Pierwszy Brand Store LG w Europie – relacja z otwarcia
Jesteśmy właśnie po uroczystym otwarciu pierwszego w Europie Brand Store LG, którego lokalizacja przypadła na Polskę. Dokładne miejsce, które wybrano to warszawska Galeria Klif. Wyróżnia się ona obecnością starannie wyselekcjonowanych marek premium.
Warszawski LG Brand Store to pierwszy stacjonarny salon firmy nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Został zaprojektowany z myślą o wymagających klientach. Jak twierdzi LG, jego otwarcie to strategiczny krok w pozycjonowaniu marki w kategorii premium. Na ten temat, wypowiedział się sam Howard Lee, Prezes LG Electronics Central Eastern Europe i LG Electronics Polska:
Dzisiejsze uroczyste otwarcie LG Brand Store to wielki i strategiczny dzień dla naszej firmy. Jest to pierwszy LG Premium Brand Store nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Bardzo się cieszę, że LG Polska otwiera nową erę pozycjonowania marki dóbr luksusowych na lokalnym rynku i staje się jednocześnie europejskim liderem w podejściu do klientów premium. Pozwoli to umocnić pozycję LG w segmencie produktów luksusowych. Zwiększy też dostępność najbardziej zaawansowanych produktów jakie LG posiada na świecie. Od teraz będą one dostępne również w Polsce.
LG Brand Store jest kolejnym kanałem sprzedaży produktów producenta, obok sieci partnerskich i sklepu online marki. Firma bardzo intensywnie współpracuje z największymi sieciami elektroniki na rynku masowym. Jednakże doświadczenia marki wskazują na rosnące zapotrzebowanie na produkty z wyższej półki w elektronice konsumenckiej, a jednocześnie brak odpowiedniego miejsca, w którym mogłyby zostać odpowiednio zaprezentowane. Co więcej, raporty rynkowe wskazują, iż wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce rośnie – w 2018 roku wartość ta była szacowana na kwotę niemal 24 mld zł. W porównaniu z rokiem 2017 daje to wzrost o 13,8%. Według prognoz, do 2021 roku w Polsce może mieszkać 1,6 miliona osób zamożnych, a ich dochód brutto może wzrosnąć do 381,1 mld zł[1].
Co można zobaczyć i kupić?
Na miejscu sprawdzimy i kupimy praktycznie wszystkie produkty z najwyższej linii Signature, które LG produkuje i oferuje na rynek polski. To oznacza, że bez problemu na własne oczy zobaczymy takie nowinki jak:
- Telewizor OLED 8K 88”: 129 999 PLN
- Telewizor tapeta Wallpaper OLED W9 77”: 54 999 PLN
- TV LCD NanoCell 4K Sm9000 86″ 19 999 PLN
- Projektor Cinebeam 4K: 24 999 PLN
- Lodówko-zamrażarka Multidoor Signature (LSR100): 34 999 PLN
- Pralko-suszarka LG Signature TwinWash: 8 999 PLN
- Moduł SideKick™: 4 499 PLN
Przyjrzyjmy się bliżej czterem pierwszym produktom.
LG OLED 8K 88″
Telewizor OLED 8K jest zarazem największym telewizorem z matrycą organiczną w ofercie LG. Model Z9 zapewnia niepowtarzalne wrażenia wizualne. W telewizorze zastosowano matrycę OLED zawierającą pond 33 miliony pikseli emitujących światło. Pozwala to na uzyskanie najwierniejszego odwzorowania kolorów widocznych pod każdym kątem, a także nieskończenie dużego kontrastu i prawdziwej czerni. Dzięki rozdzielczości 8K Ultra HD (7680 x 4320), 88-calowy telewizor zapewnia wyjątkową ostrość obrazu, zawierającego 16-krotnie więcej pikseli niż przy rozdzielczości FHD i czterokrotnie więcej niż przy rozdzielczości UHD.
