Philips OLED+984 Bowers & Wilkins | TEST | Takiego telewizora jeszcze nie było!
Jakość dźwięku Bowers & Wilkins
Na rynku znajdziemy wiele telewizorów klasy premium, które są wyposażone w wysokiej jakości mocno brzmiące belki głośnikowe. Są one jednak głównie przeznaczone do kina domowego czyli do oglądania filmów i seriali i tam wraz z Dolby Atmos pokazują pazur. Philips jest pierwszą firmą na rynku, która zaoferowała telewizory na których oprócz doskonałych wrażeń filmowych…można posłuchać muzyki i to w całkiem niezłej jakości. Tak tak. Może się to wydać niemożliwe a jednak. Wszystko za sprawą zawiązanej w 2018 roku współpracy z legendą rynku audio czyli brytyjskim Bowers & Wilkins. Pierwsze poważne efekty mogliśmy już zobaczyć i posłuchać w modelu OLED+934 jednak był to dopiero przedsmak tego na co przyszykowali nasze narządy słuchowe inżynierowie z Bowersa.
Zacznijmy może od samej budowy dużej belki głośnikowej. Na początek film, który prezentuje jak to wszystko jest zbudowane w przekroju:
System zawiera wiele charakterystycznych rozwiązań marki Bowers & Wilkins stosowanych w światowej klasie głośników, w tym m. in. cantralny zewnętrzny głośnik wysokotonowy.
Sposób montażu systemu audio pozwolił na rozdzielenie głośnika wysokotonowego od większych przetworników, co zapewnia odwzorowanie dźwięków wysokiej częstotliwości bez efektu rozmycia związanego z dyfrakcją w obudowie, co ma często miejsce w przypadku montażu głośników wysokotonowych w większych obudowach. Wewnątrz głównej kolumny znajdują się trzy oddzielne komory dedykowane dla lewego, środkowego i prawego głośnika o mocy 20W każdy widoczne na poniższym zdjęciu gdzie miałem okazję je trzymać i oglądać. Każdy z nich posiada przetwornik średnich i niskich tonów w rozmiarze 100 mm. Głośniki wysokotonowe zostały umieszczone po lewej i prawej stronie w oddzielnych komorach głośnika, aby zapewnić czystość i wyrazistość dźwięku.
Środkowy głośnik wysokotonowy jest przykładem autorskiej konstrukcji Bowers & Wilkins Tweeter-on-Top, która zapewnia wierne odwzorowanie dźwięków.
Jeżeli komuś będzie mało basu generowanego z tej dość potężnej belki, nie ma problemu aby do telewizora podłączyć zewnętrzny subwoofer, który spełni oczekiwania miłośników niskich tonów oraz poradzi sobie z odtwarzaniem basów w dużych pomieszczeniach. Osobiście testowaliśmy głośnik także pochodzący od firmy B&W i robił bardzo dobrą dodatkową robotę jednak polecam takie rozwiązanie tylko w przypadku bardzo dużych salonów.
Oprócz wyjątkowych zalet akustycznych OLED+984 oferuje dekodowanie i przetwarzanie formatu Dolby Atmos najnowszej generacji dla przestrzennego dźwięku, co w połączeniu z czterostronnym systemem Ambilight zapewnia podczas seansu wrażenia na najwyższym poziomie.
Philips OLED+984 posiada rozbudowane menu odpowiedzialne za dźwięk. Mamy tutaj sporo zdefiniowanych stylów dźwięku (podobnie jak w obrazie) oraz wiele innych funkcji związanych z jego ustawieniem.
Tak jak już wspomniałem, telewizor jest pierwszym na rynku ekranem, który oprócz walorów w postaci doskonałego obrazu, uzupełnia go o niesamowicie brzmiące walory dźwiękowe. Na IFA 2019 w Berlinie braliśmy udział w kilku warsztatach i fachowych odsłuchach tego telewizora gdzie mogliśmy wykorzystać jego 100% możliwości. Słuchaliśmy zarówno muzyki z różnych źródeł (FLAC, MP3 itd.) jak również filmów w formacie Dolby Atmos gdyż takowy jest oczywiście obsługiwany przez opisywaną belkę głośnikową. Zebrani dziennikarze byli w szoku jak dobrze może zagrać muzykę sam telewizor. Podobnie jak nasi fani podczas warsztatów na PGE Narodowym w trakcie trwania Audio Video Show 2019. Fajnym dodatkiem jest możliwość wygaszenia ekranu oraz włączenia systemu Ambilight w ramach dodatkowych doznań wizualnych.
