TEST Samsung OLED S95D – murowany kandydat do telewizora roku? Znamy odpowiedź!
- Czym właściwie jest matryca i technologia QD-OLED od Samsung Display?
- Wygląd i budowa Samsung S95D
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i Czerń
- Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- Jakość dźwięku
- System multimedialny Tizen i Smart TV
- Wyniki testu Samsung S95D QD-OLED
- Werdykt
Odwzorowanie ruchu
Samsung S95D odświeża obraz 120 razy na sekundę (do 144Hz, gdy podamy taki sygnał natywnie) oraz posiada funkcję upłynniacza ruchu “Upłynniacz Ruchu Pro”, który skutecznie upłynnia ruch przy materiałach o mniejszej ilości klatek. Funkcja ta znajduje się w menu “Ustawienia wyrazistości obrazu” gdzie do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach 24p i 25p (Redukcja drgań), drugi zaś za ostrość ruchu przy treściach wideo 50i/p i 60i/p (Redukcja rozmycia). Mamy również do dyspozycji opcję ”Clear motion”, która jest niczym innym jak systemem BFI (black frame insertion), a więc uzyskujemy naturalniejszy ruch bez widocznego ”szarpania”, ale kosztem migotania obrazu i mniejszej luminancji.
Odwzorowanie ruchu testowanego telewizora stoi na bardzo wysokim poziomie, typowym dla matryc OLED odświeżanych 120 razy na sekundę. Samsung S95D wyposażony został w naszym zdaniem udany system upłynniania ruchu – Auto Motion Plus. Dzięki jego połączeniu z wysokim odświeżaniem matrycy idealnie będzie się nadawał do dynamicznych treści, takich jak sport czy filmy akcji. Niezmiennie nie polecamy włączania opcji Clear Motion ze względu na silne migotanie obrazu. W przypadku matrycy OLED warto wspomnieć o ilości rozmycia przy treściach HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Samsung S95D OLED! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:
Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR | Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR |
(30407)
Ten artykuł to żart. Odrazu widać że opłacone przez Samsunga. Wystarczy spojrzeć na recenzję tego tv na zagranicznych rzetelnych stronach lub kanałach YT. Jest to pierwszy OLED na którym występuje blooming. Nasycenie kolorów, kąty widzenia czy czernie (trzy największe zalety OLEDów) pozostawiają wiele do życzenia w tym modelu. S90D sprawdza się lepiej i pokazują to też recenzje, choć do tv roku też mu daleko.
Możesz podać linki do tych recenzji, do których nawiązujesz?
Napisaliście w teście, ze można oglądać Canal przez aplikacje. Z tego co jest w necie, na obecną chwilę nie można oglądać Canal Online na telewizorach Samsung z rocznika 2024. Czy coś się zmieniło w tym temacie?