Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie
- Czym jest technologia Mini-LED?
- Wygląd i budowa telewizora Samsung QN85D
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- Jakość dźwięku
- System multimedialny Tizen i Smart TV
- Wyniki testu Samsung QN85D
- Werdykt
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą
Z pomiarów kontrastu i czerni płynnie przechodzimy do materiałów, które najbardziej będą w stanie wykorzystać moc podświetlenia telewizora. Mowa tu oczywiście o materiałach HDR, które charakteryzują się znacznie wyższą dynamiką obrazu. A jak można ocenić jakość efektów świetlnych w testowanym telewizorze? Można powiedzieć, że są one dość konsekwentne w kontekście tego, jak QN85D poradził sobie w poprzednim akapicie. Dlatego możemy powiedzieć, że pierwsza, jak i ostatnia ze scen, prezentują bardzo poprawny poziom i mogą się poszczycić jasnością przekraczającą 700 nitów, która pozwoli na poznanie magii materiałów z szerokim zakresem dynamicznym. Jednakże nieco gorzej poradziły sobie dwie środkowe sceny, w których zaliczamy solidny spadek. Jest to oczywiście spowodowane chęcią utrzymania jak najwierniejszego obrazu względem referencji i niedopuszczenia do efektu halo/bloomingu. Dlatego mimo tego, że dosłownie i w przenośni telewizor nie “błyszczy” z dużą mocą, to sugestywnie możemy twierdzić, że pokaże się z lepszej strony w konfrontacji z naszą referencją.
- Widzimy znaczącą różnicę w tonalności obrazu, ale nie tylko. Funkcja dynamicznego mapowania tonów nie działa do końca jak powinna.
(30804)
Kiedy będzie test Sony Bravia 9?
1-2 dni pojawi się na portalu.
Zamierzam kupić jakiś oled do max 10 tyś . Teraz mam samsunga Q7FNA65 Qled . Zastanawiam się nad samsungiem, sony i LG. W LG nie lubię ich pilotu i systemu więc zostaje bardziej sony lub samsung. Saumsung jednak nie obsługuje dolby vision. Jak to jest z treściami Dolby Vision z Apple TV i Apple TV + ? Jak są odtwarzane treści z Dolby Vision ? Lepiej to wypada na LG czy sony ?
Kiedy będzie test Philipsa oled 909 ?
A jak obecnie wygląda sprawa braku aplikacji Canal plus? Czy nadal w modelach telewizorów Samsung na 2024 jest jej brak? Dla mnie to jest bardzo duży minus a wręcz wyklucza kupienie takiego modelu.
Samsung nie dogadał się.
Dlatego kupiłem LG i bardzo go sobie chwalę.