Panasonic DP-UB450 | TEST | Odtwarzacz 4K Ultra HD Blu-ray z HDR10+ i Dolby Vision
Jakość obrazu
Ultra HD
Panasonic UB450 wspiera standard Ultra HD pod każdym względem. Możemy zatem cieszyć się nieskazitelną jakością filmów UHD wraz z wysoką rozdzielczością (4K), HDR i szeroką paletą barw (Rec. 2020). Oczywiście potrzebujemy do tego telewizora czy projektora wspierającego te trzy dobrodziejstwa i tutaj należy pamiętać zasadę, że im lepszy telewizor lub projektor podłączymy tym lepszą jakość uzyskamy. Odtwarzacz ma tutaj minimalny wpływ lub nie ma go wcale, jednak poszczególne wyświetlacze pokażą ten sam film kompletnie inaczej w zależności od swoich możliwości. Na czas testu w redakcji dysponowaliśmy dwoma flagowcami 2019 – Sony XG95, oraz Samsung Q90R. Dopiero takie telewizory pozwalają wyciągnąć naprawdę dużo z odtwarzacza i umieszczonego w nim filmu. Sony wykorzystałem do odtworzenia filmu w Dolby Vision a Samsunga do testów HDR10+.
Warto także pamiętać, że sama wyższa rozdzielczość obrazu widoczna jest dopiero przy względnie niskich odległościach od ekranu i dużych przekątnych. Więcej o tym możecie dowiedzieć się w naszym kalkulatorze odległości od TV. Bez względu jednak na odległość, znacznie większe wrażenie robi efekt HDR, oraz szeroka paleta barw. Te dwie rzeczy mogą wywierać różne wrażenie w zależności od klasy wyświetlacza. O ile każdy wyświetlacz 4K prezentuje wyższą rozdzielczość w ten sam sposób (większa ilość detali), tak efekt HDR zależy od maksymalnej jasności ekranu, a paleta barw może mieć różne pokrycie. Obie te informacje sprawdzam dokładnie dla Was w testach wyświetlaczy i sugeruję zwracać na nie szczególną uwagę. Im więcej procent, tym lepiej.
Odwzorowanie barw
By zweryfikować, czy faktycznie UB450 nie wpływa w żaden sposób na obraz odtwarzany z płyty, postanowiliśmy użyć precyzyjnego oscyloskopu pozwalającego odczytać wartości na wyjściu HDMI. Test został zaliczony pomyślnie – ani jeden bit nie różnił się od tego zapisanego na płycie. Możemy więc liczyć na idealne odwzorowanie barw.
Funkcje dodatkowej obróbki obrazu
Panasonic UB450 raczej ubogi jest w możliwości konfiguracji obrazu, jednak wcale nie zamierzam go za to krytykować. Celem odtwarzacza nie powinno być przecież ingerować w obraz, a jedynie wiernie odtwarzać go z nośnika danych (czy to płyta, czy sieć, czy może USB). W menu znajdziemy tylko podstawowe “suwaki”, które działają bardzo precyzyjnie, bo 12 bitowo. Jak wspomniałem jednak “zabawa” nimi pozbawiona jest sensu.
Blu-ray (HD) / DVD (SD)
Odtwarzacz radzi sobie oczywiście także z filmami o niższej rozdzielczości na ze zwykłych płyt Blu-ray, czy nawet DVD. Jak wyświetlacz radzi sobie ze skalowaniem? Moi drodzy, generalnie jak każdy komponent audio-wideo z XXI wieku radzi sobie bardzo dobrze, jednak nie możemy liczyć, że dzięki temu treść o niskiej rozdzielczości będzie wyglądała tak rewelacyjnie jak materiały HD, czy Ultra HD. Zwyczajnie jest to nie możliwe. Odtwarzacz robi najlepsze co może, ale i tak w filmach na DVD widać makrobloki i znacznie mniejszą ilość detali. Treść ze zwykłych płyt Blu-ray, również nie może mierzyć się ekspresją obrazu taką jak UHD/4K. Generalnie w skalowaniu nie ma już różnic pomiędzy urządzeniami. Zbadałem to dokładnie w teście “Skalowanie Obrazu – czy widać różnice?”. Z bliska oczywiście widać niedoskonałości.
(69652)
Witam Jestem posiadaczem modelu DP-UB820 i mam takie pytanie do tych którzy oczywiście znają odpowiedź . Dostałem od znajomego kilka odcinków serialu nagranego na płytę Bluray (data) . Jak odtwarzam to z automatu ładuje się jedynie pierwsza ścieżka audio akurat polska a ja wolałbym angielską . sprawdziłem i w pliku są dwie plus napisy . Po naciśnięciu przycisku audio na pilocie nie dzieje się nic a po naciśnięciu ,, opcje” jest do wyboru adio 1,2,3 i napisy ale co bym nie wybrał to audio jest to samo a napisów brak. W pliku są napisy srt i pgs , format pliku… Czytaj więcej »
Nie najlepsze odtwarzanie plików z USB, brak wi-fi, brak wyświetlacza (co to za nowomoda?) i 819 zł? Pleaseeeee….