Test Samsung QN85D – doskonały telewizor do wszystkiego w dobrej cenie
- Czym jest technologia Mini-LED?
- Wygląd i budowa telewizora Samsung QN85D
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- Jakość dźwięku
- System multimedialny Tizen i Smart TV
- Wyniki testu Samsung QN85D
- Werdykt
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Samsung Neo QLED QN85D został wyposażony w matrycę VA, której natywny kontrast zmierzony wyniósł bardzo dobre 6447:1. Taki wynik już sam w sobie pozwoli na komfortowe oglądanie w warunkach kina domowego, a nie można zapominać o tym, że producent zaimplementował zaawansowane podświetlenie Mini LED, które powinno ten wynik zwielokrotnić i dać głęboką czerń. Sama matryca została podzielona na 160 stref niezależnego podświetlania, i tak jak wspominaliśmy we wstępie, jest to liczba znacznie mniejsza od konstrukcji zeszłorocznych. Widoczne, producent jest na tyle pewny swoich nowych algorytmów podświetlenia, że chciał czymś jeszcze bardziej wyróżnić wyższe modele.
Analiza widma podświetlenia nie daje powodów do zaskoczenia, gdyż, tak jak deklaruje Samsung, do konwersji światła została wykorzystana warstwa posiadająca kropki kwantowe. To właśnie dzięki nim wszystkie barwy są idealnie odseparowane od siebie i pozwalają na pokrycie szerokiej palety DCI P3 w wysokich 94%. Spojrzeliśmy na matrycę również za pomocą mikroskopu, i zdjęcie po prawej stronie pokazuje nam dość charakterystyczną budowę subpikseli, które zostały podzielone na domeny. Mają one za zadanie poprawić zachowanie telewizora podczas oglądania pod kątami.
Zalecane ustawienia
Standardowo do naszych testów używamy najlepszego trybu fabrycznego. Ponownie najlepszym z nich okazał się być “FILMMAKER MODE”.
Należy pamiętać, że w nim filmy 24p będą wyraźnie ”szarpać” przy szybkich ruchach kamery, gdyż ma domyślnie wyłączoną funkcję poprawy płynności ruchu (“upłynniacz”). Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja.
Naturalnie zalecamy też wyłączenie każdej z opcji związanej z oszczędzaniem energii oraz wszelkich ulepszaczy. Od 2022 roku firma Samsung wprowadziła w swoich telewizorach funkcję inteligentnej kalibracji. Pozwala ona na kalibrację ekranu za pomocą smartfona.
(30799)
Kiedy będzie test Sony Bravia 9?
1-2 dni pojawi się na portalu.
Zamierzam kupić jakiś oled do max 10 tyś . Teraz mam samsunga Q7FNA65 Qled . Zastanawiam się nad samsungiem, sony i LG. W LG nie lubię ich pilotu i systemu więc zostaje bardziej sony lub samsung. Saumsung jednak nie obsługuje dolby vision. Jak to jest z treściami Dolby Vision z Apple TV i Apple TV + ? Jak są odtwarzane treści z Dolby Vision ? Lepiej to wypada na LG czy sony ?
Kiedy będzie test Philipsa oled 909 ?
A jak obecnie wygląda sprawa braku aplikacji Canal plus? Czy nadal w modelach telewizorów Samsung na 2024 jest jej brak? Dla mnie to jest bardzo duży minus a wręcz wyklucza kupienie takiego modelu.
Samsung nie dogadał się.
Dlatego kupiłem LG i bardzo go sobie chwalę.