Home Testy Odtwarzacze Blu-ray Panasonic Panasonic UB900 (DMP-UB900) Test odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K
Panasonic UB900 (DMP-UB900) Test odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

Panasonic UB900 (DMP-UB900) Test odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

13.30K
0

Jakość obrazu

Ultra HD

Panasonic UB900 wspiera standard Ultra HD pod każdym względem. Możemy zatem cieszyć się nieskazitelną jakością filmów UHD wraz z wysoką rozdzielczością (4K),  HDR i szeroką paletą barw (Rec. 2020). Oczywiście potrzebujemy do tego ekranu wspierającego te trzy dobrodziejstwa. W obecnej chwili najlepiej wyświetlają je ekrany z segmentu premium, takie jak na przykład Panasonic DX900, Samsung KS9500, LG OLED czy Sony ZD9, projektory Epsona (TW9300), Sony (VW550) i JVC (od RS400). Na czas testu odtwarzacza wszystkie z tych urządzeń miały okazję gościć w redakcji a ich testy znajdziecie w odpowiednim dziale! Z każdym z nich UB900 współpracował bez najmniejszego zająknięcia, warunkiem było tylko przejście przez opisaną powyżej konfigurację. Ilość detali, przy obrazie masterowanym w 4K budziła podziw.

panasonicub900_3

Warto jednak pamiętać, że wyższa rozdzielczość obrazu widoczna jest dopiero przy względnie niskich odległościach od ekranu i dużych przekątnych. Więcej o tym możecie dowiedzieć się w naszym kalkulatorze odległości od TV. Bez względu jednak na odległość, znacznie większe wrażenie robi efekt HDR, oraz szeroka paleta barw. Te dwie rzeczy mogą wywierać różne wrażenie w zależności od klasy wyświetlacza. O ile każdy wyświetlacz 4K prezentuje wyższą rozdzielczość w ten sam sposób (większa ilość detali), tak efekt HDR zależy od maksymalnej jasności ekranu, a paleta barw może mieć różne pokrycie. Obie te informacje sprawdzam dokładnie dla Was w testach wyświetlaczy i sugeruję zwracać na nie szczególną uwagę. Korzyści jakie płyną z obu technologi nie da się pokazać na monitorze komputera. Można jednak zrobić małą symulację, w której zobaczycie jak duża różnica w ilości detali w bielach, oraz ich ekspresji następuje:

Obraz HDR z szeroką paletą barwObraz SDR ze standardową paletą barw

Funkcje dodatkowej obróbki obrazu

W ogólnym założeniu, odtwarzacz Blu-ray nie powinien dokonywać jakiejkolwiek obróbki obrazu, a jedynie przekazywać go do źródła w takiej formie w jakiej został nagrany. Mniej więcej tak działa UB900. Są jednak pewne etapy obróbki, które muszą zostać przeprowadzone na etapie odtwarzacza. Należą do nich przynajmniej podnoszenie rozdzielczości kolorów (konwersja z 4:2:0 do 4:4:4), w przypadku płyt Ultra HD Blu-ray. W przypadku materiałów o niższej jakości, np. Full HD, czy SD dochodzi kwestia skalowania. W każdym przypadku możemy użyć także dodatkowych “uszlachetniaczy” obrazu, w które UB900 jest dosyć bogaty. Zerknijmy zatem w menu podstawowe:

panasonicub900_33

Jak na załączonych obrazkach widać, znajdują się w nich podstawowe funkcje konfiguracji obrazu. Oczywiście zarówno konwersja 24/25p powinna być ustawiona na Wył, jak i cztery parametry na zdjęciu po prawej stronie powinny być wyzerowane, by UB900 nie wpływał na oddanie kolorów, czy ilość detali w czerniach i bielach. Po rozwinięciu menu zaawansowanego uzyskujemy dostęp do ciekawszych funkcji wpływających na ostrość obrazu:

panasonicub900_36 panasonicub900_37

Zdjęcie po lewej można podsumować jednym zdaniem: ustawić wszystko na zero i zapomnieć. Redukcja szumów nie ma żadnego uzasadnienia w przypadku nośników cyfrowych i może poskutkować jedynie zmniejszeniem ilości detali obrazu. Menu po prawo jest za to bardzo ciekawe. Pierwszymi dwoma funkcjami możemy regulować postrzeganą ostrość obrazu, zwiększając kontrast wokół krawędzi. Pierwszy z suwaków jest subtelniejszy w działaniu i uwypukla drobne detale. Drugi dosyć mocno pogrubia kontury obiektów, coś na wzór suwaka ostrości w telewizorze. Efekty zademonstrowałem na zdjęciach poniżej:

Filtry wyostrzające 0 (neutralnie)Filtry wyostrzające 5

Filtry o nazwie chrominancja, oraz korekcja krawędzi, mają ciekawe działanie, jednak ich wpływ na obraz jest bardzo mały. Pierwszy z nich może rozmywać lub wyostrzać kontury przedmiotów kolorowych, za to drugi usuwa efekt halo powstający wokół krawędzi podczas skalowania z niższej rozdzielczości do wyższej. Osobiście proponowałbym ustawić drugi filtr na niską wartość np. 2 i tak zostawić.