Philips OLED+984 to bez dwóch zdań najlepiej brzmiący telewizor w historii tej firmy ale i najlepiej w ogóle brzmiący telewizor na rynku. Pewnie długo sobie poczekamy zanim ktoś pobije to co stworzyła firma Philips razem z B&W. Pod względem odsłuchów muzyki nie ma sobie równych. W filmach i serialach czy grach też sprawdza się doskonale a gdy podamy do niego Dolby Atmos wtedy robi się jeszcze ciekawiej.
Cześć, nazywam się Pascal i jestem Francuzem. Do komunikacji używam tłumacza. Gratulujemy prezentacji telewizji. kilka miesięcy temu kupiłem ten telewizor. Jestem bardzo szczęśliwy Proszę, możesz mi pomóc, bo mam pytania. Chciałbym oglądać kanały telewizyjne, ale z powodu logo obawiam się, że moja telewizja zostanie oznaczona. Proszę doradzić mi, jak poznać środki ostrożności dotyczące regulacji kontrastu, jasności i kontrastu wideo. Ogólnie używam trybu standardowego. dziękuję za twoją pomoc. serdecznie Pascalix
Jak z obsługą gwarancyjną tak ważną w przypadku potrafiących się wypalić telewizorów OLED? Nadal trzeba się szarpać jak piszą na forach?
Bez zmian. I jeszcze Ci powiedzą, że to Twoja wina.. Mój oled padł 2 tygodnie po gwarancji (płyta) i nawet nie mam jak kupić nowej bo jest niedostępna… TV na śmieci pójdzie pewnie.
Smieszne, ze najdrozszy OLED Philips ma tyle “malych wad” i otrzyma status Referencja! Bo ambilight, bo Bowers & Wilkins? To sa rzeczy, ktore robia High End obraz? Posiadam zeszloroczny PANASONIC 65GZ2000 i we wszystkich podstawowych parametrach dotyczacych obrazu bije tego Philipsa na glowe! I do tego jako jedyny OLED na rynku nie ma zadnego Image Retention! https://www.youtube.com/watch?v=Gf4R68iicC8 Jestem ciekawy, jakie “wady” znajdziecie na jego upgradowanej wersji, PANASONIC HZ2000 … Byli czasy gdy tutaj zagladalem i czytalem rzeczywiste testy z radoscia. Teraz szkoda slow. Tylko reklama, wszystko smierdzi biznesem i “testy” sa recyklowane jeden od drugiego … Czuje z tego pieniedze… Czytaj więcej »
Skoro bije na głowę to rozumiem ,że jesteś w stanie w ślepym teście rozpoznać swojego.Ostatnio robili chyba w Londynie i muszę cie zmartwić Panasonic nie wygrał 😀
Piszezs o tych zmanipulowanych Blind” testach? Na bialym podkladzie GZ2000 rozpoznasz nawet ty bo nie ma tak agresywnego ABL jak inne OLED-y i obraz jest jasnieszy. “Blind” Shootout HDTVtest Best Home Theatre TV PANASONIC GZ2000 Best Living Room TV PANASONIC GZ2000 Best Gaming TV LG C9 Best HDR TV LG C9 Best TV of 2019 LG C9 Roznica w punktach : LG C9 – 33.16 TV PANASONIC GZ2000 – 32.90 Nawet ludzie od PANASONIC-a obecni w tym tescie nie byli w stanie ten telewizor rozpoznac bo tak “pieczliwie” go Koper i Teoh zkalibrowali! Kasa od sponzorow jest na pierwszym miescu… Czytaj więcej »
Fajny design, ale co z tego jeżeli telewizor zepsuje się zaraz po zakończeniu okresu gwarancji. W jednym siadło podswietlenie, w drugim matryca. Philips moim zdaniem to szmelc w ładnym opakowaniu.
No właśnie. Jak poprawiacz płynności w stosunku do poprzednich modeli? Czy wreszcie to poprawili? Bo zgadzam się z przedmówcą, że Philips zawsze miał najgorszy poprawiacz ze wszystkich producentów, którego nie dawało się używać przy żadnych ustawieniach. Dużo artefaktów nawet przy minimalnych ustawieniach, a co gorsze, co chwilę zwolnienia i przyśpieszenia poprawiacza płynności.
Miałem Philipsa, zmieniłem na Sony i nie żałuję. Upłynniacze obrazu w Philipsach są tak beznadziejne, że w żaden sposób nie można było tego przyzwoicie ustawić. Obraz miał efekt teatru i artefakty, albo był za mało płynny. W sony jest to tak zrobione, że płynność obrazu nie jest przesadzona w żadną stronę. Złoty środek. Nie ma też artefatków. Filozofia Sony dużo bardziej mi się podoba.