Samsung Q9 QE65Q9FN (2018) | TEST | Flagowy QLED LCD z technologią Direct LED
Podsumowanie i ocena
Najwyższy model QLED 4K Samsunga to bez wątpienia najlepszy telewizor w historii tej firmy i jeden z najlepszych dostępnych obecnie na rynku. Cel został osiągnięty przede wszystkim dzięki zastosowaniu podświetlenia direct LED z lokalnym wygaszaniem, dzięki któremu ekran zmiażdżył ubiegłorocznego Q9 pod względem czerni i jasności w HDR. Udało się także zdeklasować poprzedni ekran o budowie direct, jakim był KS9500. To doskonała wiadomość dla osób, które kupują telewizor z myślą o jakości obrazu. Na pewno dla nich będzie też nie lada gratką dobra równomierność ekranu, szczególnie ważna przy oglądaniu treści sportowej. Do takich celów Q9 jest świetnym wyborem – nie rozdwaja konturów przy szybkim ruchu, a jego 120Hz matryca zapewnia świetną płynność i ostrość. Ponadto ekran jest bardzo jasny (aż 590cd/m2 w SDR), więc daje bardzo dobrą jakość obrazu w dzień. Jeszcze bardziej zadowoleni powinni być fani grania na telewizorze. Dla tej grupy nabywców nie ma właściwie w tej chwili lepszego telewizora! Samsung jako jedyny oferuje unikalną możliwość użycia upłynniacza w trybie Gra – gry 30fps zyskują około 30% więcej klatek a 60fps wyglądają jakby miały więcej niż 60fps. Dzięki temu obraz w każdej grze jest znacznie ostrzejszy i pozbawiony smużenia. Tego nie oferuje żaden inny TV w tym roku! Dodatkowo HDR na najwyższym obecnie możliwym poziomie czy bardzo szeroka paleta barw. Ekran bardzo dobrze oddaje także obraz z codziennej telewizji jak również z treści Ultra HD. W przypadku ostatniego, robotę robi oczywiście prawie idealna czerń, bardzo wysokie efekty HDR jak również szeroka paleta barw z pokryciem DCI 99%. Różnica między np. zwykłym Blu-ray a Ultra HD Blu-ray jest bardzo duża – wystarczy włączyć dwa takie same filmy na dwóch telewizorach i bezpośrednio porównać.
Oczywiście nowy Q9 nie jest produktem bez wad. Do takowych zaliczyłbym nieidealną reprodukcję barw w treści SDR (Full HD). Kalibrując da się uzyskać zadowalający efekt, ale nie tak dobry jak na flagowca przystało. Oddanie treści HDR także nie jest perfekcyjne gdyż nie chodzi tylko o ogromne wyniki liczbowe bo te robią piorunujące wrażenie i są jak pisałem: fenomenalne, także na ekranie. Jasności są jednak nadmiernie wzmocnione. Telewizor sztucznie winduje efekty świetlne jeszcze wyżej, co nie jest potrzebne przy tak wysokiej jasności naturalnej telewizora, która bez tego wygląda obłędnie. Być może nowa wersja oprogramowania do kalibracji załatwi te dwie sprawy. Ponoć będzie można wykonać kalibrację wewnętrznych tablic koloru. Zobaczymy co przyszłość przyniesie. Proszę też nie postrzegać tych wad jako: telewizor ma słabe kolory i HDR bo jeżeli ktoś tak powie tzn., że nie zrozumiał tego co napisałem oraz całego testu. Chodzi o głębokie szczegóły, które jednak na naszym portalu muszą zostać wskazane i dla fachowego testera mają znaczenie we flagowym i tak drogim telewizorze.
Dla osób patrzących szerzej na zakup TV jest równie dużo dobrych informacji. Nowy Q9 jest bardzo eleganckim wyświetlaczem. Unikalny system one-connect z ultra-smukłym kablem pozwoli powiesić, lub postawić TV w dowolnym miejscu i łatwo ukryć przewody. Przypomnę, że w 2018 roku ten jeden kabel przenosi zarówno obraz jak i energię elektryczną do TV! Tryb “Ambient” pozwala ukryć telewizor na ścianie jakby był on przezroczysty. Świetnie sprawdza się to z ozdobnymi stojakami lub wieszakami z oferty producenta. Bardzo wygodny system operacyjny, oraz gustowny pilot do obsługi systemu to kolejne zalety. Nie można też zapomnieć o dodatku Smart Pack 2018, zapewniającym dostęp do 4 z 7 aplikacji przez 6 miesięcy: Showmax, IPLA, FilmBox Live, player+, VoD Onet oraz ELEVEN SPORTS oraz przez 3 miesiące do HBO GO (aplikacja na telewizory 2018 dostępna będzie niedługo).
PLUSY
- Rewelacyjna jasność HDR, najwyższa w historii producenta
- Świetna czerń, najlepsza w historii producenta
- Rewelacyjne odwzorowanie ruchu przy sporcie, jeden z najlepszych TV pod tym względem
- Bardzo niski input lag, także w trybie 4K HDR
- Dedykowana funkcja upłynniacza w trybie Gra – możliwość uzyskania “efektu” 60fps+ w 30fps grach
- Możliwość uzyskania ostrości ruchu w Grach, która deklasuje konkurencję (ponownie dzięki funkcji upłynniacza)
- Wysoka jasność matrycy SDR (590 nitów) – dobry wybór do słonecznych pomieszczeń
- Najszersza wśród LCD paleta barw – 99% DCI
- Tryb Ambinent, który sprawia, że TV staje się “przezroczystym meblem”
- Możliwość dokupienia ozdobnych stojaków i wieszaków
- Wykonanie na najwyższym poziomie
- 360 design, telewizor wygląda niezwykle szykownie zarówno z przodu jak i z tyłu
- Duże możliwości kalibracji obrazu
- Kąty widzenia trochę lepsze niż w typowej matrycy VA
- Szybki i rozbudowany system Tizen z opcją łatwej konfiguracji na start SmartThings
- Świetna współpraca z urządzeniami zewnętrznymi (sterowanie jednym pilotem)
- W pełni gotowy na odbiór telewizji Ultra HD (satelitarnie, naziemnie)
- Wsparcie dla HDR w telewizji (HLG)
MINUSY
- Niedoskonałości w zakresie reprodukcji barw w SDR
- Agresywnie działający system lokalnego wygaszania
- Sztucznie wzmocniony efekt HDR (bez potrzeby)
- Słabe kąty widzenia (choć dobre w klasie matryc VA)
Cena referencyjna: QE55Q9FN : 12 999 zł; QE65Q9FN : 16 999 zł; QE75Q9FN : 24 999 zł;
Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
Świetny tv
Witam.
Śpieszę poinformować że przy wyświetlaniu 1 sezonu serialu Tom Clancy’s Jack Ryan z Amazon Prime Q9FN “wypuszcza” po hdmi do amplitunera dźwięk Dolby Atmos.