Home News TCL prezentuje nowe telewizory 8K QLED i Mini LED
TCL prezentuje nowe telewizory 8K QLED i Mini LED

TCL prezentuje nowe telewizory 8K QLED i Mini LED

1.51K
8

Na trwających targach IFA 2019 w Berlinie firma TCL wystawiła telewizory 8K QLED (X10) i 8K Mini LED (X8). Poznaliśmy ich parametry i wiemy, kiedy zadebiutują one w Europie.

TCL 8K QLED (X10)

Model 8K QLED X10 (czyli LCD z powłoką z kropkami kwantowymi) zapewnia obraz w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli i obsługuje Dolby Vision.  Wyróżnia się maksymalną luminancją na poziomie 1500 nitów i 15,360 diodami LED pogrupowanymi w 768 stref lokalnego wygaszania. Oprócz tego sprzęt wspiera również technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR), a także posiada rozwiązanie zwane “duo-display design”. Jest to rodzaj dodatkowego ekranu z osobnym źródłem audio, które można strumieniować na zewnętrzne urządzenia.

TCL

Ponadto producent wyposażył swój telewizor w wysuwaną kamerę szerokokątną o rozdzielczości 4K. Akcesorium może służyć do rozmów i wideokonferencji np. na Skype. Dodatkowo TCL wprowadził w swoim produkcie autorską wersję Android TV (Pie).

Jeśli chodzi o audio, to chiński koncern wyposażył swojego QLED-a w zintegrowany soundbar 2.2 firmy Onkyo. Wspiera on dźwięk Dolby Atmos.

Cena i dostępność

Model TCL QLED X10 zadebiutuje w Europie w drugim kwartale przyszłego roku w czterech rozmiarach: 85”, 75” oraz 65”. Cena jest na razie nieznana. Wcześniej, bo w czwartym kwartale tego 2019 TCL wprowadzi do sprzedaży telewizory 4K QLED o identycznej (poza rozdzielczością) funkcjonalności i parametrach (75”, 65” i 55”).


TCL 8K Mini LED (X8)

Innym flagowym produktem TCL na IFA 2019 był telewizor 8K Mini LED. Podobnie jak jego QLED-owy kuzyn, także posiada wysuwaną kamerę, jest zgodny z technologią AR i posiada soundbar 2.2 Onkyo z Dolby Atmos (plus Android Pie). Jest on dostępny w jednym, 75-calowym wariancie.

TCL

Technologia Mini LED, której idea polega na umieszczeniu mniejszych stref LED ma zapewniać lepszy kontrast niż w standardowych LCD TV. Producent deklaruje, że model Mini LED zapewnia maksymalny poziom jasności wynoszący 1200 nitów, a także 900 stref lokalnego wygaszania.

1200 nitów to więcej niż rekomendowany przez UHD Alliance próg 1000 nitów dla zawartości w HDR. 900 stref lokalnego wygaszania to również wartość ponadprzeciętna i powinna przełożyć się na lepszy kontrast, w teorii niespotykanym na innych telewizorach LCD.

Cena i dostępność

Podobnie jak QLED X10, model Mini LED także zadebiutuje w drugim kwartale 2020. Cena pozostaje na razie tajemnicą.


ZOBACZ TAKŻE: TCL przebija Samsunga w sprzedaży TV w USA


Źródło: TCL, opracowanie własne

(1506)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(8)

 1. Wow, takie 8k musi się prezentować super, ciekawe jaka cena. TCL się nieźle rozwija, jestem ciekawa ich produktów.

 2. Zobaczymy jaka będzie cena modelu TCL QLED X10 85" w stosunku do Samsunga 8K-82" serii 950R. Tyle, że ponoć w tych Samsungach wartość nitów jest sporo wyższa, dochodząca ponoć do 4000.

 3. @Deimos ale to tylko w "żywym" więc lekko to naciągane 🙂

 4. Co nie przeszkodziło Samsungowi  w otrzymaniu wyróżnienia E.I.S.A konkretnie dla:

  82" QLED 8K Q950R

  TCL raczej na nic się nie załapał...

 5. 4 godziny temu, Deimos napisał:

  Co nie przeszkodziło Samsungowi  w otrzymaniu wyróżnienia E.I.S.A konkretnie dla:

  82" QLED 8K Q950R

  TCL raczej na nic się nie załapał...

  Chodzą ploty i to bardzo poważne, że Q950R nie ma rozdzielczości 8K i jest niezła chryja. Podobno w USA, LG już pozwało Samsunga za te kłamstwa, że samsung reklamuje rozdzielczość 8K w Q950R. Czekamy co tam chłopaki mają do powiedzenia na ten temat.

  A wszystko ma związek z tym: https://hdtvpolska.com/lg-tym-miesiacu-wejda-do-sprzedazy-8k-lcd-i-oled-tv-jedyne-telewizory-z-prawdziwym-8k/

 6. Ja już tu naszych namawiałem na test tego Samsunga, ale jakoś się nie kwapią...

 7. nie nadążam już za ich nowościami :D im więcej marek tym lepsze oferty dla konsumentów. TCL ma tę przewagę, że ceny nie są kosmiczne i w koncu przeciętny Kowalski może mieć tv z fajnymi parametrami za nieduże pieniądze

 8. Z tym pozwem LG to jakieś dyrdymały.