Ten telewizor OLED rządzi w swojej kategorii. Test Samsung S94D / S90D
- Dostępne porty i złącza
- Testy syntetyczne
- Matryca i zalecany tryb obrazu
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)
- System multimedialny Tizen i Smart TV
- Dodatkowe funkcje wbudowane w telewizorze
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC
- Jakość dźwieku
- Wyniki testu Samsung S94D
- Werdykt
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą
Efekt HDR w modelu Samsung S94D stoi na bardzo wysokim poziomie. Mimo, że testowany model nie posiada matrycy QD-OLED, jego jasność potrafi zaskoczyć – osiąga wartości w okolicach 1 000 cd/m², robiąc na nas naprawdę imponujące wrażenie. Taki wynik pozwala na świetne odwzorowanie dynamicznych scen, a jasne punkty obrazu przyciągają wzrok swoją wyrazistością i intensywnością. Na planszach testowych telewizor prezentuje szeroki zakres jasności, dzięki czemu sceny z efektami świetlnymi, takie jak błyski światła, eksplozje czy promienie słońca, wyglądają spektakularnie. Szczegóły w jasnych partiach obrazu są precyzyjnie oddane, bez tracenia kontrastu czy rozmycia. Taka wydajność matrycy sprawia, że oglądanie filmów czy seriali z treściami HDR jest niezwykle satysfakcjonujące i pozwala poczuć pełnię kinowych wrażeń w domowym zaciszu. Choć QD-OLED mógłby zapewnić bardziej nasycone kolory w materiałach 4K Ultra HD z HDR, to matrycy WOLED w modelu S94D nie można nic złego zarzucić.
W porównaniu z obrazem referencyjnym, telewizor S94D świetnie poradził sobie z tą trudną sceną. Kolory są doskonale zachowane, a gra świateł prezentuje się naprawdę imponująco, dodając obrazowi głębi i realizmu. Jedynym mankamentem, który można mu zarzucić, jest lekkie zlewanie się efektów świetlnych w tle – takich jak słońce w oddali oraz chmury, które czasami tworzą jednolitą całość. Dynamiczne mapowanie tonów mogłoby częściowo rozwiązać ten problem, jednak jego uruchomienie może spowodować jeszcze większe zlewanie się szczegółów, dlatego nie jest zalecamy go włączać i pozostawić w ustawieniu “Statycznym”
(26797)
Najbardziej ekrany oledów wypalają się tym którzy ich nie mają. Jak zwykle.
Rządzi to….ubiegłoroczny OLED Sony. Tak dobry że nowego nie wprowadzili. A Samsungi nie wiadomo czy się ostaną
Szkoda ze nie był testowany z matrycą RGB bez W. Bo co z tą wyblakłą czernią w dzień ?
Wyblakla czerń jest w QD OLEDach tylko przecież a nie w WOLED
Przed zakupem też czytałem o wypaleniach i powidokach. Ale rok mija i nawet 1/1000 żadnego z tych zjawisk nie widzę i myślę że to fake news z tymi wypaleniami.
nie żaden fake njus! jesli oglądamy kanały informacyjne jak Robert poniżej to już po pól roku
Czy ktoś doradzi obiektywnie, kto użytkuje oledy od lat jak faktycznie jest z tymi wypaleniami i powidokami? Należy się tego obawiać?
Ja posiadam oled lg z 2018 r., który gra minimum 12 godzin na dobę i oglądana jest duża ilość programów informacyjnych i jakieś pół roku temu zacząłem zauważać powidoki widoczne szczególnie na jednolitym tle. Tyle że mój oled ma 6 lat i mam nadzieję że technika ochrony przed wypaleniami jest teraz lepsza
Ja również posiadam LG OLED C8 65 cali od 2018 i katowałem go ile fabryka dała od gier na konsolach po filmy 4K blu ray czy inne steamingi. Zero problemu do dziś.
W sypialni mam LG OLED C2 od premiery i też go nie oszczędzam.
A teraz najlepsze. W obu telewizorach mam wyłączone za pomocą serwisowego pilota automatyczne ściemnianie a w C2 55 calowym w sypialni wyłączyłem te funkcje w dniu kiedy otrzymałem telewizor świadomie w ten sposób unieważniając gwarancję do czego nie namawiam tylko chce podkreślić jak bardzo rozdmuchanym tematem jest wypalanie się matryc.
absolutnie NIE jest rozdmuchane. Lecz ostrzeżenie dotyczy pasków informacyjnych a nie filmów Blu Ray czy streamingu, gdzie co chwila zmienia się obraz tapeta ikony itd więc w Twoim przypadku nie powinno być problemu. natomiast nawet przedostatnie Soniaki QD mają na stałe wypalone logo stacji info już po pół roku. Robert i tak ma szczęście, że w jego LG dopiero po 6 latach !
OLED mam od lat, teraz dwa. Jak się zmienia programy i regularnie czyścić piksele, problemów nie ma, ja nie miałem.
Mam 2 oledy – c7 i c9.
Żadnych problemów z wypaleniami.
Natomiast jak ktoś ogląda 12h TVN i tvp, to obawiałbym się o wypalenie mózgu, a nie tv.
Dziękuję za odpowiedź. To się jakoś automatycznie czyści czy trzeba coś włączać.