Home News Odwróceni. Ojcowie i córki w 4K w player | WYWIAD | Wspominamy Odwróconych 2007!

Odwróceni. Ojcowie i córki w 4K w player | WYWIAD | Wspominamy Odwróconych 2007!

2.24K
0

Już 25 lutego w serwisie wideo player pojawi się długo oczekiwana kontynuacja Odwróconych – popularnego 12 lat temu serialu kryminalnego nadawanego przez TVN. Odwróceni. ojcowie i córki bo tak brzmi nazwa drugiego sezonu zostanie wyemitowany w 4K co będzie sporym wydarzeniem na polskim rynku. Rozmawiam na ten temat z Maciejem Gozdowskim z player, który pełni funkcję Dyrektora zarządzającego. W artykule wspominamy też dlaczego Odwróceni byli tak zaawansowani technicznie w 2007 roku i gdzie oraz w jakiej formie debiutowali!

Odwróceni od zawsze kojarzyli się z zastosowaniem najnowszej technologii. To właśnie 12 lat temu serial ten był pierwszy raz w Polsce pokazywany w jakości HD na platformie n (obecnie nc+). Był to bowiem w ogóle pierwszy serial w Europie (!!) przesłany drogą satelitarną na VOD dekodera satelitarnego w wysokiej rozdzielczości. Firma ADB, która była producentem sprzętu wraz z inżynierami z n dokonywali cudów na skalę światową. W 2007 robiło to wrażenie na niemal każdym.

Telewizja n VOD

Dodatkowo serial był nie tylko w HD ale i w Dolby Digital 5.1. Prawdziwy pokaz możliwości odbiorników satelitarnych HD oraz telewizorów HD, które wtedy dopiero wchodziły na dobre do sprzedaży.

VOD telewizja n
Tak wyglądał VOD w 2007 roku!

Warto też przypomnieć wojnę formatów Blu-ray i HD-DVD, która właśnie wtedy miała miejsce. Na samym początku wprowadzania ich na rynek polski oraz światowy. Na HD-DVD pojawiło się kilka białych kruków jak np. Świadek Koronny od TVN, który był wstępem do Odwróconych. Ależ to były czasy!!! Ta płyta była tłoczona kilka ulic od mojego domu czyli w GMRecords gdzie w tamtych czasach przeprowadzaliśmy pierwsze wywiady. Jako ciekawostkę podam, że przerobienie maszyny tłoczącej DVD do HD-DVD było bardzo tanie. Stąd tak łatwo było tłoczyć filmy w HD także te polskie. Niestety Blu-ray wymagał drogiej i całkiem nowej maszyny do tłoczenia. A jednak format ten wygrał!

Świadek koronny HD DVD TVN

To tyle jeżeli chodzi  o moje wspomnienia od strony technicznej. Już w poniedziałek 25 lutego zobaczymy jak nowy sezon Odwróceni. ojcowie i córki będzie się prezentować w natywnym 4K na player (więcej informacji tutaj). Teraz oddaję głos Kubie Krawczyńskiemu, który ma ochotę dodać swoje 3 grosze na temat serii:

Odwróceni to nie tylko przełomowa produkcja w kwestii technicznej, bo jako pierwsza emitowana w HD w Polsce. To także bardzo wartościowy dodatek do kanonu opowieści gangstersko-kryminalnych. Gatunek ten od lat 90. rozpowszechnił się w naszym kraju dość mocno, choć w ostatnich latach – w formie serialowej – przeżywał lekki deficyt. Teraz lukę tę ma szansę wypełnić kontynuacja Odwróconych, która zadebiutuje już 25 lutego na antenie TVN. Jest to przy okazji doskonały moment do wspominania pamiętnego, pierwszego sezonu, który także możecie zobaczyć właśnie w player (tutaj).

Serial ukazuje historię wojny w wydaniu pruszkowsko-wołomińskim oraz policji, która chce te gangi rozbić. Nie bez znaczenia jest tytuł sam w sobie. Nawiązuje on do policyjnego slangu, gdzie „odwrócony” to osoba decydująca się na współpracę ze stroną przeciwną w zamian za pewnego rodzaju korzyści. To takie yin i yang, które zresztą jest osią serialu. Czy podinspektorowi Sikorze uda się na swoją stronę przeciągnąć „Blachę” czy może w tej całej sieci intryg to on sam stanie się „odwrócony”? Jak w dobrym kryminale noir, różnice między „dobrem” a „złem” są tutaj rozmyte, co pozwala widzowi zostać wchłoniętym przez bardzo solidnie napisany scenariusz oraz wyborowe aktorstwo. W obsadzie pojawili się między innymi Artur Żmijewski, Robert Więckiewicz, Krzysztof Globisz, Małgorzata Foremniak, Danuta Stenka, Andrzej Grabowski, Maciej Kozłowski, Szymon Bobrowski i wielu innych.

od

Tematyka porachunków gangstersko-policyjnych wymaga charyzmatycznych postaci i takich jest tutaj na pęczki. Bez nich sukces serialu nie byłby możliwy. Dzięki tak wielu odrębnym charakterom mafii pruszkowskiej, zachodzi między nimi interesująca dynamika. Siłą serialu jest to, że widz nie ma pewności, co wydarzy się dalej w tej historii pełnej zwrotów akcji. Odwróceni świetnie portretują także próbę pogodzenia normalnego, rodzinnego życia z wykonywaniem niebezpiecznego zajęcia, tak po stronie Sikory, jak i „Blachy”, a wydarzenia wystawiają na próbę lojalność głównych postaci wobec ich otoczenia.

O klasie Odwróconych może świadczyć to, że po 12 latach od jego telewizyjnego debiutu jest ciągle przez widzów wspominany, a także pojawia się w zestawieniach najlepszych polskich seriali (kryminalnych i nie tylko). Jakość produkcji TVN-u pociągnęła za sobą zarazem duży ciężar oczekiwań. Jesteśmy bardzo ciekawi, w jaki sposób kontynuacja im sprosta.

(2239)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x