Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?
Sztuczna inteligencja szturmem podbija różne kategorie produktowe. Jej ekspansja nie mogła ominąć także telewizorów gdzie już od zeszłego roku możemy obserwować wprowadzanie różnych ciekawych funkcji związanych z AI. Przyjrzyjmy się na przykładzie telewizorów marki LG jak działa AI ThinQ oraz jakie benefity wynikają dla potencjalnego użytkownika domowego. To właśnie u koreańskiego producenta mamy najwięcej możliwości wynikających z zastosowania AI w tym wykorzystanie naturalnego języka polskiego do sterowania głosowego.
Wpływ na jakość obrazu
W tym roku firma wprowadziła nowe telewizory OLED i NanoCell, których sercem są procesory α (Alpha) 9 i 7 drugiej generacji. Po raz pierwszy, zapewniają one przetwarzanie i skalowanie obrazu za pomocą algorytmów głębokiego uczenia (AI Picture). Ponadto zdaniem producenta mają one także rozpoznawać rodzaj filmu i twórcy, dobierając odpowiedni profil kolorystyczny. Oprócz tego, funkcja AI Brightness pozwala na dostosowywanie jasności względem panujących w pokoju warunków. Według LG – w znacznie bardziej zniuansowany sposób, aniżeli w znanym od dekady trybie Eco. Sztuczna inteligencja ma także wpływ na jakość wydobywającego się dźwięku z głośników telewizora.
W praktyce jednak nie jest łatwo odnotować wpływu włączenia tejże funkcji, więc pozostaje ona czystą ciekawostką. Możliwe, że posiadanie telewizora przez dłuższy czas pozwoli dostrzec rożne zmiany zachodzące w obrazie ze względu na materiał jaki będziemy oglądać. Na pewno jest to bardzo ciekawy pomysł szczególnie z rozpoznawanie typu materiału jaki leci. Zobaczymy jak ten temat będzie rozwijał się w przyszłości jednak w raz z rosnącą mocą procesorów może być bardzo ciekawy i pomocny.
Sterowanie inteligentnym domem ( Panel domowy)
Każdy telewizor LG z webOS w 2019 roku, zyskał nowy ekran o nazwie “Panel domowy”. Jest to coś czego nie posiadają inne konkurencyjne telewizory. W dobie budowania inteligentnych domów i mieszkań wydaje się to bardzo trafionym pomysłem. Panel domowy to miejsce, gdzie zagregowano wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia. Poniżej możecie zobaczyć kilka podłączonych urządzeń, którymi sterujemy z poziomu tv. Rzeczywiście wszystko działa poprawnie i jest do przydatna funkcja wynikająca z zastosowania algorytmów AI.