Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy
Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

93.08K
13

Podsumowanie i ocena

Najwyższy model telewizora QLED 4K – Samsung Q90R, przeznaczony na 2019 rok jest z pewnością bardzo dobrym ekranem, który ponownie podbije serca miłośników seansów 4K HDR, maniaków transmisji sportowych oraz graczy. Podobnie do swojego poprzednika (Q9FN), wykorzystuje on matrycę z podświetleniem Direct LED i dużą ilością stref, co zapewnia mu niezrównaną zdolność do uzyskiwania głębokiej czerni i jednocześnie bardzo jaskrawej bieli. Pod względem kontrastu jestem niemal przekonany, że nie zobaczymy już lepszego telewizora LCD w tym sezonie. Wyniki w tej kategorii są bardzo podobne do tych z modelu Q9FN, a jednocześnie obraz obarczony jest mniejszą ilością problemów związanych z agresywnym wygaszaniem (w Q9FN ginęły detale w czerniach), choć w Q90R też da się zauważyć drobne mankamenty.

Sprawność w 4K Ultra HD jest na najwyższym poziomie, aczkolwiek uszczypliwi mogliby powiedzieć, że w fachowych pomiarach utracono 6% pokrycia palety barw, oraz spadła jasność w HDR. To prawda, jednak patrząc racjonalnie to 6% palety raczej nie ma szans być zauważone, zaś spadek jasności jest najprawdopodobniej powiązany z zastosowaniem powłoki poszerzającej kąty widzenia (podobnie jak lekki spadek kontrastu). Powłoka ta jest jednak ogromną wartością dodaną, bo rozwiązuje problem drastycznej zmiany odcienia obrazu nawet przy niewielkich kątach patrzenia. Zwróćmy uwagę, że kupujemy telewizory o dużej przekątnej i siadamy blisko nich (przy 4K aż się o to prosi) i kąty widzenia się ważniejsze niż były kiedyś. Oprócz kątów mamy tutaj także filtr antyrefleksyjny obniżający drastycznie niepożądane odbicia spowodowane np. promieniami słońca.

Zresztą, jaki sens ma porównywanie do telewizora, którego i tak nie będziemy już mogli niedługo nabyć? Z grubsza żaden. Jeśli chcemy jednak wspomnieć jeszcze Q9FN to tym razem na korzyść Q90R trzeba zapisać znacznie lepsze oddanie barw po kalibracji. Fajnie, że w końcu udało się producentowi dopracować telewizor pod tym względem. Najnowszy model, podobnie jednak jak swoi poprzednicy niestety nadal sztucznie podbija jasność w treści HDR czego zdecydowanie nie jestem fanem. Uważam, że jasność powinna być taka jak chciał autor filmu, a nie podbita prawie dwukrotnie przez ekran i w ten sposób “upiększona”. Tak czy inaczej telewizor na pewno będzie się podobać, bo swoimi walorami charakterystyką “przemawia” do widza.

Systemowo nie wprowadzono zbyt wielu zmian, bo interfejs, jak wiemy, był prawie idealnie dopracowany już w ubiegłych latach. Dokonano jednak różnych kosmetycznych poprawek wpływających na jeszcze lepszą obsługę telewizora. Miłym dodatkiem jest integracja z Apple Airplay, oraz biblioteka iTunes, która nastąpi w tym roku!  Rozwinięto także bardzo fajny tryb ambient oraz wprowadzono inteligentny tryb obrazu. Warto także wspomnieć co Samsung oferuje graczom konsolowym. Mowa tu o unikalnej możliwości użycia upłynniacza w trybie Gra – gry 30fps zyskują około 30% więcej klatek a 60fps wyglądają jakby miały więcej niż 60fps. Dzięki temu obraz w każdej grze jest znacznie ostrzejszy i pozbawiony smużenia. Do tego bardzo niski input lag na poziomie 13ms w 4K z HDR. Tego nie oferuje żaden inny TV w tym roku!

