Home Fachowa publicystyka i artykuły PlayStation 5: kompendium wiedzy przed nadejściem nowej generacji. Co już wiemy o konsoli Sony?
PlayStation 5: kompendium wiedzy przed nadejściem nowej generacji. Co już wiemy o konsoli Sony?

PlayStation 5: kompendium wiedzy przed nadejściem nowej generacji. Co już wiemy o konsoli Sony?

2.93K
5

Wielkimi krokami nadchodzi nowa generacja konsol, która po siedmiu latach przyniesie kolejny przełom w poziomie grafiki i wydajności gier. Chcąc dobrze się przygotować na nadejście PlayStation 5, podsumowujemy sobie wszystkie informacje na temat urządzenia Sony. Co już wiemy, a czego jeszcze nie?

PlayStation 5: kompendium wiedzy przed nadejściem nowej generacji. Co już wiemy o konsoli Sony?

Znamy już wygląd PlayStation 5. Konsola trafi na rynek w dwóch wersjach!

Sony zaszokowało wszystkich, prezentując wyjątkowo odjechany i futurystyczny wygląd swojego nowego dziecka 4 czerwca, podczas prezentacji poświęconej grom na PlayStation 5. A dziecko to pojawi się na start w dwóch edycjach: standardowej z czytnikiem 4K Ultra HD Blu-ray oraz bez niego, czyli w edycji cyfrowej. To przemyślany ruch, ponieważ ogromna rzesza graczy przestawiła się już na cyfrowe wydania gier i nie potrzebuje fizycznego napędu. Koszt produkcji i – co za tym idzie – cena wersji cyfrowej będzie dzięki temu niższa.

Konsola, podobnie jak kontroler jej dedykowany oraz wszystkie pozostałe akcesoria, wyróżnia się dominującym, biały koloremPlayStation 5 jest większe niż PS4 Pro, co daje nadzieję na zastosowanie rozbudowanego i wydajnego systemu chłodzenia. Jest więc szansa, że konsola będzie bardzo cicha. Wygląd PS5 nie pozostawia odbiorcy obojętnym. Z pewnością można stwierdzić, że ten sprzęt będzie stanowić prawdziwą ozdobę nowoczesnego salonu.

Wygląd PS5 PlayStation5
Obie wersje PlayStation 5 w pełnej okazałości; fot. Sony

PlayStation 5 – kiedy premiera nowej konsoli Sony?

Obie konsole nowej, dziewiątej generacji, zadebiutują jesienią 2020 roku. Takie są przynajmniej założenia, ponieważ problemy produkcyjne wywołane pandemią koronawirusa mogą zaburzyć dystrybucję urządzeń. Pewne jest jednak, że PlayStation zadebiutuje na rynku w okolicach listopada, może być jednak początkowo trudno dostępne.

Japończycy planują ograniczyć produkcję przewidzianą na pierwsze miesiące obecności konsoli na rynku. Powodem nie jest jednak pandemia koronawirusa, a wysoka cena urządzenia, podyktowana mocarną specyfikacją. Globalny kryzys zdrowotny pokrzyżował wprawdzie plany Sony, ale tylko te promocyjne. Zdolności produkcyjne pozostają ponoć takie same jak wcześniej. Sony planuje wyprodukować do końca marca 2021 roku od 5 do 6 milionów sztuk PS5.

Kiedy jednak dokładnie zadebiutuje konsola? Tego nie wiadomo, choć przypuszcza się, że może to być 20 listopada, niedługo przed obchodzonym w USA Świętem Dziękczynienia. W Polsce konsola pojawi się tego samego dnia lub najwyżej kilka dni później.

PS5 klasycznie
PlayStation 5; fot. Sony

Jaką moc będzie posiadać PlayStation 5? Specyfikacja konsoli

Specyfikacja techniczna konsoli PlayStation 5 to obok jej ceny kwestia najbardziej kontrowersyjna. Od miesięcy trwa prześciganie się w domysłach, która z konsol nowej generacji będzie potężniejsza i jaki przeskok w wydajności tak naprawdę obie maszyny zaoferują.

