Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy
Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

93.08K
13

System Tizen i Smart TV

System Tizen nie przeszedł w tym roku jakiejś dużej rewolucji, ponieważ w ubiegłym roku był dopracowany już tak bardzo, że zastanawiałem się momentami, czy da się zaprojektować interfejs jeszcze lepiej. Naprawdę Samsungowi niewiele już można było zarzucić i w porównaniu do systemu niektórych producentów można było się poczuć jakby testowało się telewizor o 10 lat młodszy. Są jednak pewne udoskonalenia. Najważniejsza z nich to integracja z protokołem Apple Airplay, oraz dostęp do biblioteki iTunes! Niestety jeszcze niedostępna, ale aktualizacja powinna pojawić się niedługo. Ponadto mamy dobrze znane nam funkcje z zeszłego roku:

Tryb Ambient – telewizor na ścianie czymś więcej niż czarna plama

Przez większość dnia, gdy telewizor pozostaje wyłączony, jest po prostu czarnym prostokątem wiszącym na ścianie. W zeszłym roku, wraz z nową serią QLED TV, Samsung znalazł rozwiązanie dla osób dbających o wystrój pomieszczenia.

Tryb Ambient w Samsung Q90R przeobrazi największy w domu ekran w osobiste centrum informacji – umożliwi wyświetlanie prognozy pogody, godziny, wiadomości, zdjęć lub animacji. Możemy np. sfotografować smartfonem ścianę wokół telewizora, a po przesłaniu zdjęć do telewizora specjalna aplikacja przygotuje obraz, który znajduje się za nim. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zniknie czarny ekran i telewizor wtopi się w otoczenie. Na jego ekranie zobaczymy np. wzór tapety, która znajduje się na ścianie, na której wisi telewizor czy też jej kolor. Możemy też wykorzystać specjalnie przygotowane wizualizacje, które znajdziemy w oprogramowaniu telewizora.

Ambient mode 2019

W tym roku poprawiono wiele drobiazgów związanych z tym trybem oraz dodano sporo nowych elementów możliwych do wyświetlenia. Także aplikacja na telefon ma więcej możliwości a konfiguracja całego trybu jest znacznie uproszczona:

Ambient tryb test Q90R QLED

Warto podkreślić, że telewizor QLED TV 2019 może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę a zużycie prądu wynosi 40% tego co przy normalnym oglądaniu telewizji. Po wyliczeniach będzie to jakieś 50zł rocznie więcej za prąd (przy założeniu, że każdego dnia w ciągu roku będziemy używać trybu ambient przez 4 godziny) czyli nie ma to większego znaczenia. Możliwość włączenia na 24h dowodzi, że matryca QLED jest bardzo trwała. Rozwiązanie takie widzieliśmy na żywo np. na targach Electronic Show. Potrafi zrobić piorunujące wrażenie, jeśli wykonamy dobre zdjęcie tła za ekranem. Naprawdę można zapomnieć, że mamy w pomieszczeniu telewizor!

Ambient Mode w telewizorze Samsung Q9 QE65Q9FN

System operacyjny Tizen 2019

Największa aktualizacja systemu operacyjnego wydarzyła się w zasadzie rok temu i właśnie dlatego pozwolę sobie posłużyć się materiałem wideo dotyczącego QLED z poprzednich lat. Piotr Gmerek omówił w nim kluczowe funkcje interfejsu.

System Tizen ma chyba najlepszy i najwygodniejszy interfejs “home”. Agreguje on bowiem wejścia, ustawienia i aplikacje. W przypadku tych ostatnich mamy wrażenie, że są one przez cały czas aktywne.

Wystarczy bowiem najechać np. na “Netflix”, by znaleźć się wewnątrz serwisu i mieć bezpośredni dostęp do seriali i filmów. Działanie przypomina trochę komputer PC w którym przełączamy się pomiędzy oknami aplikacji. Bardzo to wygodne. Oczywiście niektóre programy działają sprawniej, a niektóre trochę mozolnie (np. Ipla), ale nie inaczej jest na telewizorach innych producentów.

