TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!
Wygląd i budowa Samsung S95D
Design urządzenia nie przeszedł drastycznych zmian względem ubiegłorocznego modelu. Nie oznacza to jednak niczego złego; w końcu po co zmieniać coś, co faktycznie jest dobre i po prostu wygląda bardzo dobrze? Tak więc, gdy tylko zachce nam się postawić telewizor na szafce RTV, ujrzymy niezwykle smukłą taflę matrycy z minimalistyczną podstawką. Jednak jeśli macie możliwość, to osobiście polecamy powiesić najnowszy nabytek na dedykowanym uchwycie producenta, zapewniającym maksymalną bliskość względem ściany, dzięki czemu S95D będzie wyglądać niczym designerski obraz. Oczywiście portami nie powinniśmy się w ogóle przejmować dzięki modułowi OneConnect, który łączy się zaledwie jednym przewodem. Jego ukrycie będzie zdecydowanie łatwiejsze niż grubych przewodów HDMI. Warto jeszcze podać same rozmiary, w których będziemy mogli zakupić S95D, a są one raczej standardowe, czyli zaczynamy od 55″, przechodzimy do 65″ i kończymy na 77″. Jako ciekawostkę podajemy jeszcze cenę, z jakiej wystartował największy z nich, ponieważ w dniu premiery jest tańszy od swojego poprzednika o całe 2000 polskich złotych.
Sterowanie oraz dostępne porty i złącza
Wydawanie poleceń urządzeniu obudowa się za pośrednictwem znanej już minimalistycznej konstrukcji. Pilot jest niewielkich rozmiarów i został wyposażony jedynie w najważniejsze klawisze oraz kilka skrótów do najpopularniejszych serwisów VoD. Warto również wspomnieć o możliwości ładowania go słońcem dzięki wbudowanemu panelowi solarnemu.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wszystkie porty i złącza są oddzielone od telewizora i połączone z nim przewodem światłowodowym. Warto wspomnieć, że nie powoduje to negatywnych skutków w odniesieniu do opóźnień. W końcu nie ma nic szybszego od światła. Sam zestaw portów jest dość standardowy. Znajdziemy tutaj przede wszystkim aż 4 złącza HDMI w standardzie 2.1, 2 porty USB, złącze Ethernet, wyjście optyczne oraz tunery telewizyjne, w tym aktualny DVB-T2 HEVC.
Dlaczego właśnie telewizor OLED?
Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak, jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?
Powidoki i wypalenia – okiem praktyka
Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, jednak nie można powiedzieć, że panele wykonane w technologii QD-OLED są nietrwałe. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Jeżeli chodzi o systemy zapobiegające wypaleniu i retencji obrazu, to w Samsungu OLED S95D są one w zakładce “Konserwacja panelu”. Możemy tutaj włączyć bądź wyłączyć poszczególne funkcje. Zalecamy jednak zostawić je tak jak zostały ustawione przez producenta. Nie ma potrzeby uruchamiać ich ręcznie.
Ten artykuł to żart. Odrazu widać że opłacone przez Samsunga. Wystarczy spojrzeć na recenzję tego tv na zagranicznych rzetelnych stronach lub kanałach YT. Jest to pierwszy OLED na którym występuje blooming. Nasycenie kolorów, kąty widzenia czy czernie (trzy największe zalety OLEDów) pozostawiają wiele do życzenia w tym modelu. S90D sprawdza się lepiej i pokazują to też recenzje, choć do tv roku też mu daleko.
Możesz podać linki do tych recenzji, do których nawiązujesz?
Napisaliście w teście, ze można oglądać Canal przez aplikacje. Z tego co jest w necie, na obecną chwilę nie można oglądać Canal Online na telewizorach Samsung z rocznika 2024. Czy coś się zmieniło w tym temacie?