Profesjonaliści wybierają telewizory Samsung SUHD (4K) z Quantum Dot
Dla filmowców związek między kamerami a technologią wyświetlania ma ogromne znaczenie. Celem ich pracy jest bowiem nie tylko ujęcie pełni barw i całego bogactwa filmowanych scen, ale także możliwość ich odtworzenia przed widzem. Dlatego też operatorzy filmowi, reżyserzy i inni twórcy coraz częściej sięgają po telewizory Samsung SUHD w których zastosowano technologie Quantum Dot oraz HDR zapewniające niezrównaną dynamikę obrazu.
W ARRI postawiono na telewizory Samsung
Grupa ARRI to niemiecki producent sprzętu filmowego, znany na całym świecie z niezawodnych produktów wysokiej klasy. Firma specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju sprzętu oświetleniowego i filmowego z których największą renomą cieszą się kamery. To właśnie kamerami ARRI nagrano większość filmów, które w 2016 zostały uhonorowane Oscarami. Urządzenia tej firmy wybrał m.in. Emmanuel Lubezki, słynny operator, który zdobywał Nagrodę Akademii w kategorii „najlepsze zdjęcia” przez trzy kolejne lata za filmy „Grawitacja” (2013), „Birdman” (2014) i „Zjawa” (2015).
Aby jak najlepiej zaprezentować czystość i piękno obrazu ze swoich kamer, niemiecka firma wyposażyła swoje stanowisko targowe na KOBA 2016 w telewizory Samsung SUHD z technologią Quantum Dot.
„Jedyny telewizor, który idealnie pokazuje nasze materiały”
Do tej pory nawet najlepszym operatorom filmowym często nie udawało się zapewnić widzom całkowicie realistycznych obrazów z powodu istniejących ograniczeń technologii wyświetlania.
– Był to chroniczny problem w branży filmowej, ponieważ bardzo często dostępne wyświetlacze nie oddawały tego, co nagrano wysokiej klasy kamerą – mówi Kim Tae-Jung, dyrektor ds. rozwoju biznesu w ARRI Asia.
Teraz jednak technologia wyświetlania HDR rewolucjonizuje branżę. Rozwiązanie to zapewnia odpowiednią jasność, szeroki zakres tonalny i doskonałe efekty wizualne dzięki imponującym kontrastom.
– Dzięki HDR możemy teraz oglądać filmy w takiej wersji, jaką chciał nam pokazać reżyser – mówi Kim. Podstawowym celem HDR jest osiągnięcie takiego zakresu kontrastu, jaki istnieje w świecie rzeczywistym.
Ale żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości HDR, telewizor musi się cechować doskonałą ekspresją barw i światła. Dlatego tak ceniona jest najnowsza linia Samsung UHD która zapewnia bardzo wysoką jasność – do 1000 nitów1 – i z tego też powodu grupa ARRI zdecydowała się na wykorzystanie tych urządzeń.
– Ponieważ naszym priorytetem jest jakość nagrań filmowych, wybraliśmy telewizory Samsung SUHD z Quantum Dot jako nasze wyświetlacze targowe – powiedział Paul Ivan, dyrektor zarządzający ARRI Asia. Jestem przekonany, że odwiedzający targi KOBA 2016 dostrzegli perfekcję obrazu zarejestrowanego kamerami ARRI właśnie dzięki możliwość jego wyświetlenia na telewizorach Samsung SUHD.
Telewizor Samsung SUHD z Quantum Dot jak monitor referencyjny
Um Tae-Sik, operator i kolorysta filmowy, zademonstrował działanie kalibracji [2] na telewizorze SUHD z Quantum Dot, prezentując słynny dramat koreański „Descendants of the Sun”.
– Regularny i równomierny oddech świadczy o dobrym zdrowiu. To samo dotyczy każdego filmu, ponieważ spójność barw i jasności jest wyznacznikiem dobrej jakości obrazu. Dawniej po zakończeniu pierwszej rundy kalibracji na monitorze referencyjnym musiałem porównywać rezultaty ze zwykłym telewizorem. Ale w przypadku telewizora SUHD z Quantum Dot, który wykorzystałem do pokazu, było inaczej – przy kalibracji nie musiałem korzystać dodatkowo z monitora referencyjnego, a wynik był w najwyższym stopniu zadowalający.
Wszyscy eksperci branżowi, z którymi rozmawialiśmy podczas KOBA 2016, byli zgodni co do tego, że telewizor Quantum Dot SUHD to wspaniałe osiągnięcie w branży wideo, gwarantujące dostęp do wyświetlaczy wysokiej jakości. Operatorzy filmowi od zawsze marzą o tym, by móc pokazywać swoje materiały ze wszystkimi barwami i detalami, tak aby oddawały one wrażenia z prawdziwego świata.
Telewizory Quantum Dot SUHD Samsunga urzeczywistniają to marzenie, wyświetlając bardziej realistyczny obraz HDR niż kiedykolwiek wcześniej.
1 Nit jest standardową jednostką luminancji, często stosowaną w pomiarze jasności urządzeń wyświetlających. Jeden nit jest równy jednej kandeli na 1 m2.
2 Kalibracja to ujednolicanie materiałów filmowych w celu otrzymywania takich samych rezultatów na wszystkich wyświetlaczach.
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.