Dolną belkę można oczywiście dopasowywać pod własne preferencje przesuwając aplikacje miejscami itd. Mamy także dostęp do klasycznych programów jak np. przeglądarka internetowa, jednak korzystanie z niej jest mało wygodne bez myszki (możemy oczywiście takową podłączyć do tv). Aplikacja youtube obsługuje Ultra HD i HDR. Równie wygodnie działa interfejs telewizyjny. Gdy skorzystamy z anteny podłączonej bezpośrednio do TV, na belce zyskujemy dostęp do ulubionych programów i podstawowych funkcji. EPG jest schludnie zaprojektowane:

Wbudowany odtwarzacz plików z nośników USB jest bardzo praktyczny. Ma możliwość edycji napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodnego przewijania, czy wyboru ścieżki audio. Niestety telewizor nie był w stanie odtworzyć największych plików Ultra HD z HDR (60-80GB). Duża stratą, dla osób, które oglądają filmy w plikach, podłączając pendrive lub dysk bezpośrednio do telewizora może okazać się też porzucone wsparcie dla formatu DTS Audio! Tegoroczny Samsung Q90R nie jest w stanie rozpoznać takiej ścieżki dźwiękowej w pliku wideo.

Prosta konfiguracja początkowa, oraz możliwość sterowania telewizorem

Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i, gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

Aplikacja pozwala także wprowadzać wiele automatyzacji, np. włączyć tryb Ambient o odpowiedniej porze, czy też zmienić tryb obrazu po zmroku (po ustalonej godzinie). Możliwości są imponujące!

(93077)

3.3 10 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

231
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
3 lat temu

Witam! Złącze HDMI z numerem 4 w moim 55Q90R to HDMI 2.1! Dzisiaj podłączyłem pod nie Xbox Series X i można ustawić rozdzielczość 4K przy 120hz! Dzwoniłem dzisiaj do Samsung Polska i pracownik poinformował mnie że aktualizacja odblokowała tą funkcje dla złącz numer 4. Bardzo się cieszę.
comment image

Last edited 3 lat temu by Arkadiusz
Piotr
Piotr
4 lat temu

Jak długi jest kabel one connect?

Sebastian
Sebastian
4 lat temu

No i dylemat dalej pozostaje, który wybrać Q90R – Q85R czy wystarczy Q80R. Miedzy Q80 a Q90 przy 65 calach to aż 2K różnicy, i nigdzie nie można znaleźć informacji odnośnie ilości podświetlania stref w tych w poszczególnych modelach.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Kto ogląda filmy w dzień? W dzień się pracuje na takie tiviki! Więc ten filtr antyrefleksyjny do niczego nie potrzebny.

Oskar
Oskar
4 lat temu
Reply to  Piotr

lol. Nie mierz wszystkich swoją miarą! Ja oglądam w dzień filmy a pracować na tv nie muszę, bo mam taki system pracy, że pracuje kiedy chce a hajs i tak leci z firmy i wcześniej ugranych biznesów. Więc w dzień odpoczywam. i oglądam. Więc nie pisz mi proszę, że ten filtr nie jest do niczego potrzebny, tylko TOBIE nie jest potrzebny bo nie oglądasz w dzień. Wyobraź sobie, że istnieją ludzie, którzy nie muszą pracować od 8 do 16 i sobie w dzień i grają na konsoli i oglądają Netflixa.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Q70 ma subwoofer. 20W + 2x 10W… Czyżby był lepszy od flagowca w tej kwestii?

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

czy mogę na tym tv odpalić grę w 1440p i 120Hz? hdmi 2.0 powinno na to pozwolić?

Piotr
Piotr
5 lat temu
Reply to  Mariusz

HDMI 2.0 puszcza 60hz

kaka laka
4 lat temu
Reply to  Piotr

nie gadaj glupot….

Piotr
Piotr
5 lat temu

Displayspecification twierdzi że ten model ma aż 480 stref… To dużo, bardzo dużo podług niższych modeli z zaledwie 48… A dziwi że z bokiam, dołami czyli krawędziami jest coś nie tak według waszego testu… nieprawdaż?

Piotr
Admin
Reply to  Piotr

Display to strona z suchymi faktami często błędnymi a nie testami. Nie polecam się za bardzo nią sugerować – oczywiście jako pomoc/sprawdzenie czegoś jest ok ale nic więcej bo pewności nigdy nie ma bez normalnego, dogłębnego testu.

Piotr
Piotr
5 lat temu

No to ile stref może mieć ten q90???

Oraz dlaczego input lag w trybie ostatnim to “aż” 38ms podług testu q70 który wyniósł 28ms? Mała wpadka firmy?

Piotr
Piotr
5 lat temu

Nie rozumiem dlaczego samsung nie moze dodać tego Dolby V i byłby święty spokój i brak dylematów tylko wybór pomiędzy jasnością, systemem lub pilotem

13
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x