Oficjalnie znamy już od dłuższego czasu część danych technicznych konsoli Japończyków. Sony kontynuuje współpracę z AMD i podobnie jak w wypadku PS4, dostarczy ono platformę sprzętową do PlayStation 5. Specyfikacja przewiduje teoretyczną moc obliczeniową procesora graficznego na poziomie 10,28 teraflopów. To ogromny przeskok w porównaniu z PlayStation 4 Pro, które osiąga „jedynie” ok. 4,2 teraflopów. Procesor graficzny dostarczony przez AMD będzie również obsługiwał efekty ray tracing (śledzenia promieni). Nowością jest rodzaj pamięci operacyjnej. Specyfikacja PS5 przewiduje 16 GB szybkiej pamięci GDDR6 o przepustowości nawet 448 GB/s – to dwu i półkrotnie więcej niż w podstawowym PS4.

PlayStation 5
Dane techniczne
CPU 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
GPU 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (variable frequency)
Wielkość APU
?
Proces technologiczny
?
Pamięć 16 GB GDDR6/256-bit
Przepustowość pamięci
448GB/s
Pamięć wewnętrzna
Custom 825GB SSD
Przepustowość I/O
5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
Rozszerzenie pamięci
NVMe SSD Slot
Dyski zewnętrzne
USB HDD Support
Napęd optyczny
4K UHD Blu-ray Drive
Jakość i płynność obrazu
? (spodziewamy się 4K w 120 fps)

Różnicę w użytkowaniu zrobi też na pewno zastosowanie ultraszybkiego dysku SSD, zamiast dysku twardego. Miłośników filmów na pewno ucieszy obecność czytnika Blu-ray 4K UHD w PlayStation 5. Specyfikacja poprzednika ograniczała się do zwykłego napędu Blu-ray. PS5 ma również zaoferować graczom nowy realistyczny dźwięk 3D.

Skupmy się jeszcze na moment na nowych technologiach, które dostaniemy wraz z premierą PlayStation 5:

  • Superszybki dysk SSD: o przewagach takiego rozwiązania nad HDD nie ma sensu dyskutować, natomiast ciekawe są prognozy Sony w kontekście prędkości PS5 z zastosowaniem tej jednostki. 2 GB danych mają się ładować w zaledwie 0,27 sekundy! Przynajmniej na to liczą Japończycy, bo taki jest oficjalny cel;
  • Hardware’owy raytracing: Podobnie jak Xbox Series X, PlayStation 5 będzie się cechować pełnym wsparciem i obecnością dla tzw. raytracingu, który wprowadzi do gier niespotykany wcześniej realizm oświetleniowy. W PS5 również będzie to wspierane w pełni hardware’owo, a więc cała technologia i jej owoce napędzane będą mocą samej konsoli. Sony chce za jego pomocą poprawić jakość dźwięku, cieni, odbić światła czy podświetleń;
  • Dźwięk przestrzenny: Rozwojowi tego aspektu, także przez deweloperów tworzących gry na nową generację, ma sprzyjać m.in. wprowadzony po raz pierwszy raytracing i skupienie na umożliwieniu implementacji jak największej ilości różnych, zaawansowanych źródeł dźwięku.

Nowy kontroler DualSense i szereg akcesoriów

PlayStation 5 dostanie oczywiście dedykowany kontroler. Jego wygląd Sony zdradziło już na początku kwietnia – to on był zapowiedzią motywu kolorystycznego, który ostatecznie cechuje też samą konsolę.

DualSense wprowadzi powiew świeżości do konsolowego świata. Nowy kontroler przeznaczony kolejnej generacji wizualnie znacznie różni się od swojego poprzednika, DualShocka. Nie tylko zresztą wyglądem, bo wprowadzi chociażby haptyczny feedback czy nowy zestaw mikrofonów, zdolny rozpoznawać gracza i wyciszać odgłosy otoczenia podczas zabawy.

Popularny dziennikarz branżowy Geoff Keighley rzucił ostatnio światło na kontroler DualSense, rozwiewając ostatnie wątpliwości na jego temat. Przede wszystkim zobaczyliśmy nowego pada na żywo, z każdej strony. Nie jest on już tylko renderem prezentowanym przez Sony w oficjalnych materiałach, ale fizycznie namacalnym urządzeniem.