Dedykowany procesor do skalowania treści
Do uzyskania znakomitej jakości obrazu wyświetlanego przez matrycę LG OLED 8K przyczynia się też inteligentny procesor α (Alpha) 9 Gen 2 8K. Podwyższa on jakość dźwięku i obrazu wykorzystując technologię uczenia maszynowego Deep Learning oraz dostęp do ogromnej bazy informacji wizualnych. Chip rozpoznaje jakość sygnału źródłowego i na tej podstawie dobiera optymalne algorytmy, dzięki którym na ekranie telewizora jest wyświetlany zadziwiająco realistyczny obraz. Procesor α9 Gen 2 8K, 88-zapewnia moc obliczeniową pozwalającą na efektywne skalowanie do rozdzielczości 8K oraz udoskonaloną 6-etapową redukcję szumów (w porównaniu do 4-etapowej w wersji 4K), które umożliwiają wyświetlanie realistycznego obrazu 8K przy skalowaniu treści 4K lub 2K. Ponadto, procesor inteligentnie dostosowuje jasność obrazu do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu.
Perfekcyjna jakość dźwięku
Telewizor LG 88Z9 fascynuje też widzów znakomitym odtwarzaniem dźwięku. W celu podwyższenia jakości efektów audio zastosowano inteligentny algorytm, który przetwarza sygnał dwukanałowy na kilka oddzielnych kanałów dźwiękowych i odtwarza realistyczny dźwięk przestrzenny z 5.1 wirtualnymi kanałami. Algorytm ucznia się Deep Learning analizuje sygnał wejściowy i na tej podstawie podwyższa jakość efektów dźwiękowych w filmach, zapewnia głębsze basy przy odtwarzaniu muzyki oraz zapewnia lepszą zrozumiałość głosu ludzkiego w transmisjach sportowych. Użytkownicy mogą samodzielnie regulować ustawienia dźwięku lub skorzystać z wbudowanej w telewizor funkcji dostosowującej parametry dźwięku do akustyki pomieszczenia.
Telewizor LG OLED 8K jest wyposażony w system Dolby Atmos pozwalający na odtwarzanie niezwykle realistycznych efektów dźwiękowych, stanowiących znakomite dopełnienie obrazu HDR w formacie Dolby Vision. Ponadto, w telewizorze zastosowano interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 8K z prędkością 60 klatek na sekundę (lub 4K/120Hz). Telewizor obsługuje też tryb ALLM (Automatic Low Latency Mode), regulowaną częstotliwość odświeżania VRR (Variable Refresh Rate) oraz zwrotny kanał audio eARC.
LG OLED W9 Wallpaper 77″
LG Signature OLED W9 praktycznie scala się ze ścianą, zapewniając fantastyczne wrażenia wizualne i zachwycając estetyką. Jego grubość to zaledwie 2,57 mm. Telewizor można zainstalować bezpośrednio na ścianie, używając jedynie magnetycznych uchwytów, dzięki którym ekran idealnie do niej przylega. Po tym zabiegu rzeczywiście mamy wrażenie jakbyśmy patrzyli przez okno, a nie na ekran telewizora.
W9 wyposażono w procesor drugiej generacji α9 z algorytmem AI pogłębionego uczenia się, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie zapewniające niezwykle szczegółowy obraz i doskonały dźwięk, przenoszące widza do świata filmowego. Oprócz 77 calowej wersji, można go także nabyć w rozmiarze 65 cali.
Projektor Cinebeam 4K
Podczas uroczystego otwarcia firma zaprezentowała projektor LG Cinebeam 4K, pierwszy projektor LG o ultrakrótkiej ogniskowej, umożliwiający wyświetlanie obrazu o zadziwiającej ostrości i bardzo dużej przekątnej.
Projektor LG HU85L może wyświetlać obraz o przekątnej 90 cali z odległości zaledwie 5,6 cm, natomiast w celu uzyskania 120-calowego obrazu musi być oddalony od ekranu o jedyne 18 cm. Daje to możliwość stworzenia ogromnego obrazu z bardzo bliskiej perspektywy.
86 calowy gigant LCD NanoCell TV
W tym roku linia telewizorów LCD NanoCell 4K TV wygląda następująco:
- SM98 (55, 65 cali)
- SM90 (49, 55, 65, 75, 86 cali)
- SM86 (49, 55, 65, 75 cali)
- SM85 (49, 55, 65 cali)
- SM82 (49, 55, 65 cali)
W nowym Brand Store możemy zobaczyć i zakupić największy model z serii o rozmiarze aż 86 cali w cenie 19 999 PLN co wydaje się dość atrakcyjne biorąc pod uwagę stosunek wielkości/ceny/jakości.
