Samsung KS9000 (UE49KS9000) Test – SUHD, Ultra HD Premium

Samsung KS9000 (UE49KS9000) Test – SUHD, Ultra HD Premium

4.30K
0

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 3,6 maksymalna 5,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,1 maksymalna 6,1
Średnia deltaE palety szarości 3,7 maksymalna 6,1
 

Po zastosowaniu ustawień z poprzedniego akapitu, wygląd obrazu w dużej mierze zbliżył się do swojej wzorcowej, studyjnej postaci. Pozostało jednak kilka mniejszych, aczkolwiek wciąż widzialnych błędów. Biel była zbyt zimna, więc dominowały barwy błękitne i kierowały nieznacznie odcienie skóry w stronę różu. Ochłodzenie obrazu nie jest jednak szczególnie dokuczliwe i niektóre osoby je tolerują. Co innego obniżona gamma. Jej wartość powoduje obniżenie kontrastowości obrazu, więc w takiej formie może się ona nadawać co najwyżej do oglądania przy dużym nasłonecznieniu. W nocy wolelibyśmy jednak gammę studyjną – 2.35, dzięki której kontrasty są mocniejsze. Przekłamania widać doskonale w poniższej galerii. Jak widzicie są one zauważalne, aczkolwiek nie uporczywe. Warto zatem dopracować wyświetlacz kalibracją:

 

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:

  • Tryb “Standard”
  • Najlepszy fabryczny
  • Obraz Skalibrowany
  • Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

 

Po kalibracji

wb_c.png gamut_c.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 1,4 maksymalna 4,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 2,4
Średnia deltaE palety szarości 0,5 maksymalna 0,9
 

Na powyższych diagramach widać, że po kalibracji punkty trafiają dokładnie tam gdzie powinny, a co za tym idzie nie występuję różnica pomiędzy tonacją Samsunga KS9000, a tonacją monitora w studio filmowym. To bardzo dobra informacja, że telewizor jest w stanie oddać obraz tak jak chciał reżyser. Widać to dobrze także w galerii przekłamań. Wariant “po” nie różni się prawie od referencji. 

 

Jeśli miałbym opisać zalety kalibracji tego modelu subiektywnie, to przede wszystkim odniósłbym się do kontrastowości. Poprawa charakterystyki jasności zwiększa głębię i plastykę obrazu, a poprawny balans bieli wpływa bardzo dobrze na odcienie skóry.

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

 

 

(4304)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

30
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x