Jedno z głównych pytań pojawiających się w kontekście DualSense brzmiało: czy jest większy od DualShock 4, którego znamy z PS4? Keighley bardzo szybko dał nam odpowiedź, na samym początku swojej prezentacji biorąc w dłonie oba sprzęty i dokładnie je porównując. DualSense jest więc wyraźnie większy od swojego poprzednika (dobrze obrazuje to zdjęcie tytułowego naszego wpisu), a Keighley dodał, że jest też nieco cięższy, na co jednak wcale nie zwraca uwagi.

DualSense porównanie z DualShock 4 PlayStation 5
DualShock 4 kontra DualSense od PS5

Keighley nie tylko pokazał DualSense i opowiedział o jego funkcjach, ale też zaprezentował je na PS5 w grze Astro’s Playroom, która będzie sprzedawana wraz z konsolą w dniu premiery. Dopiero tutaj mogliśmy po raz pierwszy usłyszeć “z pierwszej ręki” o dwóch głównych, rewolucyjnych funkcjach w DualSense: haptyczny feedback i adaptacyjne triggery. Grając we wspomnianą grę dziennikarz relacjonował działanie obu technologii. Haptyczny feedback powodował, że kontroler imitował uczucie poruszania się po danym rodzaju podłoża oraz działającej na postać w grze siły. Adaptacyjne triggery natomiast zachowywały się różnie w zależności od wykonywanych przez postać czynności:

Nie zapominajmy o pozostałych akcesoriach, które zaprezentowało Sony. Japończycy “poszli po bandzie”, już teraz pokazując całą gamę dodatkowych urządzeń. Poza samą konsolą i nowym padem DualSense, będzie także można dokupić: bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem nazwane Pulse 3D (wykorzystujące nowy system dźwiękowy Sony), stację dokującą dedykowaną kontrolerom, pilot do multimediów (szczególnie przydatny tym, którzy chcieliby wykorzystać PS5 jako odtwarzacz płyt 4K UHD Blu-ray) oraz wyposażoną w dwa obiektywy kamerę HD, którą Sony zapewne wykorzysta we współpracy z systemem VR.

Wygląd PS5 PlayStation5 rodzina konsol ps5
PlayStation 5 i akcesoria w komplecie; fot. Sony

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Jakie gry już potwierdzono na nową generację?

Ujawnienie długo skrywanego w tajemnicy wyglądu PS5 nieco przyćmiło szereg gier, które ogłoszono podczas czerwcowej konferencji The Future of Gaming. Na konsolę nowej generacji od Sony zmierzają kontynuacje kilku kultowych tytułów. Zobaczyliśmy m.in nowego Spider-Mana, siódme Gran Turismo, osadzone w przerażającej wiosce Resident Evil, kolejnego Hitmana i wiele nowych, intrygujących tytułów.

Co ważne w tym temacie, PS5 będzie wspierać wsteczną kompatybilność. Oznacza to, że będziemy mogli zagrać na nowej konsoli w tytuły dostępne na wcześniejsze. Na początku program ma obejmować około 100 tytułów, a lista będzie stopniowo rosnąć. Ponadto wszystkie gry na nową generację skorzystają z możliwości stworzonych przez technologie, które opisaliśmy wyżej.

Przyjrzyjmy się najciekawszym zwiastunom gier, które już potwierdzono na PlayStation 5. O wszystkich zapowiedzianych tytułach możecie przeczytać tutaj.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Gran Turismo 7

Resident Evil Village

Horizon Forbidden West

Sony ujawniło także oficjalny wygląd pudełek, w których będą sprzedawane tytuły na PS5. Względem aktualnej jeszcze generacji, zmieni się oczywiście logo, a także kolor paska umieszczonego w górnej części opakowania – podobnie jak konsola, będzie biały. Same pudełka natomiast pozostaną niebieskie. Ten kolor wyróżniał też wcześniej pasek z logo konsoli PS4. Zobaczcie jak będzie się prezentować w nowym wydaniu nadchodzący Spider-Man, który trafi na PlayStation 5:

PlayStation 5: kompendium wiedzy przed nadejściem nowej generacji. Co już wiemy o konsoli Sony?
Tak prezentuje się design pudełek dla gier na PS5; fot. Sony

W polskich sklepach pojawiła się pierwsza gra na PS5, którą można już zamówić. Jest to NBA 2K21 od polskiego dystrybutora Cenega. Czy rzeczywiście – jak to zapowiedziano – jest drożej?

