Home Testy Telewizory OLED Samsung Test najlepszego telewizora Premium na rynku według EISA: Samsung S95C OLED TV
Test najlepszego telewizora Premium na rynku według EISA: Samsung S95C OLED TV

Test najlepszego telewizora Premium na rynku według EISA: Samsung S95C OLED TV

71.94K
31

Kontrast i Czerń

Najważniejszym kryterium przy ocenie jakości obrazu jest kontrast i czerń. Te dwa parametry wpływają bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych aspektów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu i czerni można porównać do samolotu bez skrzydeł. Dlatego najlepszą matrycą w tej kategorii pozostaje zwykły OLED WRGB oraz QD-OLED. Matryca OLED/QD-OLED charakteryzuje się brakiem podświetlenia. By otrzymać kolor, przez piksel przepuszczany jest impuls elektryczny. Dlatego jeśli nie będzie on zasilony nie zaświeci się. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy niesamowicie głęboki i wciągający obraz, którego na próżno szukać w matrycach LCD. Różnica bowiem jest tak duża, że zauważymy ją gołym okiem, nawet na półce sklepowej. Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu) Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Czerń absorpcyjna

Czerń absorpcyjna to ta, którą postrzegamy przy zapalonym świetle. W najprostszym teście porównywać możemy dwa wyłączone telewizory. Wyniki w tej kategorii zależą od powłoki matrycy (ta może lepiej lub gorzej pochłaniać światło). W prawdzie każdy producent może zastosować inne wykończenie ekranu, jednak jedna kwestia pozostanie najprawdopodobniej niezmienna – matryca QD-OLED nie posiada dodatkowych powłok polaryzacyjnych, które nie pozwalałyby światłu “wydostać” się z powrotem na zewnątrz. Niewykluczone także, że światło zewnętrzne wzbudza kwantowe kropki stąd gorsza czerń matrycy przy wyłączonym telewizorze.

WRGB OLED po lewej, QD-OLED po prawej

Nie wiadomo, czy kwestia ta zostanie zaadresowana w przyszłości. W chwili obecnej jednak widać, że czerń podczas oglądania w dzień jest znacznie bardziej szara, aczkolwiek bezpośrednie refleksy są nadal dobrze tłumione!

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.
Samsung S95C reprezentuje wybitny poziom jasności w materiałach SDR. Jasność na poziomie 646 nitów jest najwyższą wartością zmierzoną przez redakcję HDTVPolska. Oznacza, to, że telewizor bez problemów poradzi sobie w nasłonecznionym pomieszczeniu. Recenzowany model posiada również bardzo skuteczną powłokę antyrefleksyjną dzięki, której promienie słoneczne nie będą zakłócać seansu. Warto jednak zaznaczyć, że luminacja spada dość gwałtownie. Będzie miało to znaczenie przede wszystkim przy materiałach z dużą ilością bieli np. sportach zimowych. W dalszym ciągu wynik 258 nitów na 100% wypełnieniu ekranu bielą jest wynikiem fenomenalnym. Jest nowy rekord pomiarów matryc OLED.

Reprodukcja detali w czerni

Zagadnieniem pokrewnym do poziomu czerni jest kwestia tego, czy najciemniejsze detale obrazu są widoczne, czy się z nim zlewają. Bardzo częstym terminem odnoszącym się do tego zjawiska, który możemy spotkać za granicą jest “Black Crush”. Pod tym względem właściwie nie ma telewizora idealnego. Każda z technologii posiada swoje mankamenty, mniejsze bądź większe. W telewizorach LCD detale mogą być nazbyt przyciemnione (na skutek działania algorytmu lokalnego wygaszania), lub mieć granatowy zafarb ze względu na ograniczony kontrast matryc. Na Samsung S95C uświadczymy jedynie dwóch pomniejszych mankamentów. Jednym z nich jest spadek nasycenia najciemniejszych barw. Podobną przypadłość zarejestrowaliśmy w zeszłorocznym modelu, którego porównaliśmy z referencyjnym monitorem studyjnym (Eizo CG3146). Drugim jest lekkie rozjaśnienie przy wyjściu z czerni. Skutkuje to lekko rozjaśnionymi ciemnymi szarościami. Spowodowane było to podbiciem detali w cieniach na poziom +1, zabieg ten podyktowany był chęcią zachowania detali w okołoczerniach. Samsung S95C w kwestii detali w czerniach zachowywał się bardzo podobnie do zeszłorocznego S95B. W ustawieniach fabrycznych (FILMMAKER MODE) ciemne detale były też nadmiernie skompresowane i zbyt mało widoczne. Zjawisko udało się do pewnego stopnia zniwelować poprzez kalibrację, aczkolwiek monitor referencyjny nadal pozostał nieco jaśniejszy w czerniach. Tę niedoskonałość można jednak rozpatrywać jedynie w kategorii drobnego niedociągnięcia technologicznego. Nie jest to duży problem, który powodowałby na przykład brak widoczności detali w czerni.

