Telewizja naziemna już niedługo w 4K dzięki DVB-T2/HEVC. Jaki telewizor to obsłuży i kto będzie musiał dokupić dekoder?
Na wiosnę i lato 2022 roku planowane jest w Polsce przejście w telewizji na nowy standard DVB-T2/HEVC. Dla wielu użytkowników będzie to oznaczać przymus dokupienia dodatkowego dekodera sygnału. Jednocześnie jednak telewizja naziemna zaproponuje odbiorcom nową jakość!
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Co oglądać w kanałach telewizyjnych w Wielkanoc w 4K Ultra HD z HDR? Wybieramy najlepsze propozycje – są kinowe hity!
Telewizja naziemna i DVB-T2/HEVC – kiedy zmiana standardu w Polsce?
Doskonale pamiętamy chaos, jaki zapanował wśród odbiorców telewizji 10 lat temu, kiedy nastąpiła zmiana z sygnału analogowego na cyfrowy. Wtedy całe rzesze Polaków, którzy nie korzystali z ofert kablówek lub sieci satelitarnych, zostały zmuszone do wymiany telewizora na nowszy lub – na co decydowano się znacznie częściej – na dokupienie dekodera sygnału. Podobne zmiany czekają nas już za nieco ponad rok, choć tym razem skala problemu, jaki one wywołają, na pewno będzie sporo mniejsza.
W pierwszej połowie 2022 ma bowiem nastąpić w naziemnej telewizji zmiana standardu z DVB-T na nowszy DVB-T2/HEVC. Zmiana o tyle bardziej kosmetyczna, że obecnie wiele dostępnych na rynku telewizorów jest już zdolna obsłużyć kodek HEVC. Dość powiedzieć, że od początku tego roku nie można już w Polsce sprzedawać modeli nieposiadających takiej możliwości, natomiast od stycznia 2021 wszystkie telewizory w ofertach sprzedawców muszą wspierać technologię HbbTV 2.0.1, która z kolei pozwala wykorzystać pełen potencjał nowemu standardowi.
Wciąż jednak oczywiście znajdą się tacy użytkownicy, którzy posiadając starsze i niekompatybilne telewizory i chcąc jednocześnie wciąż odbierać sygnał telewizji naziemnej, będą musieli zdecydować się na jedną z dwóch opcji: zakup nowszego modelu lub przystawki, która umożliwi odbiór. Kosz takiego dekodera oscyluje – podobnie jak przed laty – w okolicach 100 złotych, nie będzie to zatem duży wydatek.
Tak przedstawia się mapka obrazująca cztery terminy wejścia w życie standardu DVB-T2/HEVC. Wraz z nim stary przestanie zupełnie obowiązywać:
Co zmieni DVB-T2/HEVC w jakości telewizji naziemnej i jakie wymogi powinien spełniać telewizor?
Przejdźmy do konkretów – co ulegnie zmianie po nadejściu nowego standardu? Będzie to przede wszystkim sygnał do pojawienia się nowych kanałów na multipleksach, a także podniesienia jakości niektórych z nich do rozdzielczości 4K. Wielu nadawców uzyska też prostszą ścieżkę do zapewniania jakości HD zamiast SD.
Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że “[…] z około 1/3 gospodarstw domowych, które korzystają wyłącznie z telewizji naziemnej, około 1/4 ma już urządzenia (telewizory, przystawki) przystosowane do odbioru nowego standardu“. Oznacza to, że faktycznie całkiem pokaźna grupa konsumentów zderzy się z koniecznością dokonania dodatkowego zakupu. Co więc konkretnie powinien posiadać telewizor kompatybilny z nowym standardem?
UKE radzi, by decydując się na zakup nowego telewizora sprawdzić, czy cechuje się obsługą sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dodatkowo powinien też dekodować dźwięk osadzony w standardzie E-AC-3, który występuje też pod nazwami Dolby Digital Plus/DD+). Oczywiście decydując się na zakup jednego z telewizorów wiodących na naszym rynku producentów nie powinniśmy niczego się obawiać, ponieważ spełniają one powyższe wymagania. Warto bowiem wiedzieć, że Polska jest bardzo w tyle, jeżeli chodzi o standard DVB-T2 – wiele europejskich krajów zdążyło już permanentnie przestawić się na nadawanie w tym formacie.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/naziemna-telewizja-dvb-t2-hevc-od-kiedy-jak-dostosowac-telewizor?fbclid=IwAR2L6HCWpjr1S3JjlebIEfHvPObI24dSHR1C1gYxohPfbvIN9_XF7v9CQe8
Przeczytaj więcej:
- Jakie mecze obejrzymy w 4K Ultra HD w wielkanocny weekend? W sobotę wielki pojedynek Arsenalu z Liverpoolem!
- Już dziś drugi odcinek nowego serialu „KLANGOR” w 4K UHD z HDR w CANAL+! Jakie inne hity obejrzymy tam w kwietniu?
- Pełna oferta filmów i seriali na kwiecień w HBO GO! Znamy już wszystkie nowości – m.in. nową “Opowieść podręcznej”
- PlayStation 5 dostępna na Wielkanoc w Media Markt z trzema grami i PS Plus aż na 12 miesięcy! Limitowana ilość sztuk
- Kiedy QLED Xiaomi Mi TV Q1 trafi do regularnej sprzedaży? Co jakiś czas pojawia się dostępność! Gdzie zapolować?
- Pierwsze nowości OLED na 2021 rok już w sklepach! Przegląd kwietniowych cen i promocji telewizorów
- Disney+ i HBO MAX jako jeden serwis w Polsce?! Znamy ceny dostępu i datę premiery nowego giga serwisu
Jak wymyślają głupoty to niech do nich Dopłacają
Oczywiście wystarczy tylko dekoder za parę groszy, ale który odbierze 4k – żaden.
Dla mnie to może być i 18k tyle że nic nie ma .Dlatego Zrezygnowałem z tv w domu .Mini pc i striming
z jakiego powodu nie ma Poznania na mapie????!
Jakiś z Wawy to robił???
Z tego samego co Zakopane
Dziwne bo wg mapy w calym wojewodztwie wielkopolskim jest tylko jedna miejscowosc – Leszno. Ten kto to robil widocznie chcialby wymazac cala Wielkopolske z mapy Polski. Taki mamy klimat.