Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD
Fabrycznie
Po zastosowaniu ustawień z poprzedniego akapitu, wygląd obrazu w dużej mierze zbliżył się do swojej wzorcowej, studyjnej postaci. Pozostało jednak kilka mniejszych, aczkolwiek wciąż widzialnych błędów. Biel była zbyt zimna, więc dominowały barwy błękitne i kierowały nieznacznie odcienie skóry w stronę różu. Ochłodzenie obrazu nie jest jednak szczególnie dokuczliwe i niektóre osoby je tolerują. Co innego obniżona gamma. Jej wartość powoduje obniżenie kontrastowości obrazu, więc w takiej formie może się ona nadawać co najwyżej do oglądania przy dużym nasłonecznieniu. W nocy wolelibyśmy jednak gammę studyjną – 2.35, dzięki której kontrasty są mocniejsze. Przekłamania widać doskonale w poniższej galerii. Jak widzicie są one zauważalne, aczkolwiek nie uporczywe. Warto zatem dopracować wyświetlacz kalibracją:
Galeria przekłamań obrazu
- Tryb “Standard”
- Najlepszy fabryczny
- Obraz Skalibrowany
- Referencja (studio)
- 1
- 2
- 3
- 4
Po kalibracji
Na powyższych diagramach widać, że po kalibracji punkty trafiają dokładnie tam gdzie powinny, a co za tym idzie nie występuję różnica pomiędzy tonacją Samsunga KS9000, a tonacją monitora w studio filmowym. To bardzo dobra informacja, że telewizor jest w stanie oddać obraz tak jak chciał reżyser. Widać to dobrze także w galerii przekłamań. Wariant “po” nie różni się prawie od referencji.
Jeśli miałbym opisać zalety kalibracji tego modelu subiektywnie, to przede wszystkim odniósłbym się do kontrastowości. Poprawa charakterystyki jasności zwiększa głębię i plastykę obrazu, a poprawny balans bieli wpływa bardzo dobrze na odcienie skóry.
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji
Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
Pobierz pełny raport z kalibracji TV