Samsung QLED Q8C (2018) QE55Q8CNA | TEST | Zakrzywiony QLED LCD
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Pomiar na planszy L20, który wyniósł ponad 2000 nitów, jest tak wysoki, że aż mógłby wydawać się błędem… ale nie jest! Właściwie to Q8CNA uzyskał najwyższą luminancję jaką kiedykolwiek udało się zaobserwować na domowym telewizorze LCD. Niestety jest ona dostępna tylko w tym syntetycznym teście, który na rzeczywistość się nie przekłada. W scenach filmowych efekty są na poziomie do którego już przywykliśmy – 780 nitów średnio. Co jest akurat pozytywną informacją! Pozwala wyraźnie odczuć korzyści płynące z treści Ultra HD z HDR. Efekty jaskrawych świateł i zwiększonej ilości detali wywołują podziw.
Na szczególną uwagę zasługuje tu fakt, że zdolność do reprodukcji HDR jest lepsza niż w ubiegłorocznym flagowcu (Q9), a także wyraźnie wyższa niż w NU8002 z którym Q8CNA przegrał minimalnie w kategorii czerni. W przypadku treści Ultra HD jest za to w stanie zaoferować widocznie lepszy seans! Tego właśnie chcielibyśmy od TV QLED.