Za podstawową edycję NBA 2K21 zapłacimy nawet 299 – zarówno w wersji na konsolę Sony jak i Microsoftu. Jest to cena jaka pojawiła się na stronie jednego ze sklepów. Inne wyceniły tytuł nieco taniej, w granicach 289 zł, a najtaniej za 275 zł. To dość sporo, jednak nie jest to kwota, która dość znacznie odbiega od tego, co znamy z polskiego rynku w przypadku obecnej generacji (wychodzi około 10 zł różnicy względem wersji PS4/Xbox One). Nie jest to też jednak tytuł, który wyznaczał kiedykolwiek granice kwot, w jakich kupujemy obecnie gry. Szczególnie, że wersje rozszerzone NBA 2K były i są wyceniane na wiele ponad standard – w tym przypadku na aż 480 zł. Dlatego z osądami warto poczekać do kolejnych informacji na temat cen mniejszych lub większych produkcji zmierzających na nowe konsole.

Cena PlayStation 5, czyli domysły i spekulacje

Ile będzie kosztować PS5? Ile głosów, tyle pomysłów. Jeszcze niedawno słyszeliśmy z różnych źródeł, że cena konsoli Sony dobije nawet do 3 tysięcy złotych, ostatnio jednak coraz więcej wskazuje na to, że ledwie przekroczy 2 tysiące. Trzeba też pamiętać, że wersja cyfrowa PlayStation 5 będzie tańsza od podstawowej, ponieważ nie będzie wyposażona w fizyczny napęd.

Oto przypuszczalne ceny obu wersji konsol oraz wszystkich akcesoriów, które podał kilka dni temu wiarygodny serwis Cowcotland:

  • Konsola PlayStation 5 – 499 euro (ok. 2200 zł)
  • Konsola PlayStation 5 Digital Edition – 399 euro (ok. 1780 zł)
  • Kontroler Dualsense – 59 euro (ok. 260 zł)
  • Słuchawki Pulse 3D – 179 euro (ok. 800 zł)
  • Kamera HD – 59 euro (ok. 260 zł)
  • Pilot multimedialny – 29 euro (ok. 130 zł)
  • Ładowarka do kontrolerów – 29 euro (ok. 130 zł)

Czy można wierzyć cenom ujawnionym przez francuski portal? Tamtejsi dziennikarze mają na koncie publikacje wielu podobnych przewidywań, z których bardzo wiele okazało się prawdziwych. Prawdopodobnie zatem się nie mylą, a jeśli tak, to minimalnie. Pytanie tylko, czy te kwoty będą równe na każdym rynku.

Kilka dni temu oferta z PlayStation 5 pojawiła się znienacka na stronie jednego z polskich sklepów. Jak gdyby nigdy nic, przy konsolach zawitały ceny, a obok sprzętu Sony także informacja, że PS5 będzie wysyłane po 20 listopada 2020 roku.

2499 złotych – tyle we wspomnianym sklepie kosztuje PS5. Przez moment dało się nawet kupić konsolę Sony! Wedle informacji portalu PPE, wkrótce Sony powinno zdradzić wreszcie ceny obu wersji konsoli, datę ich premiery oraz termin rozpoczęcia przedsprzedaży.

Jaki szykować telewizor do PlayStation 5?

O tym na pewno przeczytacie osobny artykuł na naszym portalu, których tworzymy wiele jednak na ten moment jedno jest pewne: warto inwestować w model, który będzie wspierać port HDMI 2.1. Jakie bowiem korzyści przynosi nam to złącze w które będzie wyposażona najnowsze konsola Sony?