(71943)

3.6 50 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

69
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

31 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Witam
Jestem właścicielem 65″ S95C od 2 tygodni. Próbowałem ustawić parametry TV wg tego testu i nie udało się. U mnie jest to niemożliwe lub nie potrafię. W moim TV tryb obrazu, to tylko “zoptymalizowany” lub “komfort dla Twoich oczu”. Nie ma innych opcji. Ustawienie rozmiaru obrazu to: 16:9, 4:3 i użytkownika. Z innymi parametrami jest podobnie. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć? Pozdrawiam.

Roni Bydlak
Roni Bydlak
6 miesięcy temu

Czemu się nie przeprosili z Dolby Vision?

Roni Bydlak
Roni Bydlak
10 miesięcy temu

Zgodnie z radą bardziej doświadczonych kolegów spróbowałem obejrzeć Netflixa bez DV. Słabo to wygląda. Doceniam kropki w OLED, ale póki Samsung nie przeprosi się z DV, wybiorę prędzej Sony.

Roni
Roni
11 miesięcy temu

Jak to możliwe, że w waszych testach, dla HDR wartości: “Średnia deltaE palety szarości” oraz “Średnia deltaE barw ze wzornika” są większe od wartości maksymalnych?

Last edited 11 miesięcy temu by Roni
Roni Bydlak
Roni Bydlak
11 miesięcy temu

Panie Maćku, dwa pytania. Jaki tv polecić osobnikowi, który od 18:00 do 24:00 tylko TVN 24 i kolejny ekran wypalił? I drugie – który producent najlepiej chłodzi panele?

TOMASZ
TOMASZ
5 miesięcy temu
Reply to  Roni Bydlak

takiemu osobnikowi należałoby polecić dobrego psychiatrę

Kris
Kris
11 miesięcy temu

Czy między 55 a 77 cali w tym modelu będą jakieś różnice w kwestiach poruszanych w teście?

Maku
Maku
1 rok temu

Czy mając NAS z SMB i DLNA na tym TV jestem w stanie odtworzyć film z mkv z Atmos?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Witam, super recenzja.
Posiadam telewizor S95c od 3 tygodni i mam problem z ustawieniem trybu gra Hdr.
Po aktualizacji 1220 podobno spadła jasność tv oraz ETOF w trybie gry został poprawiony.
Nie rozumiem tylko czemu używacie Tryby gra hdr 10+ a nie trybu Hdr gra ( podstawowy) który w teorii ma za zadanie zbliżyć się do Hgig.
I co sądzicie o zmianie kolorów na NATYWNE o którym wspominają na Rtings?

Dziękuję i pozdrawiam.

Rafał
Rafał
1 rok temu

Cześć,

Czy warto dopłacić do S95C lub S90C względem S95B – 55 cali? Salon mam dość ciemny więc jasność ekranu nie jest tu niczym kluczowym.

Michał
Michał
1 rok temu

Z jakich filmów są te klatki?

Sky
Sky
1 rok temu

W życiu nie kupiłbym TV premium bez Dolby Vision. Przypis o słabszych czerniach podczas oglądania w dzień, rozłożył mnie na łopatki. Szanuję Samsunga jako “pewnego średniaka”, ale w kategorii premium, to robi tylko telefony. Na koniec myśl: 77 cali, to premium sypialniane. Witamy w latach 2023+. Ciekaw jestem jak producenci nadążą za oczekiwaniami rynku. Wszystko poniżej 85 cali nie jest dużym telewizorem. Wielcy po cichu panicznie chwytają się rozwiązań ostatecznych, podkarmiając potwora mającego już największy udział na świecie w sprzedaży TV, które faktycznie można nazwać “dużymi”. Panele 98 cali w Sony i Samsung podchodzą od TCL. Nie kibicuję Chinom, ale… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Sky

Cena modelu X955 to 23 tyś za 85″ oraz 36,7 tyś za 98″ wychodzi więc na to, że za 1 tyś zł więcej (S95C 77″ – 22 tyś) mamy kilka cali większy ekran ;);). Jedyne na co pozostaje czekać to testy i recenzja. Pozdrawiam.

Lesli47
Lesli47
1 rok temu
Reply to  Sky

Odpowiedz sobie na pytanie , pamiętając o cenie, co wolisz tv o maksymalnej jasności ekranu po kalibracji 1200-1300 nit przy np HDR+ czy tv z DV ale o maksymalnej jasności po kalibracji 700-900 nit i cenie większej np 30%.

TOMASZ
TOMASZ
5 miesięcy temu
Reply to  Lesli47

zdecydowanie z DV

grzegorz
grzegorz
1 rok temu
Reply to  Sky

przestań bajdurzyć na temat Dolby bo ten temat jest jak stary kilkukrotnie ten sam odgrzewany “kotlet”

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

A co z cena? Wielokrotnie pisaliście o tym, jaką to matryca qd-oled ma być tania w produkcji. Kilkakrotnie tańsza niż WOLED. Cena finalna produktu jednak tego nie odzwierciedla, qd-oled jest droższy niż woled. Gdzie się podziała różnica? Oczywiście w kieszeni producenta, który skąpi, żeby zapłacić za licencje na dolby vision. Pazerność dzisiejszych producentów nie zna granic. Co do samego TV to jak dla mnie dyskwalifikuje go brak filtra absorbującego światło, co w mojej ocenie, przy oglądaniu w dzień, bardziej przypomina technologie LCD niż oled, z powodu szarej czerni.

robert
robert
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

zadaj sobie pytanie, dlaczego ma być tanio skoro w górę wystrzeliły ceny dosłownie wszystkiego….

