Test telewizora Hisense U7NQ – idealny do sportu i grania
- Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?
- Co to jest technologia Mini LED?
- Budowa i wygląd Hisense U7NQ
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV VIDAA 7.6
- Wyniki testu telewizora Hisense U7NQ
- Werdykt
Kontrast i czerń
Hisense U7NQ działa na matrycy VA. To samo w sobie powinno zapewnić już dobre wyniki. Jednak, jak wspominaliśmy wcześniej, nie jest ona standardowa, więc nie możemy brać tego za pewnik. Sam panel został wyposażony w podświetlenie diodami Mini LED. Zostały one podzielone na 384 strefy niezależnego podświetlenia, a przypomnijmy, że poprzednik w postaci U7KQ posiadał ich 240. Wynik bohatera testu w dalszym ciągu nie należy do najwyższych na rynku, aczkolwiek kluczowym znaczeniem może okazać się zastosowanie najnowszego procesora HI-VIEW ENGINE PRO, wyposażonego w sztuczną inteligencję (AI), mającej za zadanie bardzo precyzyjnie sterować całością i dać niezrównane efekty. Zobaczmy jednak, jakie przełożenie mają słowa widniejące na broszurze na rzeczywiste wyniki.
Przed rozpisaniem się warto wspomnieć, że ustawieniem wygaszania, które użyliśmy do procedury testowej, było to pośrednie. Ogólnie rzecz biorąc, zdaje się, że połączenie matrycy VA oraz podświetlenia Mini LED zawsze da dobre bądź bardzo dobre wyniki. Dlatego wyniki Hisense U7NQ uznajemy za całkiem udane, z małym “ale”. Tym “ale” jest druga i trzecia scena. Tam, w porównaniu z poprzednikiem, dało się zauważyć spory spadek kontrastu i czerni. Natomiast wszystkie inne sceny wypadły bardzo dobrze. Skąd takie zachowanie telewizora? Odpowiedź jest dość prosta. U7NQ stara się zachować zarówno jednolitość czerni, jak i to, by nie doszło do efektu halo/bloomingu. Elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest także przygaszenie się jasnych małych i średnich obiektów. Doskonale było to widać w filmie, którego też dość często używamy w sekwencji testowej, czyli “Grawitacja”. Tam światła skafandra oraz gwiazd były ewidentnie przytłumione. Nie sposób też nie wspomnieć o efekcie halo/bloomingu, który jednak występuje i może wpłynąć na jednolitość czarnych pasów filmowych. Natomiast na to jest remedium. W aplikacji streamingowej należy zmniejszyć ich rozmiar, tak by nachodziły bardziej na sam film, a nie na dół ekranu.
(20117)
Czyli nie ma dyskusji czy miniLED, czy OLED. OLED jest jednak bardziej uniwersalny.
wręcz przeciwnie – oled jest właśnie mniej uniwersalny (ciemny w dzień i wypalający się) za to LEPSZY 😉
Wypalający OLED? To chyba modele sprzed kilku laty.
jak siedzisz przy TV w piwnicy to masz rację OLED najlepszy…
nawet w piwnicy nie jest UNIWERSALNY, bo tam też można zapalić żarówkę 😉
Ja bym powiedział, że do oglądania sportu ten tv słabo się nadaje. Wystarczy porównać części testu dotyczące upłynniania w tym tv z tym w teście Sony Bravia 7.
a paradoksalnie jest sponsorem EURO. chichot, jeśli mówicie, że aplikację TVP Sport dołożą…PO euro