  • Obsługa rozdzielczości 4K w 120 klatkach na sekundę – może i będzie to spotykana rzadkość na start generacji jednak za kilka lat taki sygnał może być dostępny np. w mocniejszej wersji konsoli. Jeżeli kupujemy telewizor na lata, warto mieć to na uwadze.
  • VRR (Variable Refresh Rate): mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR w nowych telewizorach jest NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync czy VRR-HDMI. VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X oraz prawdopodobnie przez PlayStation 5 (nie jest to jeszcze potwierdzone ale dziwnym by była inna sytuacja). Obecnie działa także na Xbox One X.
  • Auto Low Latency Mode (ALLM): funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. PlayStation 5 powinna bez problemy wspierać tą prostą i przydatną funkcję.
  • Quick Media Switching (QMS): natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)
  • Enhanced Audio Return Channel (eARC): usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.
Zapowiedź Sony XH90 test HDMI 2.1 telewizor do konsoli
Sony XH9096 to jeden z tych telewizorów, które przy PS5 pokażą pazur

Jednym z telewizorów wspierających najnowsze funkcje jest Sony XH9096, chociaż na start nie ma jeszcze aktywnego portu HDMI 2.1. Jednak Sony zapowiada, że w bliskiej przyszłości odblokuje go dla wszystkich posiadaczy tego produktu. Jego stosunek ceny do jakości obrazu także wydaje się bardzo dobry. Obecnie można go dostać w następujących cenach:

Telewizorów wartych uwagi jest jednak więcej. Warto śledzić u nas ten dział, w którym publikujemy nasze typy oraz przeglądy telewizorów do konsol. I na koniec: im lepsze parametry sygnału 4K Ultra HD będzie miał telewizor, tym lepszą jakość zobaczymy z PS5. Zwracajcie szczególną uwagę na średni poziom jasność HDR w telewizorze (ilość nitów), którą mierzymy i wyliczamy w naszych fachowych testach na portalu. Im więcej, tym lepiej a wszystko w okolicach 500 oraz więcej będzie zapewniać wysokiej jakości realistyczny obraz.

Test Xbox One X

Konsola PlayStation 5 będzie dostępna między innymi w Media Expert

Zakładamy więc, że już niebawem rozpocznie się oficjalna przedsprzedaż nowej konsoli Japończyków. Zarówno wtedy jak i po premierze, PS5 trafi do oferty sieci elektromarketów Media Expert.

Zanim to jednak nastąpi, przyjrzyjmy się obecnej akcji “Setki gier w niskich cenach”, w ramach której możemy nabyć wiele tytułów, m.in. na obecną jeszcze generację konsol oraz “Letnia wyprzedaż gier” gdzie przy zakupie promocyjnej gry oznaczonej jako “Bestseller” otrzymamy drugą, wybraną grę GRATIS!

Gry dostępne w ramach akcji “Setki gier w niskich cenach”
The Last of Us Part II – Edycja Day One Gra PS4 249 zł
FIFA 20 Gra PS4 238 zł
Nioh 2 Gra PS4 245 zł
Minecraft Bedrock Gra PS4 119 zł
Need for Speed Heat Gra PS4 234,90 zł
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint Gra PS4 228 zł
The Last of Us: Remastered Gra PS4 74,99 zł
Red Dead Redemption 2 Gra PS4 149 zł

PlayStation 5: kompendium wiedzy przed nadejściem nowej generacji. Co już wiemy o konsoli Sony?

Więcej informacji dotyczących zbliżającej się powoli premiery konsoli PlayStation 5 można znaleźć na specjalnie przygotowanej przez sklep stronie pod tym adresem.

Źródło: własne, materiały prasowe


Przeczytaj więcej:

Advertisement

(2931)

0 0 głos
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Jeśli konsola będzie podłączona do amplitunera, a stamtąd do TV, to rozumiem, że ampli powinien mieć HDMI 2.1 by skorzystać z tych dobrodziejstw?

Piotr
Admin
Reply to  Andrzej

Niestety… ale tak. Jak zawsze potrzebna wymiana sprzętu :///

Piotrek
4 lat temu

Dołączam się do pytania. Kiedy test XH90?

Maciej
Maciej
4 lat temu
Reply to  Piotrek
Dalapon
Dalapon
4 lat temu

Witam! A kiedy test tego Sony Bravia XH90?

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x