Samsung opracował przełomowy kodek 8K AI ScaleNet
Samsung opracował kodek do transmisji treści 8K za pośrednictwem sieci o mniejszej przepustowości.
- Naukowcy Samsung Research opracowali kodek AI o nazwie AI ScaleNet.
- AI ScaleNet wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się, aby ograniczyć utratę danych podczas kompresji i umożliwić strumieniowe przesyłanie treści 8K w sieciach o mniejszej przepustowości.
- Szacuje się, że globalny rynek telewizorów 8K w ciągu trzech najbliższych lat wzrośnie 13-krotnie – do ok. 2,8 mln sztuk w 2022 roku.
- Tylko w Polsce w okresie od stycznia do września br. klienci kupili ponad 200 telewizorów Samsung QLED 8K, a w ostatnim kwartale sprzedaż wzrosła skokowo i wynosi już 400 sztuk.
Telewizory 8K, takie jak QLED Q950R, to odpowiedź na oczekiwania rynku. Nie jest tajemnicą, że duże ekrany wymagają lepszej jakości obrazu. Poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak na przykład funkcja Inteligentnego Skalowania do 8K, telewizory Samsung QLED 8K dają nowe życie materiałom w niższej rozdzielczości. Dzięki temu kwestia jakości materiału schodzi na dalszy plan. To, co zobaczymy na ekranie, będzie bardziej wyraziste, pełniejsze kolorów i szczegółów.
Istnieje jednak kilka wyzwań, którym należy stawić czoła, zanim widzowie będą mogli wykorzystać pełen potencjał rozdzielczości 8K. Po pierwsze, trzeba wyprodukować więcej treści 8K. Po drugie, należy zapewnić połączenia sieciowe umożliwiające bezproblemową transmisję strumieniową filmów i programów w tak wysokiej rozdzielczości.
Aby rozwiązać te problemy, naukowcy z Samsung Research, zaawansowanego centrum badawczo-rozwojowego, działającego w ramach Samsung Electronics’ SET Business, opracowali kodek AI o nazwie AI ScaleNet. Innowacja ta, przedstawiona po raz pierwszy podczas SDC19, umożliwia dostarczanie treści 8K bez konieczności korzystania z dodatkowej infrastruktury za pośrednictwem sieci, które zazwyczaj obsługują tylko prędkości 4K.
Jak działa AI ScaleNet?
AI ScaleNet wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się, aby ograniczyć utratę danych podczas kompresji i umożliwić strumieniowe przesyłanie treści 8K w sieciach o mniejszej przepustowości.
W uproszczeniu działa to następująco: treść 8K jest kompresowana do wielkości plików standardowych dla 4K za pomocą AI downscaler i przesyłana do telewizora, który wykorzystuje AI, by zwiększyć rozdzielczość pobranej treści z powrotem do jakości 8K. Kodek został opracowany przez naukowców z zespołu ds. technologii wizualnych Samsung Research – Kwangpyo Choi i Youngo Park. Inspiracją dla tego rozwiązania było zapotrzebowanie na nową technologię kompresji i transmisji wideo w celu obsługi ciągle zmieniającego się krajobrazu medialnego i sprostanie pojawiającym się wyzwaniom technicznym.
– Dzięki AI ScaleNet użytkownicy będą mogli korzystać z treści w jakości 8K nawet przy niższych przepustowościach – dodał Park. – W efekcie w okresach dużego natężenia ruchu w sieci, gdy prędkość spada, widzowie nadal mogą oczekiwać, że treść będzie prezentowana w relatywnie wyższej jakości.
Przełomowa innowacja
Różnica, jaką wprowadza ta technologia, jest szczególnie wyraźna przy korzystaniu z usług typu over-the-top (OTT), w przypadku których widzowie zazwyczaj zauważają zmiany w jakości obrazu. Jednak w AI Codec i AI ScaleNet wykorzystywana jest technologia AI, która dostosowuje się do zmian przepustowości i optymalizuje jakość, dzięki czemu użytkownicy mogą w transmisji strumieniowej oglądać treści o najwyższej możliwej jakości.
Jak zauważyli naukowcy, Samsung już planuje, jak wykorzystać to wszechstronne rozwiązanie. – Technologia AI ScaleNet pokazała nam, że pokonując wyzwania, możemy przybliżyć przyszłość i wzbogacić wrażenia widzów – powiedział Park. – Będziemy kontynuować badania i rozwijać dodatkowe funkcje, które zwiększą wygodę użytkowników, i mamy nadzieję, że współpraca z serwisami dostarczającymi treści pozwoli nam różnicować usługi dostępne za pośrednictwem naszych urządzeń.
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.