Home Testy Telewizory LCD LG Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?
Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?

Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?

2.13K
0

Sztuczna inteligencja szturmem podbija różne kategorie produktowe. Jej ekspansja nie mogła ominąć także telewizorów gdzie już od zeszłego roku możemy obserwować wprowadzanie różnych ciekawych funkcji związanych z AI. Przyjrzyjmy się na przykładzie telewizorów marki LG jak działa AI ThinQ oraz jakie benefity wynikają dla potencjalnego użytkownika domowego. To właśnie u koreańskiego producenta mamy najwięcej możliwości wynikających z zastosowania AI w tym wykorzystanie naturalnego języka polskiego do sterowania głosowego.

Wpływ na jakość obrazu

W tym roku firma wprowadziła nowe telewizory OLED i NanoCell, których sercem są procesory α (Alpha) 9 i 7 drugiej generacji. Po raz pierwszy, zapewniają one przetwarzanie i skalowanie obrazu za pomocą algorytmów głębokiego uczenia (AI Picture). Ponadto zdaniem producenta mają one także rozpoznawać rodzaj filmu i twórcy, dobierając odpowiedni profil kolorystyczny. Oprócz tego, funkcja AI Brightness pozwala na dostosowywanie jasności względem panujących w pokoju warunków. Według LG – w znacznie bardziej zniuansowany sposób, aniżeli w znanym od dekady trybie Eco. Sztuczna inteligencja ma także wpływ na jakość wydobywającego się dźwięku z głośników telewizora.

01_E9_A_Alpha9_Gen_2

Test LG SM9800 nanocell tv

W praktyce jednak nie jest łatwo odnotować wpływu włączenia tejże funkcji, więc pozostaje ona czystą ciekawostką. Możliwe, że posiadanie telewizora przez dłuższy czas pozwoli dostrzec rożne zmiany zachodzące w obrazie ze względu na materiał jaki będziemy oglądać. Na pewno jest to bardzo ciekawy pomysł szczególnie z rozpoznawanie typu materiału jaki leci. Zobaczymy jak ten temat będzie rozwijał się w przyszłości jednak w raz z rosnącą mocą procesorów może być bardzo ciekawy i pomocny.

Sterowanie inteligentnym domem ( Panel domowy)

Każdy telewizor LG z webOS w 2019 roku, zyskał nowy ekran o nazwie “Panel domowy”. Jest to coś czego nie posiadają inne konkurencyjne telewizory. W dobie budowania inteligentnych domów i mieszkań wydaje się to bardzo trafionym pomysłem. Panel domowy to miejsce, gdzie zagregowano wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia. Poniżej możecie zobaczyć kilka podłączonych urządzeń, którymi sterujemy z poziomu tv. Rzeczywiście wszystko działa poprawnie i jest do przydatna funkcja wynikająca z zastosowania algorytmów AI.

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

(2126)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o