma domyślnie wyłączoną funkcję poprawy płynności ruchu (“upłynniacz”). Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja.

Naturalnie zalecamy też wyłączenie każdej z opcji związanej z oszczędzaniem energii oraz wszelkich ulepszaczy. Od 2022 roku firma Samsung wprowadziła w swoich telewizorach funkcję inteligentnej kalibracji. Pozwala ona teoretycznie na kalibrację ekranu za pomocą smartfona. W praktyce jednak – choć ten dodatek na pewno należy odnotować na plus – nie jest on tożsamy z profesjonalną kalibracją przeprowadzoną za pomocą fachowych urządzeń.

(16489)

5 1 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

6
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Szymon
Szymon
23 dni temu

Ten artykuł to żart. Odrazu widać że opłacone przez Samsunga. Wystarczy spojrzeć na recenzję tego tv na zagranicznych rzetelnych stronach lub kanałach YT. Jest to pierwszy OLED na którym występuje blooming. Nasycenie kolorów, kąty widzenia czy czernie (trzy największe zalety OLEDów) pozostawiają wiele do życzenia w tym modelu. S90D sprawdza się lepiej i pokazują to też recenzje, choć do tv roku też mu daleko.

Damian
Damian
20 dni temu
Reply to  Szymon

Możesz podać linki do tych recenzji, do których nawiązujesz?

Rafał
Rafał
23 dni temu

Napisaliście w teście, ze można oglądać Canal przez aplikacje. Z tego co jest w necie, na obecną chwilę nie można oglądać Canal Online na telewizorach Samsung z rocznika 2024. Czy coś się zmieniło w tym temacie?

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x