Home News Nowy Sony 4K OLED A90J: jaśniejszy ekran, ale mniejsze ryzyko wypalenia i pobór energii! Jak to możliwe?
Nowy Sony 4K OLED A90J: jaśniejszy ekran, ale mniejsze ryzyko wypalenia i pobór energii! Jak to możliwe?

Nowy Sony 4K OLED A90J: jaśniejszy ekran, ale mniejsze ryzyko wypalenia i pobór energii! Jak to możliwe?

5.80K
0

Dane ujawnione niedawno przez Sony dostarczyły nowych rewelacji dotyczących telewizora Sony 4K OLED A90J na 2021 rok. Wiedzieliśmy wcześniej, że flagowy model Japończyków dostanie nowy, jaśniejszy panel od LG Display, ale okazuje się, że będzie on potrzebował znacznie mniej energii! Nie wzrośnie też ryzyko wypalania ekranu – jak udało się to osiągnąć?

Nowy ekran OLED w Sony A90J: więcej nitów, mniej energii

Kilkukrotnie pisaliśmy już na portalu o możliwościach nowego sztandarowego telewizora 4K OLED od Sony. Japończycy zastosowali w tym roku w serii A90J nowy panel produkcji LG Display, który cechuje się znacznie wyższą jasnością maksymalną od wyświetlaczy poprzedniej generacji. Ostatnio wykazano nawet, że może ona sięgać aż 1300 nitów w HDR! Najnowsze dane wskazują dodatkowo, że panel ten będzie wymagał znacznie mniej prądu, niż te stosowane w poprzednich telewizorach OLED.

Temat podjął Vincent Teoh z HDTVTest, który przygotował poniższą grafikę porównawczą, zestawiając A90J z flagowym TV Sony z 2019 roku: AG9. Okazuje się, że nowy panel OLED zapewni w skali roku około 20% niższy pobór energii w przypadku wariantów 55″ i 65″ A90J:

Nowy Sony 4K OLED A90J: jaśniejszy ekran, ale mniejszy ryzyko wypalenia i pobór energii! Jak to możliwe?

Pobór energii nowego TV Sony 4K OLED A90J w zestawieniu z modelem AG9; fot. HDTVTest

W jaki sposób udało się to osiągnąć, skoro jednocześnie nowy ekran – prawdopodobnie taki sam, jak ten w serii LG OLED G1 (nazwany OLED evo) – będzie emitował znacznie więcej światła? Otóż inżynierom z LG Display udało się z powodzeniem zaimplementować dodatkową warstwę OLED z emiterami zielonego światła, a ponadto zastąpić stosowany wcześniej w procesie produkcji wodór, podmieniając ten związek na deuter. Wzrosła zatem wydajność panelu, a nie ilość mocy, która jest mu potrzeba do zwiększenia jasności.

Płynie z tego jeszcze jeden bardzo ważny wniosek. Sporo osób, słysząc o zwiększonej o około 20% jasności nowego panelu OLED, miała słuszne obawy o potencjalne zwiększenie częstotliwości występowania niepożądanego zjawiska zwanego lokalnym wypalaniem. Diody OLED po dostarczeniu im prądu stają się samoemisyjne, w związku z czym z czasem się zużywają – tym szybciej, im więcej otrzymają energii. Tu jednak sprawa sprawy mają się inaczej – pobór energii został zmniejszony, a za wyższą jasność odpowiadają opisane wyżej zabiegi koreańskich inżynierów, które doprowadziły do zwiększenia wydajności modułów OLED bez skracania ich żywotności. Genialne w swojej prostocie!

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J; fot. Sony

Wszystko oczywiście wyjdzie w praniu, czyli w testach. Z niecierpliwością wyczekujemy pojawienia się tegorocznych OLEDów od LG i Sony z ulepszonymi panelami w naszej redakcji, gdzie z pewnością poddamy je testom i pomiarom, weryfikując powyższe dane. Wszystko jednak wskazuje na to, że w tym roku doczekaliśmy się kolejnego ważnego przełomu w rozwoju technologii OLED przeznaczonej telewizorom!

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=I4pX38yAzdw&ab_channel=HDTVTest


Przeczytaj więcej na temat telewizorów firmy Sony:

(5795)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x