Sony VPL-VW890ES – testujemy najwyższej jakości projektor 4K HDR z laserowym źródłem światła i dużym, super ostrym wielosegmentowym obiektywem!
- Technologia SXRD – podstawowe informacje
- Jak prezentuje się projektor?
- Wyposażenie i Złącza
- Testy syntetyczne
- Instalacja projektora
- Jakość optyki
- Ustawienia obrazu
- Reprodukcja kolorów
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i czerń
- Jednorodność obrazu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Reprodukcja kolorów 4K HDR
- Odwzorowanie ruchu
- Technologia 3D
- Granie na konsoli i PC
- Podsumowanie i ocena
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
Sony VPL-VW890ES oparty jest na najnowszym procesorze obróbki obrazu. Nazywa się on X1, co trafnie kojarzy się też z telewizorami japońskiego producenta. W samym projektorze skalowanie obrazu przebiega sprawnie i nie zostały zastosowane jakiekolwiek niewyłączalne funkcje wpływające na naturalne odwzorowanie obrazu. Bardzo ciekawa funkcja, która pozwala wyostrzać obraz, bez znacznego efektu ziarnistości, nosi nazwę “Rozdzielczość”. Działanie systemu nie jest podobne do klasycznego suwaka ostrości, którego regulacja skutkuje zazwyczaj tworzeniem się sztucznych konturów wokół krawędzi. Tutaj konkury są minimalne, a kontrast lokalny wokół drobnych detali obrazu subtelnie podniesiony. Daje to wrażenie większej szczegółowości obrazu.
Dostępna jest także funkcja aplikująca powyższy wyłącznie na brzegach ekranu. Ma to na celu skompensować naturalny spadek ostrości w tych miejscach. Ma jednak tę wadę, że działa bardzo intensywnie i w mojej oceni czyni obraz sztucznym. Osobiście funkcję wyłączyłem.
W VW890ES dostępna jest także funkcja “Płynne przejścia”. Wpływa ona pozytywnie na problem widocznych przejść tonalnych, które można regularnie spotkać w filmach o niższej jakości.
Powyższa funkcja ma jednak też słabsze strony – w VPL-VW890ES nawet w najniższym trybie działania potrafi rozmyć drobne detale obrazu. Coś za coś.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.
W projektorze są jeszcze inne funkcje dokonujące innych ingerencji, ale akurat te sugerowałbym wyłączyć kompletnie, by nie stosować obróbki, która pogarsza jakość obrazu zamiast ją polepszać. Jak konkretnie nazywają się funkcje, które należy wyłączyć opisałem we wstępie.
(7467)
Macieju mylisz się, Barco oferuje na rynek konsumencki projektory z 6P RGB źródłem laserowym światła np. Barco Thor i Thor+ ….