Home News Dlaczego nie działa u mnie telewizja? Występują zakłócenia i brak sygnału? Oto powody!
Dlaczego nie działa u mnie telewizja? Występują zakłócenia i brak sygnału? Oto powody!

Dlaczego nie działa u mnie telewizja? Występują zakłócenia i brak sygnału? Oto powody!

17.59K
5

Telewizja naziemna nie działa na twoim telewizorze? Pojawiają się zakłócenia lub brak sygnału? Dlaczego tak się dzieje? Ostatnio odbiorcy telewizji naziemnej wyjątkowo mocno skarżą się na problemy z odbiorem. Wzmożone awarie mają związek z wejściem standardu DVB-T2, ale to nie zawsze jest przyczyna.

Telewizja naziemna: nie działa TVN i Polsat? Brak sygnału? Zakłócenia? Jak odbierać bez problemów?

Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej często zrzucają problemy z odbiorem kanałów na karb posiadanego telewizora. Już na wstępie powiedzmy sobie jednak jasno: w znakomitej większości przypadków geneza kłopotów jest zupełnie inna. Takie sytuacje szybko się mnożą, szczególnie w dobie przejścia w sygnale naziemnym na jakość HD. Od marca bieżącego roku w Polsce dokonywała się bowiem spora rewolucja – stosowany od lat w telewizji cyfrowej sygnał DVB-T był wyłączany i na stałe zastępowany nowym standardem DVB-T2. To właśnie on pozwala na oferowanie znacznie większej liczby kanałów w rozdzielczości HD, a nawet takich w 4K. W zasięgu DVB-T2 jest od końcówki czerwca cały kraj i z tego powodu w wielu domach telewizja nie działa – niektóre kanały są niedostępne. Chodzi m.in. o TVN i Polsat. Wynika to z braku odbiornika lub dekodera wspierającego DVB-T2 ze stosowanym także teraz naziemnie kodekiem HEVC.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

To właśnie z uwagi na transformację telewizji naziemnej wielu odbiorców ma teraz duże kłopoty. Jednak nawet ci, którzy są wyposażeni w odpowiedni telewizor lub tuner, nie unikają problemów. Często obraz się zacina, a czasem nawet kanały zupełnie nie chcą działać. Zanim “zwalimy” winę na nasz telewizor, warto najpierw sprawdzić kilka innych rzeczy. Poniżej wypisaliśmy możliwe przyczyny występowania problemów z odbiorem telewizji naziemnej. Nasze porady odnoszą się nie tylko do kanałów HD – zazwyczaj powody nieprawidłowego działania wszystkich stacji naziemnych są tożsame. Pomijamy kwestię przejścia na DVB-T2, o której więcej można przeczytać klikając w poniższy link:

Dlaczego kanały w telewizji naziemnej się zacinają? Stacje HD nie chcą działać? Są 3 powody - jak to naprawić?

Dlaczego kanały telewizji naziemnej nie działają? Problemy z odbiorem – możliwe przyczyny:

