
Sony Soundbar HT-S350 | TEST | Listwa głośnikowa za 899zł
Soundbary aktualnie są jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się kategorii audio. Zdobyły one w kinie domowym dużą popularność skutecznie wypierając wielokanałowe systemy głośnikowe z niskiej półki i zestawy typu “all in one”. Kuszą one typowego „Kowalskiego” wieloma swoimi zaletami i gadżetami. Stanowią na pewno dobre uzupełnienie do współczesnych telewizorów szczególnie tych z podstawowej półki, które z racji swojej grubości nie mają wbudowanych wysokiej jakości głośników a dźwięk z nich pozostawia wiele do życzenia szczególnie w filmach, serialach czy grach. Soundbary rozwiązują także skutecznie problem rozstawienia wielu głośników lub braku na nie miejsca będąc przez to dla wielu amatorów kina w domu opcją wygodną i zupełnie wystarczającą.
Tym razem do naszej redakcji zawitał niedrogi soundbar od firmy Sony. Model HT-S350 został wyceniony na około 899zł i będzie ciekawy uzupełnieniem niedrogich telewizorów, które nie są wyposażony w zbyt dobrej jakości dźwięk do filmów czy seriali jak również gier.
Dostępność | |
---|---|
Model | Cena (w PLN) |
Soundbar Sony HT-S350 | 999 zł |
Funkcje i minimalistyczny wygląd Sony HT-S350
Sony HT-S350 nie jest przeładowane gadżetami. Zaproponowano proste podejście do kwestii połączeń i konfiguracji, która nie sprawi nikomu problemów, nawet początkującemu laikowi w tym temacie. Jeżeli preferujesz łatwość obsługi i niezbędne wyposażenie i chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy w portfelu to jest właśnie soundbar dla ciebie, nie każdy bowiem potrzebuje wodotryski z których korzysta raz na pół roku. Wypakowanie i podłączenie całego systemu zajmuje dosłownie kilka minut.
Zestaw składa się z dwóch elementów listwy oraz subwoofera sterowanego bezprzewodowo. Oba elementy posiadają tradycyjny wygląd, są w matowej czerni i nie posiadają wyróżniających je cech. Listwa HT-S350 posiada minimalnie zaokrąglone narożniki i wgłębiony panel górny. Góra pokryta jest sztuczną skórą.
Na górze znajdują się dotykowe elementy sterujące włączaniem, głośnością, Bluetooth, przełączaniem źródła oraz wskaźniki trybów MultiChannel, TV oraz Bluetooth.
Jeżeli ponownie zerkniemy do pudełka znajdziemy tam cyfrowy kabel optyczny, instrukcję oraz pilota z bateriami. Pilot jest małych gabarytów z wieloma przyciskami i umożliwia przełączanie między wieloma trybami dźwięku, takimi jak Muzyka, Kino, Sport, Gra, Wiadomości oraz Standard. Z pozostałych funkcji na pilocie mamy regulację poziomem subwoofera, Auto Sound który umożliwia uzyskanie jak najlepszego dźwięku w zależności od tego co jest odtwarzane, klawisz Voice do dialogów oraz przydatną opcję trybu NOC, który pozwala uzyskać czytelność dźwięku przy małej jego głośności. Niestety nie dostępne są klawisze od regulacji tonów niskich i wysokich. Z tyłu soundbara mamy ukryty wzmacniacz podczerwieni oraz umieszczone we wnęce porty do podłączeń. Jest tam dość ubogo. Oprócz HDMI ARC, optycznego wejścia audio i zasilania nie ma możliwości innych podłączeń.
Sony HT-S350 nie ma drugiego portu HDMI do bezpośredniego podłączenia odtwarzacza Blu-ray, konsoli do gier, aby umożliwić nam obsługę dekodowania dźwięku z pozostałych naszych urządzeń. Musimy pogodzić się z tym że nie będziemy mogli do belki podłączyć nic więcej po wejściach cyfrowych oraz analogowych. Pozostaje nam wykorzystanie połączenia bezprzewodowego Bluetooth. Umożliwia to połączenie z nowszymi telewizorami Sony a także przesyłanie dźwięku do soundbara z telefonu. Kolejną przykrą niespodzianką jest brak obsługi Wi-Fi, co uniemożliwia jakąkolwiek możliwość przesyłania strumieniowego muzyki w najwyższej jakości bezpośrednio z popularnych aplikacji takich jak Spotify lub AirPlay. Pod względem dekoderów audio, listwa obsługuje Dolby Digital i Dolby Dual Mono ale niestety nie obsługuje popularnego DTS ani Dolby Atmos, który jest dostępny w droższych listwach dźwiękowych. Sony oferuje wirtualny silnik surround S-Force Pro dla bardzo podstawowego rozszerzenia sceny dźwiękowej 2.1 podczas odtwarzania kina. Dzięki technologii wirtualnego dźwięku przestrzennego możemy znaleźć się w samym centrum wydarzeń ulubionych filmów, nie potrzebując do tego dodatkowych tylnych głośników mając jednocześnie wrażenie, jak gdyby dźwięk dobiegał ze wszystkich stron. Na szczęście soundbar i subwoofer łączą się bezprzewodowo więc nie musimy łączyć kompletu za pomocą przewodów.
Minimalistyczny panel przedni HT-S350 nie oferuje łatwej sygnalizacji stanów pracy listwy z powodu braku wyświetlacza. Przykładem jest ocena głośności subwoofera która polega na kombinacjach migających diod, aby ustalić w jakim zakresie mieści się głośność: najniższym, środkowym lub najwyższym zakresie. Listwa umożliwia montaż na ścianie jako idealne uzupełnienie telewizora.
Konfiguracja HT-S350 jest prosta i szybka
Jeżeli posiadamy nowoczesny telewizor sterowanie soundbarem będzie bardzo łatwe choć może być konieczne włączenie ARC lub HDMI-CEC w menu ustawień telewizora i zmiana wyjścia dźwięku na zewnętrzny głośnik lub odbiornik. Jeśli telewizor nie ma złącza HDMI ARC, wystarczy wykorzystać dostarczony w komplecie kabel optyczny. Najnowsze telewizory Sony mogą również łączyć się z z HT-S350 przez Bluetooth. Zaletą prostej listwy jest fakt, że nie ma tam wiele do skonfigurowania i możemy praktycznie natychmiast uruchomić urządzenie.
Jeśli ten soundbar sprawdza się na polu głośności, to domeną jakiego soundbaru na tej półce cenowej będzie czystość dźwięku?