Home Testy Telewizory LCD TCL Test TCL C855 – telewizor QLED Mini LED 144Hz dla wymagających
Test TCL C855 – telewizor QLED Mini LED 144Hz dla wymagających

Test TCL C855 – telewizor QLED Mini LED 144Hz dla wymagających

30.99K
11

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

TCL C855 posiada matrycę VA o natywnej częstotliwości odświeżania na poziomie 144Hz, co z pewnością zapewni niezwykle płynny i ostry obraz. Warto wspomnieć, że tak wysokie odświeżanie nadal nie jest standardem i warto to mieć na uwadze, gdy będziemy szukać telewizora przeznaczonego do sportu czy gier. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju panelu, natywny kontrast wyniósł znakomite 6070:1, co samo w sobie zapewnia przynajmniej bardzo dobrą czerń i kontrast. Przypomnijmy, że to właśnie te dwa czynniki stanowią fundament w ocenie obrazu. Bez nich, nawet przy bardzo dobrze odwzorowanych kolorach, będziemy mieli odczucie płaskiego i pozbawionego głębi filmu czy serialu. Sam panel został wyposażony w zaawansowane podświetlenie diodami Mini LED, które zostały podzielone na 1344 strefy niezależnego podświetlenia. Co prawda jest to wynik gorszy od tego, co deklarował producent, ale najpewniej jest to błąd osób zajmujących się tworzeniem grafik, gdyż w wersji 75″ jest mowa o dokładnie 1344 strefach. Już nie możemy się doczekać, aż przyjdzie nam się przyjrzeć, jak radzi sobie w teście kontrastu i czerni. A jest na co, gdyż w poprzedniku liczba stref wynosiła jedynie 576.

Analiza widma podświetlenia potwierdziła to, co produkt posiada w nazwie. C855 posiada pełną powłokę QDEF, zawierającą kropki kwantowe, które możecie znać bardziej pod nazwą rozreklamowaną przez koreańskiego producenta – QLED. Standardowo wykonaliśmy również zdjęcia spod mikroskopu, które potwierdziły panel VA oraz, co ważniejsze, układ subpikseli w postaci BGR zamiast standardowego RGB. Może to oznaczać, że nie wszystkie czcionki po podłączeniu do komputera będą wyraźne, aczkolwiek nie jest to przesądzone. Sama ich struktura jest nam już dobrze znana. Pojedyncze piksele zostały podzielone na osiem domen: cztery mniejsze i cztery większe, mające za zadanie korzystnie wpłynąć na degradację obrazu pod kątem.

Zalecane ustawienia

TCL daje nam do dyspozycji wiele trybów obrazu. Rzeczą, jaką użytkownik może zrobić we własnym zakresie w celu uzyskania najlepszej jakości obrazu, jest wybranie trybu “Film”. Po wejściu w ustawienia zaawansowane otrzymamy dostęp do wachlarza funkcji i opcji. Regulację płynności ruchu znajdziemy w zakładce “Ruch”. Najważniejszymi suwakami są “redukcja rozmazania”, która poprawia ostrość ruchu w dynamicznych treściach, oraz “redukcja migotania”, która poprawia płynność treści nagranych w 24 klatkach, np. filmów i seriali.

(30989)

3 6 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Roni Bydlak
Roni Bydlak
9 dni temu

Apki polskie ma?

Cura
Cura
25 dni temu

Ten telewizor to nieporozumienie przy dostępności LG C3/C4 w podobnej cenie.

Marcin
Marcin
6 dni temu
Reply to  Cura

GDZIE MASZ LG C3 LUB C4 W PODOBNEJ CENIE ? – COS CI SIE CHYBA POMIESZAŁO

Roni Bydlak
Roni Bydlak
2 miesięcy temu

Droga redakcjo i użytkownicy! Z tych dwóch Chińczyków, którego 65″ wziąć? Hisense czy TCL. A może jednak…OLED od LG?

Adam
Adam
2 miesięcy temu
Reply to  Roni Bydlak

Mam ten sam problem w wyborze… pomóżcie

Kozak
Kozak
7 dni temu
Reply to  Roni Bydlak

TCL, przestudiowałem wszystko. Uśredniłem z jasnością pokoju, jakością odtwarzanych materiałów, systemami operacyjnymi. Miałem też OLEDa od LG, ale po 5 latach przekłamuje barwy w centrum do tego stopnia, że meczów i gier nie da się oglądać (a przecież testerzy tak się lubują w odwzorowaniu kolorów). Tego wam nie powiedzą, w szczególności na tym portalu bo w 2017 coś dziwnie zachwalali z komentarzem, że OLEDy wypalanie mają już za sobą. Zresztą, żeby się przekonać jaki to jest biznes, wystarczy zauważyć jak mocno tracą na wartości telewizory (zupełnie jak karty graficzne czy auta).

Stefan
Stefan
2 miesięcy temu

TCL może na papierze jest ok ale software nie ogarnia hardware. Zeszłoroczny flagowiec c935 w wersji 75 cali cały czas cierpi na jasny pasek przy panoramie, earc czasami nie przekazuje dźwięku a aktualizacje trzeba pobierać z ruskiego telegrama. Jakość matrycy to loteria a serwis w Radomiu w 99% nie potwierdza usterek.

Więcej tcl nie kupię.

Tomek
Tomek
2 miesięcy temu
Reply to  Stefan

Prawdo podobnie trafiłeś na niezbyt dopracowany egzemplarz… Pozdrawiam.

Marek
Marek
2 miesięcy temu

Po testach C855 i Bravia 7, który byście polecili?

KonradUS
KonradUS
2 miesięcy temu
Reply to  Marek

Podpinam się do pytania. Telewizor będzie używany tylko do streamingów i grania (PS5).

Kozak
Kozak
7 dni temu
Reply to  KonradUS

Bravie 7 obejrzyj sobie w markecie ME. C855 niestety nigdzie nie ma wystawionego, prawdopodobnie dlatego, że wymiata wszystko i sprzedaż innych by spadła.

11
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x