Philips TV: nowe linie telewizorów na 2016 rok. Technologie HDR, 4K, Android TV, Ambilight, AmbiLux ,OLED

Philips TV: nowe linie telewizorów na 2016 rok. Technologie HDR, 4K, Android TV, Ambilight, AmbiLux ,OLED

351
0

Jesteśmy właśnie po oficjalnej konwencji firmy Philips w Brukseli. Jak co roku byliśmy na miejscu osobiście i przyjrzeliśmy się temu co zaoferuje firma w tym roku. Nowości jest sporo a wszystko kręci się oczywiście wokół technologii 4K, HDR oraz Android TV. Na początek przyjrzymy się samej technologii, która drzemie w najnowszych modelach. W osobnym temacie przedstawię Wam gamę nowych produktów.

 

2.jpg

 

Jakość obrazu

3.jpg

 

Niewątpliwie to właśnie jakość obrazu jest jedną z najważniejszych cech, którymi mają charakteryzować się najnowsze serie telewizorów. I właśnie jej poświęcono wiele uwagi podczas prezentacji produktowej. W pierwszym pomieszczeniu pokazowym skupiono się na prezentacji technologii HDR, szerokiej palety barw, efektywnemu podświetleniu LED oraz pokazie technologii OLED.

 

4.jpg

 

Wszystkie telewizory od serii 6401 wzwyż będą wspierać technologię HDR za pomocą złączy HDMI 2.0a i USB i usług strumieniowania (jeżeli ktoś jeszcze nie czytał jak ją mierzymy to polecam ten link). Luminancja ekranów będzie oscylować w granicach między 350 a 700 cd/m2. Nie są to wartości zbyt wysokie w przypadku technologii LCD dlatego też z dużą rezerwą podszedłem do tego co było widoczne na pokazie. Tak naprawdę ocenę jakości HDR wprost z odtwarzacza Ultra HD Blu-ray oraz z generatora obrazu będziemy mogli zobaczyć dopiero w naszej redakcji. Temat na pewno będzie dość zagadkowy i specyficzny w prawidłowej ocenie. Widać też asekurację ze strony Philipsa, który wprowadził różne oznaczenia dla HDR jak HDR+, HDR Premium (zapewne uwzględniając jasność ekranu). Telewizory będą też póki co wspierać HDR10. Według prowadzącego prezentację (Pan Danny Tack), nie ma póki co podstaw by wprowadzać obsługę Dolby Vision. Pełne wsparcie techniki HDR zostanie udostępniona w formie aktualizacji oprogramowania układowego niedługo po wprowadzeniu na rynek produktów nowej generacji w drugim kwartale 2016 roku.

 

5.jpg

6.jpg 7.jpg
8.jpg 9.jpg
10.jpg 11.jpg

Pokazywanie efektu HDR na zdjęciach oczywiście mija się z celem ale chociaż możecie zobaczyć jak wyglądał pokaz. W telewizorach znajdzie się także funkcja tzw. upscalingu do HDR… zobaczymy w praniu czy będzie to miało wpływ na obraz bez HDR a jeżeli tak to jak mocny.

 

Nowe telewizory mają także posiadać wsparcie dla szerokiej palety barw ale to też trzeba będzie zmierzyć. Póki co producent opisuje to w następujący sposób. Zabrakło bezpośredniego dopowiedzenia o DCI czy Rec2020.

 

Funkcja Premium Color zastosowana w modelu 7601 opiera się wprawdzie na panelu ze standardową gamą barw, lecz nadaje mu moc przetwarzania 2,250 biliona kolorów. Takie ubogacenie kolorystyczne sprawia nieodparte wrażenie rzeczywistości.

Modele 7101 i 7181 z podświetlaniem krawędziowym również opracowano w technice Premium Color, w tych przypadkach dzięki panelom z poszerzoną gamą barw — wzmacnianą nawet o 85% — oraz zaawansowanej technice przetwarzania czterech bilionów kolorów. Oznacza to możliwość odbioru niezwykle żywych, jaskrawych kolorów, które pozostają jednak naturalne.

 

12.jpg

 

Według zapewnień producenta, wszystkie telewizory z serii 6500 i nowsze modele będą wyposażone w natywne panele pracujące z częstotliwością 120 Hz i rozdzielczością 4K w standardzie UHD, zdolne do odtwarzania obrazów z wyjątkową ostrością i płynnością. To dobra wiadomość dla fanów sportu gdzie panel 120Hz jest bardzo ważny i wpływa pozytywnie na redukcję smużenia. Część paneli 60Hz (telewizory 6101 i 6401) będą wspierać redukcję juddera w filmach. To także dobra wiadomość gdyż cena tych ekranów będzie bardzo przystępna. W tym segmencie brakuje telewizorów z natywnym 120Hz. Dlatego warto zapamiętać serię 6500. To może być mocny zawodnik pod względem sprzedażowym.

 

Popracowano też nad podświetleniem telewizorów w celu uzyskania naprawdę dobrej jakości czerni. Z tego co zaprezentowano wydaje się, że większość ekranów będzie oparta na matrycach VA.

 

System Micro Dimming Pro jest wyposażony w specjalny sterownik programowy, który analizuje obraz w 6400 różnych strefach, dostosowując każdą z nich niezależnie, tak aby wydobyć najgłębsze czernie i najjaśniejsze biele. System Bright Pro pozwala natomiast wykorzystać wyższą luminancję panelu, wynoszącą 700 nt, i podwyższa lokalne wartości szczytowe natężenia oświetlenia na obrazie, co skutkuje idealnym kontrastem oraz żywszymi kolorami.

 

Sztandarowym produktem w serii udostępnionej w pierwszej połowie 2016 roku będzie nowy 65-calowy model 7601 z bezpośrednim, ściemnianym podświetlaniem oraz systemem Micro Dimming Premium — pierwszy telewizor z generacji 7000 wyposażony w ten sposób. System Micro Dimming Premium obejmuje podświetlenie składające się ze 128 niezależnie ściemnianych segmentów, dzięki czemu poziom podświetlenia można zoptymalizować w każdym segmencie oddzielnie i najgłębsze czernie skontrastować z najjaśniejszymi bielami.

 

15.jpg

Z prawej strony telewizor z 2016 roku

 

Na koniec najważniejsza kwestia: telewizory OLED jeszcze w tym roku. Wszystko na to wskazuje gdyż sam prowadzący powiedział, że jest na to bardzo duża szansa. Na pokazie można było zobaczyć to co doskonale już wiemy: perfekcyjną czerń, która miażdżyła wiszącego obok LCD.

13.jpg 14.jpg

Film reklamowy pokazujący główne zalety jakości obrazu w telewizorach Philips

 

(351)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

8
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x