Aby odebrać TVP będzie trzeba wymienić sprzęt. Od kiedy? Zmiany w naziemnej telewizji na MUX-3!
Rozporządzenie Prezesa Jacka Oko w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla pasma 470-790 MHz zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z dokumentu wynika, że naziemna telewizja cyfrowa MUX-3 musi przejść na standard DVB-T2/HEVC do 1 stycznia 2024 roku. Co to oznacza dla widzów?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Kanały telewizji naziemnej nie działają – brak sygnału w domach milionów Polaków! Jak to naprawić?
MUX-3 do końca 2023 musi przejść na standard DVB-T2/HEVC. Co dalej z odbiorem kanałów?
Dzięki nowemu standardowi możliwe będzie oglądanie większej liczby kanałów telewizyjnych. Na obszarach, w których nastąpiła już zmiana standardu nadawania, mamy możliwość oglądania transmisji w wysokiej rozdzielczości HD. Zmiana standardu obejmuje: MUX-1, MUX-2 i MUX-4 . Natomiast w przypadku MUX-3 nadawanie odbywa się nadal w starym standardzie. Pierwotnie MUX-3 też miał nadawać w nowym standardzie, ale Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w związku z wojną na Ukrainie, zwrócił się do Prezesa UKE o zmianę planu zagospodarowania częstotliwości, co pozwoliłoby na kontynuację nadawania przez telewizję polską do końca ważnych według starego standardu stacji radiowych. Po miesiącach konsultacji, Prezes UKE podjął ostateczną decyzję w tej sprawie.
– “W zarządzeniu Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 r. w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz (Dz. Urz. UKE poz. 4) w załączniku w pkt 2.1.3 w ppkt 7 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie: „dla trzeciego multipleksu, którego sygnał może być transmitowany w standardzie DVB-T lub DVB-T2 nie później niż od dnia 30 czerwca 2022 r. i nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r., oraz w standardzie DVB-T2 nie później niż od dnia 1 stycznia 2024 roku.”
W ciągu kilku miesięcznej konsultacji UKE, niektóre stacje prywatne stwierdziły, że decyzja rządu i UKE naraziły ich na utratę widzów oraz co za tym idzie – przychodów z reklam. Prywatni nadawcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji prowadzili dyskusje nad rozwiązaniem, problemu który powodował spadek zasięgu polskich kanałów multipleksowych. Finalnie regulator nie zgodził się na przesunięcie przejścia na DVB-T2/HEVC. Nadawcy prywatni nie wystąpili mimo rozmów na ten temat o przejście na standard DVB-T bez kodeka HEVC.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-mux-3-tvp-dvb-t2-hevc-tvp1-tvp2-tvp-info-lista-kanalow-czarna-plansza
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Kanały telewizji naziemnej nie działają – brak sygnału w domach milionów Polaków! Jak to naprawić?
- Czołowa telewizja kablowa w Polsce wyłączyła część swojej oferty! Koniec dwóch pakietów – co zniknęło?
- 11 kanałów informacyjnych teraz do oglądania online! Topowe polskie i międzynarodowe stacje – gdzie je znaleźć?
- Co daje dekoder DVB-T2? Jaki wybrać, by dalej odbierać kanały TVN, Polsat i inne? Te modele warto kupić!
- Świetne kanały odkodowane w TV kablowej! Klienci tego operatora mogą triumfować – co i gdzie teraz za darmo?