Sprawdzamy efekt HDR w TV LG OLED C9 / E9
Omówienie wyników
Jak widać po wynikach z naszych filmowych ujęć, średni HDR na nowych C9 i E9 jest bardzo wysoki i wynosi prawie 800 nitów. Mało który obecnie model na rynku z 2019 roku osiąga takie średnie wartości. O ile w OLED się to zdarzy (np. Panasonic OLED GZ2000 i najpewniej najnowsze Philipsy zaprezentowane na IFA 2019) o tyle LCD z takim wynikiem można policzyć na palcach jednej ręki. Jeżeli już się taki trafi to i tak w sporej części scen filmowych nie zrobi takiego wrażenia jak obraz z HDR na OLED. Dlaczego? 800 nitów na OLED nie jest równe 800 nitów na LCD w odbiorze przez widza szczególnie w nocnych scenach. Wszystko ze względu na budowę OLED TV oraz czerń i kontrast jaką jest w stanie zaprezentować. Każdy subpiksel w OLED jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Każdy OLED TV, potrafi to zrobić nawet w obszarze kilku pikseli, więc wciąż ma przewagę nad telewizorami z podświetleniem direct LED. Te mogą posiadać od kilkudziesięciu do kilkuset niezależnych obszarów wygaszania. OLED posiada ich tyle co pikseli, czyli całe 8 294 400.
Taki odbiór przez widzów, którzy w “ślepym teście” wybierali najlepszy telewizor z HDR, potwierdził Shootout 2019 w UK, którego byliśmy współorganizatorem a jego wyniki w kategorii HDR wyglądały następująco:
- Telewizor z najlepszym HDR: 1. LG OLED C9 (17,34 pkt); 2. Panasonic OLED GZ2000 (16,81 pkt)
Patrząc jeszcze na wyniki LG OLED C9 i E9, są one typowe dla ekranów wykonanych w tej technologii (wybijając się nieco ponad średnią) i właściwie nie zmieniają się znacząco przez trzy ostatnie lata co jest niestety małym rozczarowaniem dla kogoś kto bacznie śledzi rynek i chciałby z roku na rok czegoś więcej. Warto też zauważyć, że wersje 55″ z reguły uzyskiwały kilkanaście procent niższe wyniki niż ich 65″ odpowiedniki. W przypadku LG OLED C9 i E9 widzimy w kilku scenach jasności wyższe niż 800 nitów, a to już jest bardzo przyjemne widowisko! Zdecydowanie w ciemnym pomieszczeniu zapewnia to seans, który jest przepaścią w stosunku do treści SDR widzianej np. w filmach Blu-ray czy na kanałach telewizyjnych HD/SD i 4K bez HDR HLG.