Panasonic TX-50DX700E TEST – Ultra HD LCD LED

Panasonic TX-50DX700E TEST – Ultra HD LCD LED

6.67K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

ipsva.png

 

Panasonic DX700 zbudowany został na 60Hz matrycy typu VA i wszystko wskazuje na to, że jest to dokładnie taka sama matryca jak we flagowym modelu DX900, tyle, że “wykastrowana” z herców. Oczywiście różni się też konstrukcją podświetlenia ekranu. Telewizor nie posiada bezpośredniego podświetlenia (Direct LED), a jedynie krawędziowe, z diodami rozlokowanymi najprawdopodobniej na poziomych krawędziach. Nie powinno wpłynąć to na wierność odwzorowania kolorów, ani na potencjał do pokrycia szerszej palety barw (w filmach ultra hd). Z pewnością będzie jednak miało znaczący wpływ na czerń. 

 

 

Tak jak w DX900 diody posiadają zmodyfikowaną budowę (konkretnie specjalny luminofor), która pozwala uzyskać znacznie szerszą paletę barw niż przy klasycznym typie podświetlenia (W-LED). Producent określa je jako Wide Color Phosphor LED (w skrócie WCP-LED). Inżynierowie zapytani czemu po prostu nie użyli kwantowych kropek odpowiedzieli: “Technologia QD ma mocno ograniczoną żywotność, szczególnie przy wysokich poziomach jasności. Nie da się zatem stworzyć jasnej matrycy (potrzebnej by dobrze oddać efekt HDR) na kwantowych kropkach.” 

 

Zalecane ustawienia

Panasonic DX700 nie posiada certyfikatu ISF, ani THX. Nie ma zatem dwóch dodatkowych predefiniowanych ustawień (Profesjonalny 1 i Profesjonalny 2), które dedykowane są do przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji. Oczywiście nie znaczy to, że testowany telewizor nie posiada przyzwoitego trybu fabrycznego, czy też nie daje się skalibrować. Nic z tych rzeczy! W telewizorach japońskiego producenta, brak certyfikatów oznacza jedynie to, że w menu zastosowane zostało inne nazewnictwo – zamiast trybów ISF mamy tu więc “ustawienia własne”, a zamiast THX mamy “Prawdziwe Kino”. Sugerowanym przeze mnie trybem, dostarczającym najwierniejszy fabrycznie obraz jest właśnie ten drugi. Dodatkowo należy w nim dokonać następujących zmian:
 
Menu -> Obraz -> Redukcja szumów -> Wyłączony
Menu -> Obraz -> Redukcja szumów MPEG -> Wyłączony
Menu -> Obraz -> Ustawienia na ekranie > 16:9 Overscan -> Wyłączony
 
Powyższe funkcje mają negatywny wpływ na jakość obrazu, jednak sprawiają też, że najgorsze jakościowo materiały wydają się (amatorskim okiem) lepsze. Dlatego często są włączone fabrycznie. Z odnalezieniem funkcji nikt nie powinien mieć problemu, bowiem menu zmieniło się bardzo nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku.
 

(6674)

2 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

278
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x