Samsung HW-K950 TEST soundbara z Dolby Atmos do kina domowego
Poprawna instalacja
Samsunga tak zaprojektował cały zestaw aby jego instalacja i konfiguracja była maksymalnie prosta. I rzeczywiście tak też jest w praktyce. Sam soundbar należy umieścić w centralnym miejscu, najlepiej pod wyświetlaczem. Można go postawić na szafce albo zamontować na ścianie za pomocą dołączonego uchwytu. Producent zaleca montaż minimum 5 cm poniżej ekranu. Ważne jest też to by nic nie blokowało drogi samym głośnikom, szczególnie tym wychodzącym do góry.
Subwoofer warto umieścić z przodu, z prawej lub lewej strony w zależności od testów i własnych upodobań. Tylne głośniki powinny znajdować się na wysokości naszych uszu , nieco za pozycją z której będziemy odsłuchiwać i ustawić je pod kątem 80 stopni względem naszej pozycji. W ten sposób uzyskamy najlepszy rezultat. Ponieważ HW-K950 działa mówiąc dosłownie poprzez odbijanie dźwięku od sufitu, skuteczność górnych kanałów w dużej mierze zależeć będzie właśnie od tego jaki sufit znajduje się w danym pomieszczeniu oraz jak dokładnie ustawimy wszystkie elementy zestawu. Idealnym wariantem jest płaski sufit, który do tego nie jest zbyt wysoko. Wszelkie załamania i sklepienia nie są najlepszymi warunkami do zastosowania technologii Dolby Atmos.
Zakładam, że kupujący będzie oglądał treści Ultra HD zatem ważnym elementem będą także dobrej jakości kable HDMI. W tym wypadku powinny być to takie o oznaczeniu High Speed (jeden znajduje się w zestawie).
Subwoofer oraz bezprzewodowe głośniki powinny automatycznie sparować się z listwą główną przy pierwszym podłączeniu całego zestawu. Gdyby coś jednak nie wyszło to wszystko możemy zrobić manualnie. Pilotem możemy też wyregulować poszczególne kanały.
Jak już pisałem, urządzenie wyposażone jest w kartę WiFi a co za tym idzie wspiera system Multiroom, który już kilka razy opisywałem przy okazji testów innych urządzeń Samsunga. Aplikacja do zarządzania multiroomem została wydana na systemy iOS oraz Android. Jest bardzo szybka i stabilna. Dzięki niej możemy zarządzać całą domową siecią opartą o komponenty Samsunga oraz możliwy jest streaming wszystkich popularnych formatów, jak AAC, WAV, OGG, ALAC, MP3, WMA czy też FLAC. Jeżeli mamy urządzenia które podłączymy do soundbara poprzez łączność Bluetooth, zrobimy to bardzo łatwo poprzez wybranie źródła BT i uruchomienie parowania.
Po udanym skonfigurowaniu całego zestawu, samo sterowanie jest bardzo proste, co jest wielką zasługą dopracowanego pilota. Za pomocą przycisku wyboru źródła szybko przełączymy się pomiędzy dostępnymi urządzeniami, a gdy podczas oglądania treści która nie dostarcza dźwięku w technologii Dolby Atmos będziemy chcieli wykorzystać wszystkie głośniki, wystarczyć użyć odpowiedniego przycisku i włączyć pozostałe głośniki, natomiast w przypadku wykrycia treści obsługującej Dolby Atmos system przejdzie w domyślną konfigurację 5.1.4. Przycisk odpowiedzialny za efekty pozwala wybrać jeden z szczęściu zdefiniowanych trybów STANDARD, MUSIC, CLEAR VOICE, SPORTS, MOVIE i NIGHT. Na ogół wykorzystuje się standardowy tryb, w którym dostajemy oryginalny, nieprzetworzony dźwięk, jednak przydatny podczas wieczornych odsłuchów może okazać się tryb nocny.