Home News IHS Markit: QLED-y sprzedały się lepiej niż OLED-y w 2018 ale te drugie zarobiły więcej
IHS Markit: QLED-y sprzedały się lepiej niż OLED-y w 2018 ale te drugie zarobiły więcej

IHS Markit: QLED-y sprzedały się lepiej niż OLED-y w 2018 ale te drugie zarobiły więcej

1.02K
0

Firma analityczna IHS Markit w najnowszym zestawieniu sprzedaży podała, że telewizory QLED sprzedały się lepiej niż OLED. Samsung powołując się na te dane określił się liderem segmentu premium. Jednak LG ma na ten temat inne zdanie.

Końcówka roku 2017 i początek 2018 były okresem, w którym telewizory OLED sprzedawały się lepiej niż QLED-y. Jednak wraz z biegiem roku 2018, to właśnie te drugie z telewizorów cieszyły się lepszą sprzedażą (informowaliśmy o tym już tutaj). Łącznie zakupiono 2,7 milionów tego typu odbiorników. W przypadku telewizorów OLED liczba ta wyniosła 2,5 mln. Dane te pochodzą od firmy IHS Markit, która telewizory QLED zaklasyfikowała jako QD LCD, wliczając w to sprzęt Samsunga, TCL oraz Hisense (którzy tworzą razem QLED Alliance). Samsung z kolei, jak wszyscy wiemy, używa nazwy QLED.

8K: LG twierdzi, że OLED zapewnia lepszą jakość niż QLED

Samsung powołując się na IHS Markit określił się jako lidera rynku telewizorów premium, odnosząc się do liczby sprzedanych sztuk. Wywołało to negatywną reakcję ze strony LG. Prezes LG Display Han Sang-beom na niedawnym spotkaniu z koreańską prasą podkreślił, że ważniejszym wyznacznikiem sukcesu powinny być wpływy. Te w przypadku OLED wyniosły 6,5 mld USD i przewyższyły QD LCD o 200 mln. Ponadto pracownik LG Display uważa, że na rynku powstał zamęt wśród konsumentów jeśli chodzi o nazewnictwo. Uważa on, że telewizory Samsunga powinny być określane jako QD LCD, gdyż w jego odczuciu QLED powinien używać samoemisyjnych kropek kwantowych jako podświetlenia, a nie podświetlenia tylnego LCD. Jeśli chodzi zaś o telewizory z kropkami kwantowymi z samoemisyjnymi diodami bazującymi na technologii OLED, to według CEO LG Display, powinny się one nazywać QD-OLED.

QLED

Dane sprzedaży telewizorów premium znaliśmy już wcześniej, jednak teraz napłynęły także dogłębniejsze dane dotyczące całego rynku. Jeśli chodzi o łączne przychody ze sprzedaży TV w 2018, wyniosły one 115,5 mld USD – z czego 102,6 mld pochodziło z segmentu LCD (216,2 mln sztuk). OLED-ów sprzedano 2,5 mln sztuk (wpływy – 6,5 mld USD), a QLED – 2,7 mln (6,3 mld USD).

Źródło: IHS Markit, Korea Herald, flatpanels

(1020)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.