  • Antena jest niewłaściwa lub za słaba – zacznijmy od wykorzystywanej przez nas anteny naziemnej. Niezależnie od tego, czy jest ona wewnętrzna czy zewnętrzna, zajrzyjmy do jej specyfikacji. Część kanałów HD jest już obecnie nadawana w standardzie DVB-T2, a do ich odbioru konieczna jest antena obsługująca ten format. Może też być tak, że posiadany przez nas model jest zwyczajnie za słaby. Oceńmy, jak daleko znajdujemy się od najbliższego nadajnika i zerknijmy na moc kupionej anteny. W oszacowaniu możliwości odbioru pomoże nam na przykład aplikacja na smartfon, taka jak na przykład “DVB-T finder”;
  • Antena jest nieprawidłowo ustawiona – jeżeli spełniamy powyższe warunki, to powinniśmy przyjrzeć się ustawieniu naszej anteny. Włączmy telewizor i poeksperymentujmy z kierunkiem – w ten sposób będziemy mogli “na żywo” ocenić, w jakiej pozycji antena zbiera najlepszy sygnał. Niewykluczone, że taki zabieg wyeliminuje nasze problemy z odbiorem kanałów nadawanych w jakości HD. Pamiętajmy, że antena powinna być skierowana w stronę najbliższego nadajnika. Ustawmy ją możliwie najwyżej. Jeżeli na drodze sygnału stoją jakieś budynki, próbujmy oszacować stopień odbicia wiązki od ich ścian i ustawić antenę w tę stronę;
  • Docierający sygnał jest zbyt mocny – to wydaje się nielogiczne, ale czasami moc sygnału może być zwyczajnie za duża. Szczególnie, jeśli znajdujemy się bardzo blisko nadajnika – na przykład tuż obok niego. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę anteny na słabszą, lub ustawienie jej w taki sposób, by nie była skierowana bezpośrednio w stronę nadajnika;
  • Nasza instalacja jest wadliwa – jeśli nic z powyższej listy nie pomaga, pozostaje nam jeszcze przejrzeć stan naszej instalacji – od kabla zasilającego w gniazdku, po ten antenowy wpięty do telewizora i poprowadzony do anteny. Upewnijmy się, że wszystkie przewody są odpowiednio, solidnie zamontowane i nie posiadają żadnych uszkodzeń

Dlaczego kanały w telewizji naziemnej się zacinają? Stacje HD nie chcą działać? Są 3 powody - jak to naprawić?

Czy korzystając z naszych porad udało Wam się wyeliminować zakłócenia odbioru? Czy kanały już działają i nie zacinają się? Koniecznie dajcie nam znać! Jeżeli wciąż zmagacie się z takimi problemami, problem rzeczywiście może leżeć po stronie telewizora.

magicLinks_2_1

Źródło: własne


Telewizja – przeczytaj więcej: 

(17587)

1.6 8 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Romuald
Romuald
1 miesiąc temu

Po tej rewolucji telewizyjnej odbiór kanałów telewizyjnych pogorszył się, jakieś zakłócenia, znikające obrazy na kanale, przedtem tego nie było, Wniosek jest taki, że zamiast poprawić odbiór, to został on pogorszony i nic nikt z tym nie robi. Może trzeba zwiększyć moc nadajników telewizyjnych.

Stanisław
Stanisław
1 rok temu

Wszystko zmienione na to najlepsze,najnowsze,i dalej niema tv,pisze brak sygnału pikseluje się obraz,wyszukuje najwyżej 21 kanałów w tym połowa to jakieś testowe,budynek nowy instalacja nowa itd,bywa kilka dni w roku że jest około 70% oglądalności,i prosze nie pisać że zmień to i tamto już to zrobiłem.przed tą cyfryzacją antena mogła leżeć na ziemi i było wszystko ok a teraz do………..

Celina
Celina
1 rok temu

Jestem emerytką nie płacę za oglądanie TVN więc muszę zapłać żeby obejrzeć czasem tv gdyż w największym momencie się zacina i nie tłumaczcie że dekor czy lepsza antena i tak dalej gdyż już to wszystko jest przerobione a obraz się dalszym ciągu się zacina abo brak sygnału.

Irek
1 rok temu

A u mnie w konecki cały mux 3 (tvp 1, tvp2, tvp3 itd) wieczorem godz. 17 albo koło 20 zaczyna się psuć i wyłączany jest całkowicie i bardzo często zostaje włączony dopiero rano następnego dnia, nieraz dopiero koło 9. Wszystkie pozostałe programy w tym przysłowiony Polsat czy TVN pracują bardzo dobrze bez żadnych zakłuceń. Zaczynam podejrzewać, że iakiś ideolog robi to specjalnie.

Geo38
Geo38
1 rok temu

Ja mam płatna i wisi mi to

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x