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

PLUSY

  • Rewelacyjna jasność HDR
  • Świetna czerń, momentami niemalże jak w OLED
  • Bardzo dobre kąty widzenia dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki – nowość w TV Samsung
  • Zastosowanie filtra antyrefleksyjnego wpływającego pozytywnie na brak niepożądanych odbić
  • Rewelacyjne odwzorowanie ruchu przy sporcie, jeden z najlepszych TV pod tym względem
  • Poprawione odwzorowania barw po kalibracji w stosunku do starszych modeli
  • Bardzo niski input lag, także w trybie 4K HDR (13ms)
  • Dedykowana funkcja upłynniacza w trybie Gra – możliwość uzyskania “efektu” 60fps+ w 30fps grach
  • Możliwość uzyskania ostrości ruchu w Grach, która deklasuje konkurencję (ponownie dzięki funkcji upłynniacza)
  • Wysoka jasność matrycy SDR (515 nitów) – dobry wybór do słonecznych pomieszczeń
  • Szeroka paleta barw – 94% DCI
  • Tryb Ambinent, który sprawia, że TV staje się “przezroczystym lub ciekawym meblem”
  • Wykonanie na najwyższym poziomie
  • 360 design, telewizor wygląda niezwykle szykownie zarówno z przodu jak i z tyłu
  • Duże możliwości kalibracji obrazu
  • Kąty widzenia lepsze niż w typowej matrycy VA
  • Szybki i rozbudowany system Tizen z opcją łatwej konfiguracji na start SmartThings
  • Świetna współpraca z urządzeniami zewnętrznymi (sterowanie jednym pilotem)
  • W pełni gotowy na odbiór telewizji Ultra HD (satelitarnie, naziemnie)
  • Wsparcie dla HDR w telewizji (HLG)
  • One connect oraz tylko jeden kabel z ekranu do urządzenia (brak potrzeby podłączania ekranu do prądu dedykowanym kablem prądowym)
  • Możliwość stosowania krótkich kabli HDMI do urządzeń stojących przy one conncet
  • Wprowadzenie Apple  iTunes oraz AirPlay 2

MINUSY

  • Nieco agresywnie działający system lokalnego wygaszania
  • Sztucznie wzmocniony efekt HDR (bez potrzeby)
  • Brak obsługi Dolby Vision
Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Telewizor SAMSUNG QLED QE55Q90RAT 6 490.00 zł

Cena referencyjna: QE55Q90R : 9 799 zł; QE65Q90R : 13 999 zł; QE75Q90R : 19 999 zł; QE85Q90R : 48 999 zł;

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(93077)

3.3 10 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

231
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
3 lat temu

Witam! Złącze HDMI z numerem 4 w moim 55Q90R to HDMI 2.1! Dzisiaj podłączyłem pod nie Xbox Series X i można ustawić rozdzielczość 4K przy 120hz! Dzwoniłem dzisiaj do Samsung Polska i pracownik poinformował mnie że aktualizacja odblokowała tą funkcje dla złącz numer 4. Bardzo się cieszę.
comment image

Last edited 3 lat temu by Arkadiusz
Piotr
Piotr
4 lat temu

Jak długi jest kabel one connect?

Sebastian
Sebastian
4 lat temu

No i dylemat dalej pozostaje, który wybrać Q90R – Q85R czy wystarczy Q80R. Miedzy Q80 a Q90 przy 65 calach to aż 2K różnicy, i nigdzie nie można znaleźć informacji odnośnie ilości podświetlania stref w tych w poszczególnych modelach.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Kto ogląda filmy w dzień? W dzień się pracuje na takie tiviki! Więc ten filtr antyrefleksyjny do niczego nie potrzebny.

Oskar
Oskar
4 lat temu
Reply to  Piotr

lol. Nie mierz wszystkich swoją miarą! Ja oglądam w dzień filmy a pracować na tv nie muszę, bo mam taki system pracy, że pracuje kiedy chce a hajs i tak leci z firmy i wcześniej ugranych biznesów. Więc w dzień odpoczywam. i oglądam. Więc nie pisz mi proszę, że ten filtr nie jest do niczego potrzebny, tylko TOBIE nie jest potrzebny bo nie oglądasz w dzień. Wyobraź sobie, że istnieją ludzie, którzy nie muszą pracować od 8 do 16 i sobie w dzień i grają na konsoli i oglądają Netflixa.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Q70 ma subwoofer. 20W + 2x 10W… Czyżby był lepszy od flagowca w tej kwestii?

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

czy mogę na tym tv odpalić grę w 1440p i 120Hz? hdmi 2.0 powinno na to pozwolić?

Piotr
Piotr
5 lat temu
Reply to  Mariusz

HDMI 2.0 puszcza 60hz

kaka laka
4 lat temu
Reply to  Piotr

nie gadaj glupot….

Piotr
Piotr
5 lat temu

Displayspecification twierdzi że ten model ma aż 480 stref… To dużo, bardzo dużo podług niższych modeli z zaledwie 48… A dziwi że z bokiam, dołami czyli krawędziami jest coś nie tak według waszego testu… nieprawdaż?

Piotr
Admin
Reply to  Piotr

Display to strona z suchymi faktami często błędnymi a nie testami. Nie polecam się za bardzo nią sugerować – oczywiście jako pomoc/sprawdzenie czegoś jest ok ale nic więcej bo pewności nigdy nie ma bez normalnego, dogłębnego testu.

Piotr
Piotr
5 lat temu

No to ile stref może mieć ten q90???

Oraz dlaczego input lag w trybie ostatnim to “aż” 38ms podług testu q70 który wyniósł 28ms? Mała wpadka firmy?

Piotr
Piotr
5 lat temu

Nie rozumiem dlaczego samsung nie moze dodać tego Dolby V i byłby święty spokój i brak dylematów tylko wybór pomiędzy jasnością, systemem lub pilotem

13
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x