Jakość obrazu
Telewizory Nanocell LCD wyróżniają się bardzo szerokimi kątami widzenia, a część z nich obsługuje także Dolby Vision i odznacza się podświetleniem Direct LED. Ich sercem są procesory α (Alpha) 9 i 7 drugiej generacji. Zapewniają one między innymi przetwarzanie i skalowanie obrazu za pomocą algorytmów głębokiego uczenia (AI Picture). Ponadto zdaniem producenta mają one także rozpoznawać rodzaj filmu i twórcy, dobierając odpowiedni profil kolorystyczny. Oprócz tego, funkcja AI Brightness pozwala na dostosowywanie jasności względem panujących w pokoju warunków. Według LG – w znacznie bardziej zniuansowany sposób, aniżeli w znanym od dekady trybie Eco.
Jedną z najważniejszych funkcjonalności nowych telewizorów LG jest obsługa HDMI 2.1. Jej benefity będą szczególnie odczuwalne dla fanów gier i sportu. Nowy protokół HDMI obsługuje bowiem 4K przy 120 FPS / Hz. Inną technologią, w którą wyposażone są nowe odbiorniki LG to Variable Refresh Rate (VRR). Jest to nic innego jak system kompensacji spadków FPS w grach oraz redukcji input lagu. Jeśli dany tytuł nie wyciąga stałych 60 klatek, lecz np. oscyluje w granicach 45-50, to dzięki VRR nie powinniśmy odczuć żadnego szarpania animacji, ani rozrywania ramek obrazu. Dopełnieniem tych gamingowych funkcji jest ALLM, czyli Auto Low Latency Mode. Jest to tryb automatycznego włączania trybu gry przy przełączeniu na sygnał z konsoli. HDMI 2.1 zapewnia także eARC, czyli poszerzoną wersję Audio Return Channel, upraszczającego korzystanie ze dodatkowego sprzętu (np. amplitunerów czy soundbarów Dolby Atmos) podłączonych do telewizora.
Oczywiście nie zabraknie tutaj wsparcia dla m.in. protokołu AirPlay 2, umożliwiającego m.in. strumieniowanie multimediów z urządzeń na iOS i MacOS – także przy zachowaniu Dolby Vision w obrazie.
Dźwięk: AI Sound, AI Acousting Tuning, WiSA, Dolby Atmos, DTS:X
W kwestii dźwięku, sztuczna inteligencja pozwoli między innymi na upmixing dźwięku stereo do standardu 5.1. Ponadto, rozwiązanie AI Acoustic Tuning pozwala na wyprofilowanie akustyki pomieszczenia, kierując dźwięk bezpośrednio na miejsce, w którym siedzimy. Tegoroczne telewizory NanoCell są również certyfikowane przez WiSA i posiadają technologię odtwarzania bezprzewodowego dźwięku nawet w formatach Dolby Atmos oraz DTS:X.
Asystenci głosowi, IoT
Platforma AI ThinQ zapewnia lepszą integrację z Google Asystentem (który ma być u nas wprowadzony w ostatnim kwartale 2019), usprawnia interfejs webOS i tworzy ciaśniejszy ekosystem z urządzeniami IoT (internetu rzeczy). LG chwali się wprowadzeniem szerszego kontekstu wypowiedzi (wszystko w języku polskim!), jakie rozumie aktualny asystent w telewizorze (jeszcze bez integracji z Google Asystent). Nie tylko już rozpoznaje komendy mówione naturalnym językiem konwersacyjnym, ale i jest świadomy ich kontekstu. Jeśli poprosimy go o „wszystkie filmy z Tomem Cruisem” to przy następnym zapytaniu o „tylko komedie z jego udziałem”, asystent ThinQ nadal będzie wiedział, że chodzi o wskazanego aktora.
[1] KPMG, Rynek dóbr luksusowych w Polsce, edycja 2018; https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2018/11/pl-Rynek-dobr-luksusowych-w-Polsce-2018.PDF