Przełom w technologii OLED? Naukowcy opracowali wysoce wydajne niebieskie diody hiperfluorescencyjne! Wyjaśniamy co to oznacza
Japońcy naukowcy z uniwersytetu w Kyushin poinformowali, że opracowali nowy system diod OLED pozwalający osiągnąć perfekcyjny poziom niebieskiego światła. Od lat produkcja niebieskiego światła jest kwestią problematyczną w kontekście tej technologii. Czy hiperfluorescencyjne diody wkrótce zastąpią te wykorzystywane w telewizorach obecnie i przyczynią się do wzrostu jakości obrazu?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jako pierwsi w Polsce poznaliśmy nowe telewizory Neo QLED MiniLED 2021! To będzie rok nowych technologii obrazu – zdradzamy pierwsze szczegóły!
Niebieskie diody OLED wkraczają na nowy poziom?
Korzystając z nowej kombinacji cząsteczek emitera, naukowcy z Japonii zademonstrowali obiecujące, nowatorskie podejście do sprawy produkcji koloru niebieskiego w wyświetlaczach OLED, korzystających z organicznych diod elektroluminescencyjnych. Badacze osiągnęli niebieskie źródło światła odpowiadające znakomitym parametrom czerwonym i zielonym.
Dzieląc procesy konwersji i emisji energii między dwie cząsteczki, Japończycy uzyskali nowe moduły, które pozwalają na emisję nieskazitelnie czystego niebieskiego światła z wysoką wydajnością, utrzymując przy tym stabilną jasność przez stosunkowo długi czas. Do tej pory osiągnięcie tych dwóch rzeczy jednocześnie było nieosiągalne.
W przeciwieństwie do technologii LCD, która wykorzystuje ciekłe kryształy do selektywnego blokowania emisji z przefiltrowanego podświetlenia pokrywającego na raz wiele pikseli, oddzielne emitujące światło czerwone, zielone i niebieskie piksele wyświetlacza OLED można całkowicie wygaszać i aktywować indywidualnie, tworząc głębszą czerń i zmniejszając zużycie energii.
Naukowcy odpowiedzialni za innowację podkreślają, że jest to wciąż rozwiązanie niepraktyczne pod kątem użytku np. w telewizorach. Zakładają, że wkrótce to się zmieni, choć najpierw konieczna jest seria kolejnych eksperymentów i ścisła kontrola warunków produkcji. Ma to wszystko doprowadzić do uzyskania wydajnego i czystego niebieskiego koloru. Jeśli ten proces się powiedzie, w niedalekiej przyszłości telewizory OLED mogą zyskać kolejny atut i podnieść poziom obrazu na jeszcze wyższy poziom.
Źródła: https://www.oled-info.com/kyushu-university-researchers-developed-promising-new-two-unit-stacked-tandem, https://www.kyushu-u.ac.jp/en/researches/view/194
Więcej na temat telewizorów:
- 8K Association poszerzyło kryteria swojego certyfikatu na 2021 rok. Jakie są nowe wymagania i które telewizory mogą je spełnić?
- Samsung z nową serią telewizorów LCD Crystal UHD! Są też szczegóły na temat nowych funkcji Smart TV – czego się dowiedzieliśmy od producenta?
- Kolejne starsze telewizory LG z obsługą Apple AirPlay 2! Sprawdzamy, które modele objęto najnowszą aktualizacją dostępną w Polsce
- Ukryte menu FreeSync dla graczy w telewizorach LG OLED i NanoCell. Jak się do niego dostać?
- Telewizory TCL MiniLED: jest zapowiedź konferencji na CES 2021, podczas której zobaczymy nowe modele producenta! Czego oczekujemy?
(9511)
U mnie wypalił się pasek Windowsa 10 po 10 i pół miesiąca urzytkowania po 4-5 godzin dziennie. Ale mimo wszystko, nie chce innego TV niż OLED LG C9. Jakość obrazu jest niesamowita.
I co mi po takim odkryciu….niech popracuja nad wypalaniem oledow…miałem oleda za ponad 6000 tysięcy i po pół roku matryca do wymiany …nigdy więcej tego gowna ni chcę widzieć w domu…
Nie zmyślaj
a skąd wiesz że kłamie …..akurat tak się składa że to co napisałem to prawda….poczytaj sobie na forach jak inni użytkownicy mają problemy z wypalonymi matrycami a nie zarzucaj komuś kłamstwa…..pozdro
Co do wypaleń to pełna racja. Nawet najnowsze modele można stosunkowo szybko wypalić. Mój B9 miał już pierwsze wypalenia po 7-8 miesiącach pomimo, że obniżyłem jasność i unikałem statycznych obrazów. Nie gram w ogóle, TV włączam średnio na 2 h dziennie i nie wyłączam go z prądu w trybie standby. Jak tylko wymienią mi w serwisie matrycę (mam nadzieję) to od razu sprzedaję to badziewie i nigdy więcej nie kupię żadnego OLEDA. Nie stać mnie na wyrzucanie kasy w błoto. Oledy to ładnie prezentują się w testach i na sklepowych półkach więc nie dziwne, że się sprzedają pomimo wysokiej ceny.… Czytaj więcej »