Test TCL C855 – telewizor QLED Mini LED 144Hz dla wymagających
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą
Prawdę mówiąc po wynikach TCL C855 spodziewaliśmy się z ciut więcej, chociaż i tak mając na względzie jego bezpośrednich rywali jest całkiem dobrze. Co prawda obietnice producenta, nie powinny na nich się jedynie kończyć, a reprezentować stan faktyczny, to i tak trzeba na nie zawsze brać dużą dozę dystansu. To jednocześnie dowodzi słuszności wprowadzenia naszej autorskiej sekwencji pomiarowej materiałów z szerokim zakresem dynamicznym. I choć pierwszy i ostatni wynik w rzeczywistych scenach można uznać za bardzo dobre, tak dwa środkowe już niekoniecznie. Stanowią one spore zaskoczenie w stosunku do poprzednika, i ciężko znaleźć na nie słowo obrony. Sprawdza się tu scenariusz, z akapitu powyżej, gdzie mówiliśmy o wymagających scenach. Tutaj mamy tu podane na tacy. C855 bardzo oszczędnie korzysta z dostępnej mocy świetlnej, gdyż za wszelką cenę stara się nie dopuścić do wkroczenia światła sąsiadujących ze sobą stref podświetlenia, a tym samym utworzenia efektu aureoli. Ostatecznie połączenie wysokiego kontrastu oraz takich wyników, nie będzie czymś co wygląda źle. Powiedzielibyśmy, że w tej półce cenowej się broni. Jest jednak rzecz, za którą szczególnie musimy testowany model pochwalić. Bardzo dobrze radzi sobie z odzyskiwaniem jasnych detali będących powyżej jego możliwości, dzięki czemu nie mamy do czynienia z efektem białej plamy. Na szczęście telewizor został wyposażony w dwa formaty HDR premium, czyli Dolby Vision oraz HDR10+, które dodatkowo mocno poprawiają efekty HDR. Sprawdźmy jednak, jak TCL C855 radzi sobie w starciu z naszą kilkukrotnie droższą referencją:
- Generalnie, oddanie poziomów jasności tej sceny przez C855 nie poszło najgorzej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dość mocne rozjaśnienie obrazu w średnich tonach, co jest szczególnie zauważalne na środku planu, na mundurze. Ujemne punkty przyznajemy również za problem z odwzorowaniem kolorów skóry, które są widocznie przestrzelone.
- Zauważymy większe podbicie miditonów, co znacząco pozbawiło kontrastu całej sceny, i jak sami możecie zobaczyć, doprowadziło do powstania efektu “mleka”.
No ja bym polecał tcl . Mam C841 i jest zajebisty. Czerń kontrast jasność. Miałem wcześniej x90h Sony i fakt Sony ma dopracowany soft bardziej ale cenowo tcl nie ma konkurencji przy tych wszystkich bajerach. Szczęka zbierana z podłogi
Apki polskie ma?
Ten telewizor to nieporozumienie przy dostępności LG C3/C4 w podobnej cenie.
GDZIE MASZ LG C3 LUB C4 W PODOBNEJ CENIE ? – COS CI SIE CHYBA POMIESZAŁO
Droga redakcjo i użytkownicy! Z tych dwóch Chińczyków, którego 65″ wziąć? Hisense czy TCL. A może jednak…OLED od LG?
Mam ten sam problem w wyborze… pomóżcie
TCL, przestudiowałem wszystko. Uśredniłem z jasnością pokoju, jakością odtwarzanych materiałów, systemami operacyjnymi. Miałem też OLEDa od LG, ale po 5 latach przekłamuje barwy w centrum do tego stopnia, że meczów i gier nie da się oglądać (a przecież testerzy tak się lubują w odwzorowaniu kolorów). Tego wam nie powiedzą, w szczególności na tym portalu bo w 2017 coś dziwnie zachwalali z komentarzem, że OLEDy wypalanie mają już za sobą. Zresztą, żeby się przekonać jaki to jest biznes, wystarczy zauważyć jak mocno tracą na wartości telewizory (zupełnie jak karty graficzne czy auta).
TCL może na papierze jest ok ale software nie ogarnia hardware. Zeszłoroczny flagowiec c935 w wersji 75 cali cały czas cierpi na jasny pasek przy panoramie, earc czasami nie przekazuje dźwięku a aktualizacje trzeba pobierać z ruskiego telegrama. Jakość matrycy to loteria a serwis w Radomiu w 99% nie potwierdza usterek.
Więcej tcl nie kupię.
Prawdo podobnie trafiłeś na niezbyt dopracowany egzemplarz… Pozdrawiam.
Jakich usterek serwis nie potwierdza ?
Po testach C855 i Bravia 7, który byście polecili?
Podpinam się do pytania. Telewizor będzie używany tylko do streamingów i grania (PS5).
Bravie 7 obejrzyj sobie w markecie ME. C855 niestety nigdzie nie ma wystawionego, prawdopodobnie dlatego, że wymiata wszystko i sprzedaż innych by spadła.
W Euro się pojawił
Mając TCL 805 teraz SONY X93J w porównaniu do TCL 855 i BRAVIA 7 to moim zdaniem jak nie masz ograniczeń z kasą wybrałbym BARVIA 7 ale jeśli różnica 3 tys. zł np. dla 75″ TV SONY jest problemem to skłaniałbym się do zakupu TCL 855
Też myślę właśnie nad tymi telewizorami czy jest sens dopłacić 1500zl do Sony?