Home News TCL prezentuje nowe telewizory 8K QLED i Mini LED
TCL prezentuje nowe telewizory 8K QLED i Mini LED

TCL prezentuje nowe telewizory 8K QLED i Mini LED

2.04K
8

Na trwających targach IFA 2019 w Berlinie firma TCL wystawiła telewizory 8K QLED (X10) i 8K Mini LED (X8). Poznaliśmy ich parametry i wiemy, kiedy zadebiutują one w Europie.

TCL 8K QLED (X10)

Model 8K QLED X10 (czyli LCD z powłoką z kropkami kwantowymi) zapewnia obraz w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli i obsługuje Dolby Vision.  Wyróżnia się maksymalną luminancją na poziomie 1500 nitów i 15,360 diodami LED pogrupowanymi w 768 stref lokalnego wygaszania. Oprócz tego sprzęt wspiera również technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR), a także posiada rozwiązanie zwane “duo-display design”. Jest to rodzaj dodatkowego ekranu z osobnym źródłem audio, które można strumieniować na zewnętrzne urządzenia.

TCL

Ponadto producent wyposażył swój telewizor w wysuwaną kamerę szerokokątną o rozdzielczości 4K. Akcesorium może służyć do rozmów i wideokonferencji np. na Skype. Dodatkowo TCL wprowadził w swoim produkcie autorską wersję Android TV (Pie).

Jeśli chodzi o audio, to chiński koncern wyposażył swojego QLED-a w zintegrowany soundbar 2.2 firmy Onkyo. Wspiera on dźwięk Dolby Atmos.

Cena i dostępność

Model TCL QLED X10 zadebiutuje w Europie w drugim kwartale przyszłego roku w czterech rozmiarach: 85”, 75” oraz 65”. Cena jest na razie nieznana. Wcześniej, bo w czwartym kwartale tego 2019 TCL wprowadzi do sprzedaży telewizory 4K QLED o identycznej (poza rozdzielczością) funkcjonalności i parametrach (75”, 65” i 55”).


TCL 8K Mini LED (X8)

Innym flagowym produktem TCL na IFA 2019 był telewizor 8K Mini LED. Podobnie jak jego QLED-owy kuzyn, także posiada wysuwaną kamerę, jest zgodny z technologią AR i posiada soundbar 2.2 Onkyo z Dolby Atmos (plus Android Pie). Jest on dostępny w jednym, 75-calowym wariancie.

TCL

Technologia Mini LED, której idea polega na umieszczeniu mniejszych stref LED ma zapewniać lepszy kontrast niż w standardowych LCD TV. Producent deklaruje, że model Mini LED zapewnia maksymalny poziom jasności wynoszący 1200 nitów, a także 900 stref lokalnego wygaszania.

1200 nitów to więcej niż rekomendowany przez UHD Alliance próg 1000 nitów dla zawartości w HDR. 900 stref lokalnego wygaszania to również wartość ponadprzeciętna i powinna przełożyć się na lepszy kontrast, w teorii niespotykanym na innych telewizorach LCD.

Cena i dostępność

Podobnie jak QLED X10, model Mini LED także zadebiutuje w drugim kwartale 2020. Cena pozostaje na razie tajemnicą.


ZOBACZ TAKŻE: TCL przebija Samsunga w sprzedaży TV w USA


Źródło: TCL, opracowanie własne

(2037)

Jakub Krawczyński Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

8
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
1 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
2 Komentuj autorów
Jakub KrawczyńskiLeszek Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszek
Gość
Leszek

Czekam niecierpliwie na resztę szczegółów + informację o cenie, mam nadzieję, że będzie przystępna, jak to w przypadku TCL. Te telewizory wyglądają naprawdę ciekawie.