Home Testy Telewizory LCD LG Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?
Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?

Sztuczna inteligencja a telewizor. Jak to działa? Co nam daje?

3.16K
0

Sztuczna inteligencja szturmem podbija różne kategorie produktowe. Jej ekspansja nie mogła ominąć także telewizorów gdzie już od zeszłego roku możemy obserwować wprowadzanie różnych ciekawych funkcji związanych z AI. Przyjrzyjmy się na przykładzie telewizorów marki LG jak działa AI ThinQ oraz jakie benefity wynikają dla potencjalnego użytkownika domowego. To właśnie u koreańskiego producenta mamy najwięcej możliwości wynikających z zastosowania AI w tym wykorzystanie naturalnego języka polskiego do sterowania głosowego.

Wpływ na jakość obrazu

W tym roku firma wprowadziła nowe telewizory OLED i NanoCell, których sercem są procesory α (Alpha) 9 i 7 drugiej generacji. Po raz pierwszy, zapewniają one przetwarzanie i skalowanie obrazu za pomocą algorytmów głębokiego uczenia (AI Picture). Ponadto zdaniem producenta mają one także rozpoznawać rodzaj filmu i twórcy, dobierając odpowiedni profil kolorystyczny. Oprócz tego, funkcja AI Brightness pozwala na dostosowywanie jasności względem panujących w pokoju warunków. Według LG – w znacznie bardziej zniuansowany sposób, aniżeli w znanym od dekady trybie Eco. Sztuczna inteligencja ma także wpływ na jakość wydobywającego się dźwięku z głośników telewizora.

01_E9_A_Alpha9_Gen_2

Test LG SM9800 nanocell tv

W praktyce jednak nie jest łatwo odnotować wpływu włączenia tejże funkcji, więc pozostaje ona czystą ciekawostką. Możliwe, że posiadanie telewizora przez dłuższy czas pozwoli dostrzec rożne zmiany zachodzące w obrazie ze względu na materiał jaki będziemy oglądać. Na pewno jest to bardzo ciekawy pomysł szczególnie z rozpoznawanie typu materiału jaki leci. Zobaczymy jak ten temat będzie rozwijał się w przyszłości jednak w raz z rosnącą mocą procesorów może być bardzo ciekawy i pomocny.

Sterowanie inteligentnym domem ( Panel domowy)

Każdy telewizor LG z webOS w 2019 roku, zyskał nowy ekran o nazwie “Panel domowy”. Jest to coś czego nie posiadają inne konkurencyjne telewizory. W dobie budowania inteligentnych domów i mieszkań wydaje się to bardzo trafionym pomysłem. Panel domowy to miejsce, gdzie zagregowano wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia. Poniżej możecie zobaczyć kilka podłączonych urządzeń, którymi sterujemy z poziomu tv. Rzeczywiście wszystko działa poprawnie i jest do przydatna funkcja wynikająca z zastosowania algorytmów AI.

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

(3157)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x