Vincent
Vincent
8 miesięcy temu
Reply to  robert

Nie chrzań! nie wszystkiego elektronika akurat spada w dół, tv to nie chleb Nie musisz tego kupować, na szczęście jest nadzieja ponieważ konkurencja kudeo ledów w stosunku do oledów w RGB może w końcu coś zmieni i będzie tak samo jak z plazmami że tańsze oledy będą na każdą kieszeń, a ceny telewizorów premium i tych dużych rozmiarów w końcu spadną.

grzegorz
grzegorz
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

powiem tylko jedno bzdury gadasz na temat szarej czerni

TOMASZ
TOMASZ
5 miesięcy temu
Reply to  grzegorz

jest szara, jesli to negujesz tos baran

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

piloty są akurat najlepsze w samsungu szkoda tylko że CX wypalony obraz, C1,C2 to samo po ok. roku używania jako monitora ale że to tanie TV to wymiana po roku. Za to S95B wypalony obraz po ok. 2 tygodniach !!! Zastanowiłbym się 10x czy kupić S95C o wiele sensowniej wypada tutaj G3 poza tym Samsung w życiu nie uzna wypalenia jako wadę LG czasem uznaje i wymienia matrycę. G3 wg. zapowiedzi jest praktycznie wolne od wad i raczej w 2 letniej gwarancji jeśli obraz by się wypalił to by dokonali wymiany.

Dawid
Dawid
1 rok temu
Reply to  Sebastian

O tym, że Samsung 3mc po premierze obciął jasność s95b nikt już nie pisze… spadła poniżej poziomu g2 od LG… obcięli bo cóż… nie nadążali z reklamacjami. Tv był/jest zdecydowanie za cienki i tamtych 1500 nitów nie było jak schłodzić. Tu może być lepiej ale nie mam zamiaru bawić się w beta testera za swoje własne pieniądze. G2 na ścianie z 5 letnia gw na matrycę mi wystarcza.

Grzegorz
1 rok temu
Reply to  Dawid

Podaj źródło informacji dotyczące pierwszego zdania bo w innym wypadku to tylko bajdurzenie z Twojej strony i nic więcej, w moim wypadku wypaliły się dwa LG teraz mam trzeciego i ostatniego

Vincent
Vincent
8 miesięcy temu
Reply to  Dawid

Ale ty bzdury wypisujesz O Jezu jak ci mogą obciąć jasność po aktualizacji? Jasność jest s95b jest wciąż taka sama jak była 1040 nitów srednio

Ronnie
Ronnie
1 rok temu

Szkoda, że ta marka, co sam boleśnie doświadczyłem, przestaje wspierać aplikacje streamingowe (filmowe) jak np. HBO w swoich telewizorach już po 3 – 4 latach. Ponadto fatalny serwis pogwarancyjny w Warszawie (zgłoszenie on-line w eo Networks, czekanie na wycenę, profoma do przedpłaty, przedpłata za usługę, wyznaczenie terminu na naprawę. Od zgłoszenia do naprawy – ok. 4 tygodnie. Choćby nie wiem jakie wodotryski Samsung oferował, nie jestem zainteresowany.

Artur
Artur
1 rok temu

Piloty wyglądają coraz bardziej tandetnie… Po za tym TV jest dopracowaną wersją s95b. Większa jasność i dodany moduł One Connect. Od premiery cieszę się z posiadania s95b pomimo drobnych bolączek wieku dziecięcego, które w s95c nie powinny się pojawiać. Liczyłem że jednak dodadzą wsparcie dla Dolby Vision, szkoda. Ciekawe jak wypadnie w bezpośrednim porównaniu A95L

Arek
Arek
1 rok temu
Reply to  Artur

Samsung i DV LOL
Ile dałeś?

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Arek

Media Expert, zakupiony dnia 31.07.2022, 12999,00 zł. Oberwał niedawno zabawką od dziecka, ale na szczęście dodatkowe ubezpieczenie mnie uratowało 🙂 TV z sypialni do salonu wleciało bo prawie miesiąc go nie było.

Pawel
Pawel
1 rok temu
Reply to  Artur

Mam ten tv i pilot faktycznie to straszny szajsw porównaniu do A95K to Samsung niech uczy się i weźmie przykład z Sony!

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Pawel

natomiast pilot z A95K nie jest według mnie idealny w porównaniu do 2021r z poprzedniego A90J. Tamten był co prawda większy, ale za to posiadał przyciski przewijania do tyłu i do przodu, co bardzo ułatwiało komfort w przypadku filmów z neta, streamingu i z DVD. Poza tym posiadał button do You Tube, a przycisk “narzędzia” miał z kolei umieszczony niżej w wygodniejszym miejscu niż w A95K.

31
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x