Zdecydowanie warto omówić także funkcję regulacji konwersji zakresu dynamiki. Jest ona bardzo istotna, gdy nasz wyświetlacz lub projektor nie obsługuje standardu HDR, a umieścimy tego typu materiał w odtwarzaczu. Zgodnie z normami, które każdy odtwarzacz blu-ray musi spełniać, musi nastąpić w takiej sytuacji konwersja, która pozwoli wyświetlić obraz na ekranie w akceptowalnej formie. Nikt jednak nie narzuca jak ma ona przebiec. Oczywistym jest, że część detali obrazu musi zostać usunięta, ponieważ nie da się na zwykły ekran przelać tego co zapisane w HDR. Suwak ten pozwala dostosować tę konwersje pod własny gust i możliwości sprzętu. HDR pozwala zapisywać detale o jasności maks 10 000 cd/m2. Gdy damy suwak skrajnie w prawo, zostanie odcięte wszystko powyżej 100cd/m2. Obraz będzie więc ogólnie jasny, jednak będzie miał mniej detali w bielach. Gdy damy skrajnie w lewo, przelejemy na ekran jasności aż do 1 000cd/m2, ale oczywiście obraz będzie ciemniejszy.

Niezwykle ważną zaletą Panasonic UB900, w kontekście odtwarzania treści Ultra HD, jest jego kompatybilność i obsługa różnych formatów sygnału wyjściowego. Był to jedyny odtwarzacz, który zadziałał jak należy w połączeniu z, nieco ograniczonym, projektorem Epson TW9300. Inne odtwarzacze nie dają zwyczajnie tak dobrej kontroli nad rozdzielczością, formatem, klatkażem i precyzją kodowania sygnału. UB900 wszystkie te elementy nie tylko daje precyzyjnie ustawić, ale także podejrzeć czy się zgadzają podczas odtwarzania filmu. To bardzo ważne w dobie Ultra HD, w której mamy wiele nowych standardów powiązanych i “poplątanych” ze sobą.

panasonicub900_9

Blu-ray (HD) / DVD (SD)

panasonicub900_2
Do szczegółowych testów usuwania przeplotu użyłem specjalistycznych płyt.

Jak wyglądają filmy SD lub Full HD na UB900? Jak wyświetlacz radzi sobie ze skalowaniem? Moi drodzy, generalnie jak każdy komponent audio-wideo z XXI wieku radzi sobie bardzo dobrze, jednak nie możemy liczyć, że dzięki temu treść o niskiej rozdzielczości będzie wyglądała tak rewelacyjnie jak materiały HD, czy Ultra HD. Zwyczajnie jest to nie możliwe. Odtwarzacz robi najlepsze co może, ale i tak w filmach na DVD widać makrobloki i znacznie mniejszą ilość detali. Treść ze zwykłych płyt blu-ray, również nie może mierzyć się ekspresją obrazu taką jak UHD/4K. Generalnie w skalowaniu nie ma już różnic pomiędzy urządzeniami. Zbadałem to dokładnie w teście “Skalowanie Obrazu – czy widać różnice?”. Jeśli mamy mówić o skrajnie małych niuansach, to na pewno plusem UB900 jest filtr chrominancji i krawędzi, opisany w poprzednim akapicie, a także funkcje wyostrzające, które pozwalają uzyskać wrażenie pseudo-wyższej rozdzielczości. Dokładniej postanowiłem wybadać temat usuwania przeplotu, bowiem tego typu materiały możemy spotkać np. w nagraniach koncertów, lub na niektórych filmach wydanych na nośniku blu-ray. Przeplot był także powszechnie używany w erze SD. Na specjalnie spreparowanych materiałach testowych UB900 wykazał się bardzo, bardzo dobrą sprawnością w tym temacie. Potrafił oszczędzić bardzo dużo detali w przypadku prawdziwego materiału 50i, a także odróżnić od niego materiał 25p zapisany jako 50i, odczytać schemat pulldown’u i odzyskać pełną rozdzielczość.

panasonicub900_4

(13301)

3 2 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

56
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x